MOONSPELL  : Röportaj No:089 |
ÖFKELİ DALGALARIN KOPTUĞU DURU BİR NEHİR

Yeni albümleri ''Night Eternal'' ile ay büyüsünün etkisi altına girdiğimiz günlerde, tam da olaylı ''gerçekleşmeyen'' Moonspell konserinden önce Fernando Riberio sorularımızı yanıtladı. İşte heavy metal'in karanlık şairinin klavyesinden kağıda geçenler...

MOONSPELL
MOONSPELL

Albümün konseptini anlatır mısın?
Ana konsept dünyanın gözyaşı ve eskimesi hakkında. Yavaş yavaş yapılan yıkım, suiistimal ve erozyon üzerine. Bunu pagan tarafından, farklı açılardan ve yoruma açık bir şekilde ele almak istedim. Konsept şu an basmakta olduğumuz "yer"le ilgili olsa da, sizi birçok yere götürebilir.
'Shadow Sun' şarkısının sonunda "Life is meaningless" (Hayat anlamsızdır) diye tekrarlıyorsun. Bu albümdeki kilit mısralardan biri mi?
Moonspell'in şarkı sözleri düşüncelerin, fikirlerin ve önermelerin temsilciler meclisidir. Sayısız kelimenin bir arada olduğu, kristal bir dağdaki kaynağına giden bir nehir gibidir. Bahsettiğin mısralarda olduğu gibi öfkeli dalgaların koptuğu duru bir nehirdir bu. Her şarkı evrensel ve kendisine özgü bir şekilde okunabilir. 'Shadow Sun' bir ilişkinin sonu gibi de okunabilir, dünyanın sonu gibi de. Ve hayat anlamsızdır, eğer bir şey veya biri yüzünden onun anlamı yok olduysa. Bu bir şeyin sonucudur. Hiçbir zaman spontane gerçekleşen, soyut ve gotik bir duygu değildir.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.