AYREON  : Röportaj No:056 |
''MÜZİK BENİ DÜŞTÜĞÜM KARA DELİKTEN KURTARDI''

Ambeon, Stream of Passion, Star One gibi projeleriyle de tanınan Hollandalı bestekar Arjen Anthony Lucassen'in asıl projesi Ayreon ''01011001'' ile geri döndü. Diskografisi boyunca Bruce Dickinson'dan James LaBrie'ye, Devin Townsend'den Jorn Lande'ye kadar alemin en iddialı solistlerini ve enstrümancılarını albümlerinde toplamasıyla ve uzay takıntısıyla meşhur olan Lucassen'le son albümünü konuştuk.

AYREON
AYREON

Neden albümün başlığı olarak ikili sayı düzeninde bir sayıyı tercih ettin? Ve albümün hikayesinden, daha önceki Ayreon albümleriyle bağlantılarından biraz bahseder misin?
"01011001", ikili düzende 89'a yani Y'ye denk geliyor ve "Electric Castle"da bahsettiğim üzere Forever yaratıklarının gezegeni olan Y'yi sembolize ediyor. Bu albümdeki hikaye daha önceki tüm Ayreon hikayelerini birbirine bağlıyor. "Electric Castle"da Y duygularını kaybetmişti ve duygularını geri kazanmak için insanlarla henüz irtibata geçmemişti. Ben de Y’nin neden duygularını yitirdiğini ve gezegeninin neye benzediğini merak ettim. "01011001"in ilk CD'sinde gezegenin makinelerle dolu bir su gezegeni olduğunu görüyoruz. Yaratık ırkını canlı tutan şey oradaki makineler, o yüzden yaşamda kalma becerilerini unutmuşlar, duygularını yitirmişler. Bunun farkına varıyorlar ve duygularını geri kazanmak için yeni bir ırk yaratmaya karar veriyorlar. Yeni bir gezegene, dünyaya DNA'larını yolluyorlar. İkinci CD'de ise duyguları kazanmak için insan yaratmaya başlıyorlar.

Bu Y gezegeni mitosunu en baştan beri anlatıyorsun, hikayenin "01011001"deki gibi devam edeceğini baştan beri biliyor muydun?
İlk albüm "Final Experiment"i yaptığımda tekrar bir Ayreon albümü yapacağımı bile bilmiyordum:) Hikaye her albümle birlikte gelişiyor. Şimdi yeni albümle çember tamamlandı.

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.