Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00104/
 : Röportaj No:052 |
HEDEF ÖZGÜN PROGRESİF

Progresif metal üretiminde kıt olan topraklarımızdan çıkan Altona ilk albümünü Atlantis Müzik'ten piyasaya sürdü. Grubun bas gitaristi Onur Burgaz'la görüştük.

ALTONA
ALTONA

1996'da kurulmuş bir grupsunuz. Uzun zamandır da albüm çalışmasındaydınız. Albümün bu kadar gecikme sebebi neydi?
Davulcumuz Özgür'ün Fransa'ya gitmesi ve askerlik mevzuları vardı. Ama en çok vokaller başımızı ağrıttı. O dönemki vokalistimiz Tolga'nın kayıtta yer almak istememesiyle vokalist arayışına girdik. Derken benim aklıma Vahdang geldi, ama o Gürcistan'da yaşıyordu o dönemde. Türkiye'ye döner dönmez temasa geçtim kendisiyle. Önce biraz tuhaf karşıladı çünkü o daha çok hard rock adamı, klasik metal dinleyicisi. Yaş olarak bizden baya büyük, tecrübeli bir müzisyen. 80'li yıllarda Rusya'daki grubuyla Dio'nun, Steve Vai'in alt grubu falan olmuş.

Vahdang'la nasıl tanıştın?
Daha lisedeyken, okul çıkışında Aksaray'dan geçiyorum, bir bardan hard'n heavy vokali geliyor, bara gittik, yaşlar tutmadığından garsona yalvardık. İçeriye girdik. İçeride Vahdang, böyle komple deri, Rob Halford kıyafetiyle, saçlar beline kadar uzanıyor. Tek başına, bir klavye ile canlı performans yapıyor, Türkiye'ye yeni gelmiş o dönemde. Orada öyle bir adamın olması çok sıra dışı bir olaydı. Tanıştık, nerden geldiğini falan öğrendik. Bana ilk olarak "Black Sabbath'ın Dio'lu albümlerini çeker misin?" diye sordu. Yıllarca Kemancı, Q Jazz Bar, Rock House’da farklı tarzlarda sürekli performans sanatçılığı yapmış biri.

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.