BLACK TOOTH  : Röportaj No:100 | 18
TÜRK METALİNİN AMERİKALILARI!

Henüz albümü bile olmayan Ankaralı grup Black Tooth, son 2 yazdır Amerika'da ortalığı birbirine katıyor. Bu yaz bir de abartıp Ozzfest'e çıktılar. Vokalistleri Tuna'ya sorduk ''ne ayaksınız?'' diye :)

BLACK TOOTH
BLACK TOOTH

Amerika turnesi için tebrik ederiz. Anlatın! :)
Bildiğiniz gibi 2007 yılında ufak bir Teksas turumuz olmuştu ve bu turnenin en can alıcı konseri, bizler için ayrı bir öneme sahip olan Ride For Dime Festivali'ydi. Özellikle turnenin bu ayağının ardından Teksas ve güney eyaletlerindeki takipçi sayımızda büyük bir artış oldu. Bizler de tekrar Teksas'ta konser vermeyi ve oradaki kitlemiz ile bir kez daha bir araya gelmeyi istiyorduk. Bu sene turne zorunlu nedenler gereği yaklaşık 20 gün ve sadece en yoğun dinleyici kitlemizin olduğu Teksas eyaleti ile sınırlı tutuldu. Bu arada sevindirici bir haber Ride For Dime Festivali'nden geldi. Rita Haney (merhum Dimebag'in eşi ve Dimebag Hardware, Dean Guitars, Big Vin Records gibi büyük firmaların ortaklarından) R.F.D. festivalinin 4.'sünde de sahne almamızı istiyordu. Bu arada Ozzfest'te yer almak isteyen grupların her sene yarıştığı, artık bir klasik halini almayı başarmış ve bir dönem MTV ekranlarından yayınlanan Battle For Ozzfest için de şansımızı denemek istedik. Gruplar; presskitlerinde bulunan şarkıları, görsel malzemeleri vb. ile bir elemeye tabi tutuldular ve biz bu ilk elemede ilk 20'ye kaldık. İlginç olan, bu yarışmaya Amerika dışından bir grubun katılmasının yasak olmasıydı. Bu problem de geçen seneki turnemiz referans gösterilerek, Teksas'a yerleşik bir grup olarak kaydettirilmemizle aşıldı. Bir nevi Teksas grubu olduk :) Yarışmaya katılmamızı sağlamak için R.F.D. yönetimince bulunan bir çözümdü bu. İkinci bölüm olan oylama kısmında Teksas'tan ve Türkiye'den çok büyük destek aldık ve ilk 10'a kalmayı başardık. 8 Ağustos'ta Dallas'ta bu 10 grup, canlı performanslarını vermek üzere sahneye çıktı. Performansımızı sonlandırıp da kafamızı şöyle bir kaldırdığımızda, jüri üyelerinin hepsinin ayakta alkışladığını gördük. İşte o an zaten bir şeylerin doğru gittiğini anlamıştık. Bu performans bize Dallas'ta 2.'liği getirdi ve Ozzfest gibi dev bir organizasyonda yer alma hakkını elde ettik.
Bu yılki Amerika maceranızın en unutulmaz anları?
Ozzfest'te yer almak... Yüzlerce iddialı Amerikan grubu arasından 3 aşamalı bir yarışmada 2.'lik almak, üstelik MTV Headbangers' Ball yapımcıları, B.L.S. ve Ozzy Management vb.'den oluşan jüriden bu ödülü almak elbette ki yaşanabilecek en güzel şeydi bizim için. Bunun yanı sıra hayranı olduğunuz birçok grupla bir dinleyici sıfatından ziyade bir grup elemanı olarak bir arada olmaksa başka bir gurur verici olaydı. Bir de Sharon Osbourne'un, Ozzfest'te sahne arkasına gelerek bizle tanıştığı anı asla unutamam. Ayrıca bir de Dimebag özel ödülü aldık ki, bu da ayrı bir gururdu bizler için.
Ozzfest'te hangi grupların performanslarını beğendiniz?
Bizi en etkileyen performans Kingdom Of Sorrow'ınkiydi. Bu grubu gerçekten özellikle bekliyorduk. Bunun yanı sıra Devildriver ve Drowning Pool performansları da gerçekten inanılmazdı. Davulcu Kevin Talley'in kız arkadaşının Türk olması bizi hayli şaşırttı ve bu efsane isimle yapılan uzun sohbetse davulcumuz Utku'yu bir hayli heyecanlandırdı. Cavalera Conspiracy ve Shadows Fall'u kaçırdığımıza üzüldük ancak Kingdom Of Sorrow, Drowning Pool, Devildriver, Sevendust gibi gruplarla da sahne arkasında içip sohbet edebilmek bu üzüntüyü sildi :) Ama kuşkusuz heyecanla beklediğimiz 2 isim vardı. Biri geçen seneki turnemizde de izlediğimiz Hellyeah, diğeri ise izleyerek "metalik hacı" olduğumuza inandığımız Ozzy'di! Tek kelime ile İNANILMAZLARDI! (NOT: Normalde 2-3 ay boyunca her gün farklı bir şehirde gerçekleşen gezici açık hava festivali Ozzfest, bu sene ilk defa sadece bir gün yapıldı ve headliner olarak Metallica sahne aldı.)
Yeni davulcunuz Onur (Soul Sacrifice, Catafalque, Murder King) neden Amerika'da yoktu?
Davulcumuz Utku özel bazı sebeplerden dolayı grubu bırakmak zorunda kaldığında, Onur bizi hiç kırmadan teklifimizi kabul etti ve çok kısa bir sürede bir parçamız oldu. Ancak öncelikle Amerika turne programımızın bir bölümünün Onur'un Soul Sacrifice ve Catafalque ile çalacağı önceden planlanmış Zeytinli Rock Festivali'yle çakışıyor oluşu ve vize ile ilgili talihsiz bir sıkıntı yaşaması neticesinde kendisi bizle bu turnede yer alamadı. Utku yardımımıza yetişti ve tekrar gruba dahil olarak turnede yer aldı.
Peki, temelli olarak Amerika'da yaşamak gibi bir düşünceniz var mı?
Bir takım kapıları, en azından kendi adımıza araladığımız ve bundan sonrasının çok daha farklı seyredebileceği düşüncesindeyiz. Ancak ne ben, ne de diğer grup arkadaşlarım küçük heyecanlar peşinde koşmadık. Kendimiz için ve bizimle aynı düşünceleri paylaşan insanları bir araya getirerek eğlendirebilmek için müzik yaptık. Bu amacımızı yerine getirebildiğimize inanıyoruz. Evet doğru, Amerika'da yaşayabiliriz. Şu an "evet" dememiz belki de yeterli ancak bazı şeylerin kontrolümüz dışı gelişmesini veya şansa bırakılmasını istemiyoruz. Şu an açıklamanın erken olduğunu düşündüğümüz önemli görüşmeler de yapıldı bu turne sırasında ancak bunların beraberinde getireceği hayat değişikliklerini de asla göz ardı etmememiz gerekiyor. Sonuçta Black Tooth çok yeni bir ekip ve her şey için zaman var diye düşünüyoruz.
Henüz bir albümünüz yok.
Doğru zaman gelene kadar da olmayacak ve bundan şikayetçi değiliz. Üstelik, ülkemizde "albüm" kavramının, grupları sadece birbirinden profesyonel veya amatör sıfatıyla ayırt etmek için kullanılan bir çizgiden başka bir şey olmadığını düşünürsek... Birkaç sefer ciddi anlamda niyetlendik ancak bu tarz şeyler hep bizi albüm yapma olayından uzaklaştırdı. Sanki albümü kendimiz için değil de birilerini tatmin etmek için kullanılacak bir araçmış gibi mecburi yapmamız gerekiyordu. Hele bir de ülkemizde albümümüz yok diye festivallerden olumsuz yanıt alıyor olmamız bizi iyice bu olaydan kopardı. Düşünsenize Ozzfest'e çıkıyorsunuz, Ride For Dime'a çıkıyorsunuz, Amerika'da 2 kez turne yapıyorsunuz ancak kendi ülkenizde albümünüz yok diye festivallere çıkamıyorsunuz. Sizce de garip değil mi? Biz sadece şu an doğru zamanı bekliyoruz. Normalde albümün adı hatta kapak tasarımı dahi hazır ancak içimizde hissetmemiz gereken bir zaman var galiba.
Sizi Pantera taklidi olmakla suçlayanlar var.
Artık bu iş o kadar kabak tadı verdi ki anlatamam. Sadece kendi ülkemizin dinleyicisinden bu eleştiriyi alıyoruz. Bu arkadaşlar ne süreden beri southern rock & metal dinleyicisi? Kaç tanesi country ve blues tarzına eğilimli ve kaç tanesi sadece 10 adet southern rock & metal grubunun adını sayabilir? Neden bu işin ana vatanında doğup büyümüş, bu müziği kültürlerinin ve yaşamlarının birer parçası haline getirmiş insanlardan şimdiye kadar bir kere dahi olsun böyle bir eleştiri almadık? Onu geçtim Pantera dediğiniz gruba en yakın isimlerle sürekli kontak halindeyiz (hatta elemanları da dahil) ve bu insanlardan övgüler alıyoruz. Bugün Black Tooth grubunun bir sene boyunca Zakk Wylde'ın özel izni ile Black Label Society resmi sitelerinden reklamı yapıldı! Yani iyi taklit ettiğimiz için mi oldu bunlar? Kimsenin ne dediği s**imizde bile değil! Sadece bizimle beraber bu tarz müzikten hoşlanan arkadaşlarla bir arada olmaktan, onlarla içip beraber aynı sahnede söylemekten büyük keyif alıyoruz o kadar!
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.