Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00501/
 : Röportaj No:089 |
ÖFKELİ DALGALARIN KOPTUĞU DURU BİR NEHİR

Yeni albümleri ''Night Eternal'' ile ay büyüsünün etkisi altına girdiğimiz günlerde, tam da olaylı ''gerçekleşmeyen'' Moonspell konserinden önce Fernando Riberio sorularımızı yanıtladı. İşte heavy metal'in karanlık şairinin klavyesinden kağıda geçenler...

MOONSPELL
MOONSPELL

Albümün konseptini anlatır mısın?
Ana konsept dünyanın gözyaşı ve eskimesi hakkında. Yavaş yavaş yapılan yıkım, suiistimal ve erozyon üzerine. Bunu pagan tarafından, farklı açılardan ve yoruma açık bir şekilde ele almak istedim. Konsept şu an basmakta olduğumuz "yer"le ilgili olsa da, sizi birçok yere götürebilir.
'Shadow Sun' şarkısının sonunda "Life is meaningless" (Hayat anlamsızdır) diye tekrarlıyorsun. Bu albümdeki kilit mısralardan biri mi?
Moonspell'in şarkı sözleri düşüncelerin, fikirlerin ve önermelerin temsilciler meclisidir. Sayısız kelimenin bir arada olduğu, kristal bir dağdaki kaynağına giden bir nehir gibidir. Bahsettiğin mısralarda olduğu gibi öfkeli dalgaların koptuğu duru bir nehirdir bu. Her şarkı evrensel ve kendisine özgü bir şekilde okunabilir. 'Shadow Sun' bir ilişkinin sonu gibi de okunabilir, dünyanın sonu gibi de. Ve hayat anlamsızdır, eğer bir şey veya biri yüzünden onun anlamı yok olduysa. Bu bir şeyin sonucudur. Hiçbir zaman spontane gerçekleşen, soyut ve gotik bir duygu değildir.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.