SCORPIONS  : Röportaj No:93 |
AKREP KASIRGASI GELİYOR

Alman hard rock - heavy metal efsanesi Scorpions hayli çetin ve güzel geçen yaz mevsimi konser maratonumuzu muhteşem bir konserle sona erdirdi. 22 Ağustos Parkorman konserinden önce bakalım grubun gitaristi Rudolf Schenker neler dedi.

SCORPIONS
SCORPIONS

Black Sabbath'ı ilk heavy metal grubu diye sayar, Judas Priest'i ise bilinen anlamdaki heavy metal'in yaratıcıları, "Metal Tanrıları" olarak adlandırırız. Peki ya, teorik olarak en eski heavy metal grubu kim? Evet, Led Zeppelin, Cream, Alice Cooper gibi birçok isim de heavy metal'e yol açan müzikal rif'ler ve fikirler geliştirmişlerdir ama sıklıkla heavy metal kategorisinde gösterilmesinden dolayı Scorpions'ın en eski heavy metal grubu olduğunu söyleyebiliriz Grubun kuruluş tarihi 1965. Black Sabbath'dan bile eskiler. Fakat bir sorun var. Rudolf Schenker heavy metal terimiyle pek barışık değil. "İlk albümümüze bakarsanız sound'umuzu çok değiştirmediğimizi görebilirsiniz, belki sadece biraz. Başladığımızda bunun adı rock idi. Sonradan heavy metal demeye başladılar. Müzik aynı, sadece terminoloji değişti. Bence biz bir klasik rock grubuyuz" diyor bana. Ama gruba en çok sahip çıkan kitlenin heavy metal kitlesi olduğunu yadsımıyor, köklerine dönme kararlarında 2006 yılındaki Wacken konserlerinin rol oynadığını söylemekten çekinmiyor. Scorpions sadece en eski metal gruplarından biri değil, sonraki kuşakları en çok etkileyen gruplardan biri. Buna en son Graspop'ta In Flames dinlerken şahit olduk. İsveçli melodik death metal grubu bir şarkılarından önce Scorpions'ın 'Rock You Like A Hurricane'in giriş rifini çaldı ve solist Anders "Dünyanın en büyük grubu" diye taçlandırdı Akrepler'i.

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.