: Röportaj No:102 | 18
ROCKERLARIN KABESİ: FINNVOX!

Eski yazarımız İpek, Finlandiya'ya gider de eli boş döner mi? Elbette dönmedi ve dünyanın en popüler stüdyolarından biri olan Finnvox'un bilinen ve bilinmeyenlerini sizler için kaleme aldı.

FINNVOX
FINNVOX

En çok görmek istediğim ülke hep Finlandiya olmuştur. Hatta neden bilmiyorum ama sanki orda doğmuşum da sonra yanlışlıkla Türkiye'ye düşmüşüm hissi de vardır bende. En sonunda hem biraz tatil hem de FOMA'nın çıkacak olan albümünün mix ve mastering'leri için oraya gidebildim. Uçaktan inene kadar "kesin bir aksilik olur gidemem ben, biliyorum" şeklinde kendi kendime konuşuyordum. Ama sonra bir baktım ki Helsinki havaalanındayız. Otele gidip, eşyalardan kurtulup, yorgunluğu bir kenara atıp Helsinki sokaklarında yürüme planları yaparken bir taksi geldi ve bindik.

Finnvox'tan sıcak bir merhaba

Takside etrafın güzelliğini seyrederken, derinlerden gelen Judas Priest 'Breaking The Law' parçası ile kendime geldim. iPod'umu açık unutmuş olmalıyım diye düşünüyordum ki o da nesi, ses taksi şöförünün cep telefonunun melodisi! Evet, doğru ülkedeydim. Taksiden indiğimizde karşımda koskoca Finnvox'u gördüğümde epey bir şaşırdım. Ben otele gidiyoruz zannederken meğer Finnvox'a gidiyormuşuz. Stüdyoda bizi 25 yılı aşkındır orada çalışan ve stüdyonun müdürü olan Risto Hemmi karşıladı. Stüdyonun 1965 yılından bu yana faaliyette olduğunu düşünürsek; Risto da demir başlardan biri diyebiliriz. Planlar dahilinde olmayan bu Finnvox ziyaretimizde Risto ile bol bol sohbet ettik ve bana uçsuz bucaksız, labirente benzeyen stüdyoyu gezdirdi. Asıl buluşmamız hem röportaj hem de fotoğraf çekimi için iki gün sonra gerçekleşecekti ve kafamda "Helsinki'de yaşamak ve Finnvox'ta çalışmak istiyorum" düşünceleriyle stüdyodan ayrıldım :)

Finnvox'ta birgün

İki gün çabucak geçti ve kendimi yine Finnvox'ta buldum. Son derece keyifli bir stüdyo, gitmeden önce içerisini son derece lüks ve aşmış dekorasyonlu bir yer olarak düşünüyordum ama gittiğimde gördüm ki hiç de öyle değil. Bir kafeteryası var ki baya eski koltuklar, ufak bir tv ve içeride kim olduklarını bilmediğim iki yaşlı olimpiyatları seyreden adam. Derken Mika Jussila'nın Stüdyo D'de mastering yaptığını öğrendik ve yanına gittik. Mika'nın üzerinde Nightwish t-shirt'ü olması bir yana odası da buram buram Nightwish kokuyordu. Gerek fotoğraflar, gerek pass'ler... Sadece Mika'nın kullandığı bu stüdyo Finnvox içerisinde gördüğüm en güzel stüdyolardan biri, hatta birincisi diyebilirim. Amorphis, Apocalyptica, Charon, Children Of Bodom, Doro, For My Pain, H.I.M, Lacrimas Profundere, Lordi, Moonspell, Nightwish, Poison Black, Sabaton, Sonata Arctica, Stratovarius, The 69 Eyes, Sentenced ve To/Die/For gibi birçok (evet, oku oku bitiremediniz) grubun mastering'lerini gerçekleştiren Mika ile hem müzik piyasası hem de Finnvox hakkında güzel de bir sohbet gerçekleştirdik. Müzik piyasası sadece burada değil, orada da yerlerde sürünüyormuş, gruplar kayıt için, albüm çıkarmak için akla karayı seçiyormuş. Öncelikle bunu öğrenmiş oldum. Bu aralar Türkiye'den bir sürü mail alıyorlarmış mix ve mastering için. Tanıdık bir isim çıkar diye heyecanla sordum, "kim onlar?" diye ancak henüz bilmediğimiz birkaç isimdi. Bu arada öğrendim ki Nightwish'in klavyecisi Tuomas Holopainen'in de yeni bir grup projesi varmış. Hatta şu sıralar kendi home-studio'larında Mikko Karmila (kendisi kayıt ve mix konusunda uzman) eşliğinde kayıtlara başlamışlar. Mika, internet sayesinde işlerin daha da kolaylaştığını söylemeden edemedi ve sık sık Türkiye'den gelen her talebe açık olduklarını da dile getirdi. İnterneti özellikle söyledi, çünkü grupların yollayacağı bir parçaya ücretsiz olarak mastering yapıp yine internet yoluyla geri yolladığını anlattı. Böylece beraber çalışıp çalışmamak konusunda da karşılıklı daha iyi bir fikir alışverişi gerçekleştirebildiklerini belirtti. Ben derim ki bu fırsatı kaçırmayın. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim Mika bugüne kadar yaklaşık 75.000 şarkının masteringini gerçekleştirmiş artık kaç albüm siz hesap edin :)

Veda vakti

Mika ve Risto ile harika sohbetler geçirdik. Stüdyodan ayırlmadan önce de ayaküstü Mikko Karmila'yla tanışabildim. Kendisi sürekli yoğun, beraber çalışabilmek için en az 6 ay önceden haberleşmeniz ve tarih almanız gerekiyor. Ayrılık vakti geldiğinde herkesle vedalaşıp karşılıklı teşekkürler edip, bir daha görüşebilme temennileri ile stüdyodan ayrıldık. Şahane bir ormanın içinden şehir merkezine gitmek için otobüs durağına doğru yürüdük. Otobüs tam kalkmak üzereydi ki yetiştik. Belediye otobüsünde Metallica 'Nothing Else Matters' çalıyordu! Mika'nın üstüne basa basa "Metal müzik artık bizim halk müziğimiz oldu" dediği aklıma geldi ve yine düşüncelere daldım:)

www.finnvox.fi adresinden Finnvox ile ilgili daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

RİSTO HEMMİ RÖPORTAJI

Öncelikle Finnvox'un tarihçesinden bahsedebilir misin?
Burası oldukça uzun zamandır faaliyette olan bir stüdyo. İlk kayıt 1965 senesinde gerçekleştirildi. Zaman değişiyor, ekipmanlar değişiyor ve şimdi eskisine nazaran çok daha fazla stüdyoya sahibiz. Aynı yapı içerisinde 8 odamız var. Birçok tarzda çalışmalarımız var. Heavy metalden klasik müziğe kadar çok geniş bir yelpaze...
Ama benim bildiğim ve duyduğum kadarıyla daha çok metal müzik konusunda ön plana çıkmış durumdasınız?
Evet tabii ki, ama bu bizim işimizin sadece bir parçası. Nightwish ve H.I.M gibi dünyaca ünlü Finli gruplar kayıt, mix ve masteringlerini burada gerçekleştiriyorlar. Ama söylediğim gibi aslında birçok tarzda çalışıyoruz :)
Çalıştığınız bu dünyaca ünlü gruplarla yaşadığınız sizin için unutulmaz olan anlar var mı? Ya da gizli anılar? :)
Tabii ki gizli hiçbir şey yok burada :) Ama iyi ekipmanlarımız, stüdyolarımız, akustiğimiz, mikrofonlarımız ve bunun yanı sıra iyi ses mühendislerimiz ve prodüktörlerimiz var. Bu sebeple burada hep iyi sonuç elde ediyoruz. Burada yaptığımız işte yapabileceğimizin her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ve genelde de başarılı oluyoruz :) Tabii ki Finli grupların günden güne dünyada daha da popüler olduğunu görmek bizim için çok sevindirici.
Şu anda Türkiye'den FOMA grubunun mix ve masteringlerini yapıyorsunuz. Daha önce de Türk gruplarla çalıştınız Türk rock müziği hakkında ne düşünüyorsun?
Öncelikle şunu söylemeliyim ki dünyanın başka ülkelerinden gruplarla çalışmak her zaman çok hoş ve dünyanın birçok yerinden de iş geliyor. Tayland ve Yeni Zelanda bunlardan birkaç örnek. Ve her ülkenin müziği kendine has bir karaktere sahip. FOMA’ya gelince, gerçekten böyle parçaları duyuyor olmak çok sevindirici. Son derece modern bir hard rock diyebilirim. Albümde çok güzel parçalar var, her ne kadar sözleri anlamasam da kulağa çok hoş geliyorlar.
Türkiye'deki rock müzik ile Avrupa'daki arasında nasıl bir fark görüyorsun?
Tabii ki rock müzik uluslararası bir müzik. Nerede dinlersen dinle benzer şeylere sahip ama önceden de söylediğim gibi çok ince nüanslar var arada. Yine de davul partisyonları olsun, gitarlar olsun hepsi her yerde aynı. Bunun yanındaki yerel farklılıklar da genelde müziği hoş kılıyor.
Son olarak eklemek istediğin birşey var mı?
Daha önce de söyledim ama farklı farklı işler yapmak, farklı farklı ülkelerle çalışmak gerçekten çok güzel. Bu işi yapmayı gerçekten çok ama çok seviyorum.
Röportaj: İpek Atcan

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.