BILLY GOULD  : Röportaj No:079 |
ALIŞILMADIK BİR ROCKSTAR PORTRESİ

Faith No More'un güzide basçısı, Brujeria'nın en masum elemanı, Kool Arrow Records'ın cool patronu Billy Gould ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik...

BILLY GOULD
BILLY GOULD
Kendisini ismen tanımıyor olabilirsiniz, ama yaptığı şarkıları ya da prodüksiyonunu yaptığı gruplardan birini mutlaka dinlemişsinizdir. (kendisi Faith No More ve Brujeria gruplarının kurucu elemanıdır aynı zamanda, Kool Arrow Records'un da sahibidir). San Fransiscolu Billy Gould ile '99 yılında Ali Sami Yen'de bir maç çıkışı elimizde döner bıçağı ile rakip taraftarlara saldırırken tanıştık (Metallica konserinde tanıştık aslında). Ondan sonra da bağımız hiç kopmadı, Almanya'da pek çok defa beraber konsere gidip geldik. Grammy sahibi milyon satmış bir sanatçının tam aksine gavurun Down to Earth dediği cinsten çevresine ve dünyada olanlara aşırı ilgili bir anti-Amerikan rock star portresi kendisi.

Merhaba Billy, seninle en son 6 ay önce Frankfurt'ta Kultur Shock konseri öncesinde mantı yerken Napalm Death ve İstanbul muhabbeti yapmıştık. Bir kez daha okuyucularım için İstanbul kelimesini duyunca ne hissetiğini söyler misin?
İstanbul'a iki defa gelmeme karşın hala hatırladığım güzel anılarım oldu: Şahane yemekler ve inanılmaz gece hayatı... Gerçekten dünyada gitmediğim büyük şehir yok ama İstanbul bulunduğum hiçbiryere benzemiyor, bir an önce gelmek istiyorum. İstanbul benim için modern dünyaya yüzünü dönmüş, eski dünyanın asaletini içinde barındıran nefis bir yer. İnsanların sıcaklığı ve özellikle müzikal anlamda yeni deneylere olan açıklıkları aklımda kalanlar.
Faith No More dağıldıktan sonra bir çok projeye dahil olmana rağmen yıllar sonra ilk defa Harmful (http://www.myspace.com/sismasis ) adlı Alman grupla gitarist olarak turneye çıktın. Aklıma gelen ilk soru FNM ile çok büyük salonlarda, stadyumlarda konserler verdikten sonra ufak mekanlarda, hem de senin asıl enstrümanın olmayan gitarla sahne almak sende nasıl bir his uyandırdı?
Haklısın, ben bir bas gitaristim ve başta gitarla kendimi rahat hissetmedim, fakat kısa sürede Harmful müziğine adapte olmayı başardım. Turne çok eğlenceli olmasına rağmen gerçekten tahminimden daha zor geçti (Bill baba şu anda 45 yaşında). Evet bir avuç insanın önünde çaldığımız da oldu, fakat FNM da ilk başladığında aynı ortamlardan geçtiğinden benim için bir nevi nostalji oldu. Açıkçası ufak mekanlarda çalmanın avantajlarını unutmuşum, bodyguard yok, bariyer yok, konserden sonra sahneden inip direk bardan içkini alıp seyircinle kontak kurmak yıllardır unuttuğum bir şeydi, çok hoşuma gitti.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.