Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00110/
 : Röportaj No:056 |
''MÜZİK BENİ DÜŞTÜĞÜM KARA DELİKTEN KURTARDI''

Ambeon, Stream of Passion, Star One gibi projeleriyle de tanınan Hollandalı bestekar Arjen Anthony Lucassen'in asıl projesi Ayreon ''01011001'' ile geri döndü. Diskografisi boyunca Bruce Dickinson'dan James LaBrie'ye, Devin Townsend'den Jorn Lande'ye kadar alemin en iddialı solistlerini ve enstrümancılarını albümlerinde toplamasıyla ve uzay takıntısıyla meşhur olan Lucassen'le son albümünü konuştuk.

AYREON
AYREON

Neden albümün başlığı olarak ikili sayı düzeninde bir sayıyı tercih ettin? Ve albümün hikayesinden, daha önceki Ayreon albümleriyle bağlantılarından biraz bahseder misin?
"01011001", ikili düzende 89'a yani Y'ye denk geliyor ve "Electric Castle"da bahsettiğim üzere Forever yaratıklarının gezegeni olan Y'yi sembolize ediyor. Bu albümdeki hikaye daha önceki tüm Ayreon hikayelerini birbirine bağlıyor. "Electric Castle"da Y duygularını kaybetmişti ve duygularını geri kazanmak için insanlarla henüz irtibata geçmemişti. Ben de Y’nin neden duygularını yitirdiğini ve gezegeninin neye benzediğini merak ettim. "01011001"in ilk CD'sinde gezegenin makinelerle dolu bir su gezegeni olduğunu görüyoruz. Yaratık ırkını canlı tutan şey oradaki makineler, o yüzden yaşamda kalma becerilerini unutmuşlar, duygularını yitirmişler. Bunun farkına varıyorlar ve duygularını geri kazanmak için yeni bir ırk yaratmaya karar veriyorlar. Yeni bir gezegene, dünyaya DNA'larını yolluyorlar. İkinci CD'de ise duyguları kazanmak için insan yaratmaya başlıyorlar.

Bu Y gezegeni mitosunu en baştan beri anlatıyorsun, hikayenin "01011001"deki gibi devam edeceğini baştan beri biliyor muydun?
İlk albüm "Final Experiment"i yaptığımda tekrar bir Ayreon albümü yapacağımı bile bilmiyordum:) Hikaye her albümle birlikte gelişiyor. Şimdi yeni albümle çember tamamlandı.

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.