Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00397/
 : Röportaj No:073 |
DEATH METAL'İN AĞIR ABİLERİ

Brutal death metal'in 1999'dan beri esip gürleten Floridalı yıkım ekibi Hate Eternal, geçtiğimiz ay 4'üncü albümü ''Fury & Flames''i yayınladı. Biz de grubun beyni Erik Rutan'ı kısa bir sorguya çektik.

HATE ETERNAL
HATE ETERNAL
Fakat Erik Rutan ne cins adammış arkadaş! Ağzından lafı kerpetenle aldık resmen. Böyle bir ironi de zor bulunur yalnız; albüm ve konserlerde yeri göğü inlet, telefonda sesini duyabilmek için ahizeye yapışalım! Buyurun bakalım:

"Fury & Flames" önceki albüm isimleri düşünüldüğünde biraz garip bir başlık. Sanırım Jared Anderson'un (grubun eski bas gitaristi) trajik kaybıyla alakası var bunun?
Evet. Ben olumsuz bir durumdan her ne olursa olsun kurtulunacağına inanan biriyim. Bu sebeple yaşadığınız zorluklardan sonra, içinizdeki ateşi söndürmeyin çağrısı yapıyorum aslında. Jared'ı kaybetmek elbette üzücüydü ama bu, bizi mücadeleden alıkoymamalı öyle değil mi?
"Fury & Flames"deki sound, bugün birçok death metal grubunun tercih ettiği gibi cilalatılmış bir sound değil. Çiğ bir havası ve karanlık bir hissiyatı var. Tarzın klasik albümleriyle aynı modu yakalamak mıydı niyetiniz?
İşin prodüksiyon kısmı önemli. İstediğiniz kadar iyi çalın, bunu iyi kaydedip sunamazsan bir önemi yok. Her enstrümanın ayrı ayrı duyulabildiği fakat asla fazla mekanikleştirilmiş gibi tınlamayan bir albüm olması için uğraştım. Sound'u cilalatmak enstrüman hakimiyetine güvenmeyenlerin işidir. Şuna ya da buna benzesin gibisinden bir kaygım olmadı.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.