Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00114/
 : Röportaj No:059 |
''BRUCE'UN DEMEÇLERİ MORALLERİMİ BOZMUŞTU''

Iron Maiden'ın tartışmalı eski vokalisti Blaze'le telefonda görüştük. Yarım saat süren görüşmemizin kısa özeti şöyle...

BLAZE BAYLEY
BLAZE BAYLEY

2007 senin için nasıl geçti ve yeni albüm çalışmaları nasıl gidiyor?
Yılın başında menajerimden ayrıldım. Sonra sağlık problemlerim baş gösterdi. Çok ciddi bir depresyondan geçtim, akli problemler yaşadım. Sonra DVD (Live in Poland) için teklif geldi. O aralar iyileşmeye başladım. Ayakta kalmamızda bizi sürekli destekleyen hayranlarımızın çok büyük katkısı vardır. Yılın sonlarına doğru birkaç büyük konserimiz oldu. Wolfsbane'le beraber beş konser verdim. Kısacası, karanlık başlayan ama aydınlık biten, hiçbir zaman unutamayacağım bir yıl oldu. Şimdi üzerinde çalıştığım albüm benimle uğraşan plak şirketi yöneticilerine kustuğum öfkeyi ve aldığım intikamı yansıtıyor. Yaptığınız müzik tüm hayatınız olunca ve bir takım iş adamları sizin müziğinize değer vermediği zaman bu büyük bir düş kırıklığı yaratıyor. Siz onlar için sadece bilançolarındaki bir rakamdan ibaretsiniz.

İlginç bir kariyerinin olduğunu düşünüyorum. Önce Wolfsbane'le başladın, eğlenceli bir hard'n heavy grubuydu. Daha sonra klasik metal'in kurallarını yazan Iron Maiden'da söyledin. Daha sonra kendi grubunla modernize edilmiş metal icra ettin. Peki en baştaki hedefin neydi, sevdiğin tarz neydi?
En baştan beri tek bildiğim şey bir heavy metal grubunda şarkıcı olmak istediğimdi. Herkesin sevdiği klasik grupları seviyordum, Black Sabbath, Slayer, Metallica, AC/DC... Bon Scott ve Ronnie James Dio beni vokalist olarak çok etkileyen isimler olmuşlardır, ama zamanla vokal stili olarak onlardan uzaklaştım. Wolfsbane'le yaptığım şeyleri seviyorum ama Maiden'a geçince her şey değişti. Farklı şarkı yazma yöntemlerinden vokalimi kullanmaya kadar birçok şey öğrendim Maiden'dan, özellikle de Steve Harris'ten. Ve tüm bu tecrübelerimi solo kariyerime aktardım.

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.