TIAMAT  : Röportaj No:97 |
GERÇEK DÜNYA ÇOK DAHA KARANLIK

Doom-death akımının önde gelen isimlerinden biriyken gotik metal'e yelken açan ve yıllardır bu türün en sahici, en etkileyici yapıtlarına imza atan Tiamat'ı Zeytinli Rock Festivali'nin kulisinde yakaladık.

TIAMAT
TIAMAT
Zeytinli Festivali'nin kulisine girdiğimizde önce Johan Edlund'ı görüyoruz, performansına yaklaşık 3 saat var ama sahne makyajını şimdiden yapmış. Soğuk ve mesafeli görünüyor ama röportaj boyunca göründüğü gibi olmadığını anlıyoruz. Aslında utangaç bir adam, hatta sırf o utangaçlığından dolayı yanına Anders Iwers'i aldığını tahmin ediyoruz. Anders önce Volbeat tişörtüme odaklanıyor, "Çok iyi grup. Geçen senenin en iyi ikinci albümünü çıkardılar" diyor. "İlki ne" diye sorduğumuzda Clutch yanıtını alıyoruz. Sadi o sırada Anders'in In Flames Peter'ın abisi olmasından dolayı In Flames muhabbeti açıyor. Anders İsveç metal camiasının pirlerinden biri, In Flames'in ilk albümünde gitar çalmanın dışında Ceremonial Oath, Mercury Tide, Desecrator, Cemetary gibi birçok grupta da pena salladı. Ama Tiamat'ın esas oğlanı tabii ki bu girizgâh geyiğine katılmayan soğukkanlı kişilik Johan Edlund. Sorularımıza başlayınca o da açılıyor...

Yeni albümünüz "Amanethes"te kısmen köklerinize döndünüz. Buna nasıl karar verdiniz?
Johan: Geçmişimiz her zaman bizimle birlikte. "A Deeper Kind of Slumber" da o geçmişin bir parçası, diğer eski albümlerimiz de. "Amanethes"in tam anlamıyla "köklere dönüş" albümü olduğunu söyleyemem, bazı açılardan eski albümlerimizden daha extreme, bazı açılardan daha yumuşak bir albüm. Sonuçta bazen hızlı çalmayı, bazense yavaş çalmayı seviyoruz. Yani bilinçli bir köklere dönüş olmadı.

Ama en basitinden uzun zaman sonra brutal vokal yapıyorsunuz...
J: Bir şey yaparken onu hissetmeliyim. Bir hayranım istedi diye ya da bir kritikte bahsi geçti diye yapamam. Bu defa bunu yapmak doğru geldi. Şarkı bana ne yapmam gerektiğini söyler. 'Raining Dead Angels'da şöyle söyleyebilirdim, -gotik bas bariton vokal yapıyor-, ama gördüğünüz gibi bu olmuyor. (kahkahalar)

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.