Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00590/
 : Röportaj No:88 |
ROCK'N ROLL BİZİM HİKAYEMİZ

Heavy metal konserlerinde yıllardır Overload olarak sahne alan ve geçtiğimiz aylarda ismini değiştirme kararı alan hard'n heavy topluluğu Maskara ilk albümünü yayınladı. Büyük plak firmalarından biri olan Seyhan Müzik'le anlaşmasıyla ve müzikalitesiyle dikkat çeken grubun gitaristi Burak Acar ile görüştük...

MASKARA
MASKARA

Overload ne zaman nasıl neden Maskara oldu? Grubun kuruluşunu ve albüme giden süreci kısaca anlatabilir misiniz?
2004 yılında kurduk Overload'u. Bir noktadan sonra, belki herşeyde olduğu gibi, yetmemeye başladı yaptıklarımız, müzikalite olarak da beraber çalarak çok ilerledik ve sonunda yaptığımız tarzı kendi dilimizde neden yapmıyoruz diye düşündük. 2007 Mart sonunda kayıtlara başladığımızda artık ne yapmak istediğimizi çok iyi biliyorduk. Sound ve tavırdan taviz vermeden Türkçe sözlerle 80'ler klasik hard rock'tı bu. Türkçe yaptığımız için dolayısıyla isim de kesinlikle Türkçe olmalıydı.
"Maskara" ismini neden seçtiniz, grubunuzun müziğini yansıttığını düşünüyor musunuz?
Aslında çok iyi yansıttığını düşünüyoruz. Tabii ilk duyanlar için ilk önce "maskara olmak, palyaço,v.b." tarzı anlamlar akla geliyor. Fakat bu değil tabii. Şöyle açıklamak lazım: Sözlerimize de baktığınız zaman ağırlıklı temalar aşk, tutku, özlem yani karşı cinse karşı hissedilen duygular. Bu tarz müzikte hafif feminen bir taraf vardır, giysilerde olsun, sözlerinde olsun. Dolayısıyla kadınların her gün yanlarında, üzerlerinde, gözlerinde taşıdıkları nedirin cevabı Maskara idi. Albüm kapağı da zaten bunu destekliyor. Maskara kullanan bir kadın ve ona bir o kadar yakın olan biz de göz bebeğinde:) İsmin bir diğer anlamı da eğlendiren, ortamı neşelendiren, gaz veren anlamında ki bu da yapılan müziğin özünde olan şeyle eşdeğer.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.