Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00596/
 : Röportaj No:93 |
AKREP KASIRGASI GELİYOR

Alman hard rock - heavy metal efsanesi Scorpions hayli çetin ve güzel geçen yaz mevsimi konser maratonumuzu muhteşem bir konserle sona erdirdi. 22 Ağustos Parkorman konserinden önce bakalım grubun gitaristi Rudolf Schenker neler dedi.

SCORPIONS
SCORPIONS

Black Sabbath'ı ilk heavy metal grubu diye sayar, Judas Priest'i ise bilinen anlamdaki heavy metal'in yaratıcıları, "Metal Tanrıları" olarak adlandırırız. Peki ya, teorik olarak en eski heavy metal grubu kim? Evet, Led Zeppelin, Cream, Alice Cooper gibi birçok isim de heavy metal'e yol açan müzikal rif'ler ve fikirler geliştirmişlerdir ama sıklıkla heavy metal kategorisinde gösterilmesinden dolayı Scorpions'ın en eski heavy metal grubu olduğunu söyleyebiliriz Grubun kuruluş tarihi 1965. Black Sabbath'dan bile eskiler. Fakat bir sorun var. Rudolf Schenker heavy metal terimiyle pek barışık değil. "İlk albümümüze bakarsanız sound'umuzu çok değiştirmediğimizi görebilirsiniz, belki sadece biraz. Başladığımızda bunun adı rock idi. Sonradan heavy metal demeye başladılar. Müzik aynı, sadece terminoloji değişti. Bence biz bir klasik rock grubuyuz" diyor bana. Ama gruba en çok sahip çıkan kitlenin heavy metal kitlesi olduğunu yadsımıyor, köklerine dönme kararlarında 2006 yılındaki Wacken konserlerinin rol oynadığını söylemekten çekinmiyor. Scorpions sadece en eski metal gruplarından biri değil, sonraki kuşakları en çok etkileyen gruplardan biri. Buna en son Graspop'ta In Flames dinlerken şahit olduk. İsveçli melodik death metal grubu bir şarkılarından önce Scorpions'ın 'Rock You Like A Hurricane'in giriş rifini çaldı ve solist Anders "Dünyanın en büyük grubu" diye taçlandırdı Akrepler'i.

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.