WITHIN TEMPTATION  : Röportaj No:103 | 18
''SEYİRCİLERİMİZİ FARKLI BİR DÜNYAYA GÖTÜRÜYORUZ!''

Rock'n Coke'ta güpegündüz izlemek zorunda kaldığımız(!) Within Temptation'ın gerçek şovunun neye benzediğini görmek ister misiniz? Bunun için bir uçak bileti almak zorunda değilsiniz, yeni DVD'leri ''Black Symphony''i DVD player'ınıza koyarak bir WT konserinin parçası olabilirsiniz. Robert Westerholt da öyle diyor.

WITHIN TEMPTATION
WITHIN TEMPTATION

Senfonik konser DVD'si fikri nasıl doğdu, nasıl evrildi, hele bir anlat Robert?
Biz uzun zamandır bir senfoni orkestrası ile böyle bir konser kaydetmeyi istiyorduk fakat doğru orkestrayı bulamıyorduk. Sonra bir gün bu Hollandalı orkestra, The Metropole Orchestra ve Pa'dam Korosu bize ortak çalışmayı önerdi, onlar da bir süredir bir rock grubuyla çalmak istiyorlarmış. Bir orkestranın bir rock grubuna uyum sağlaması çok zordur ama onlar daha önce farklı projelerde çaldıkları için deneyime sahiptiler. Mesela bilgisayar oyunu ve film müzikleri deneyimleri vardı. Kader ağlarını ördü ve bir araya geldik. Sonuçta ortaya çıkan şey de bugüne kadarki en büyük şovumuz.
DVD'nin fragmanından gördüğüm kadarıyla gerçekten görkemli bir sahne dizaynı var. Sizin şovlarınız bu konuda her zaman çok iddialı olmuştur. Peki bu şovları tasarlarken hayalgücünü tetiklemeyi mi, eğlendirmeyi mi hedefliyorsunuz, yoksa "sadece rock'n'roll" mu diyorsunuz?
Biz insanları bambaşka bir dünyaya çekip orada müziğimizle birlikte bir hikaye anlatmaya çalışıyoruz. Dün plak firmasında DVD'yi seyrederken orada biri bize "bunu izlerken bir konser izliyor gibi değil, bir film izliyor gibi hissediyorum" dedi. Bu da tam olarak bizim yapmaya çalıştığımız şey; bir tür sihir yaratmak.
DVD'yi izlerken başka neler aklınızdan geçti?
Sık sık tüylerimiz ürperdi diyebilirim. Bu yaptığımız en iyi şeylerden biri. Gerçekten teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandık bu dvd için. Blue Ray formatında ve tamamen HD olarak çekildi, o yüzden inanılmaz detaylı bir görüntüye sahip. Ses kalitesi ise CD'lerde ulaşabildiğimiz ses kalitesinin kat kat üzerinde. İyi bir surround sistemine sahipseniz duyduğunuz şeye inanamayacaksınız, bence bu bizim CD'lerimizden bile daha güçlü bir etki bırakıyor. Bence bu DVD, Within Temptation'ın hedeflediği, ne için bu müziği yaptığımızı ortaya koyan en anlamlı şey. Ben normalde konser DVD'lerini pek sevmem çünkü sound hiçbir zaman albümlerdeki kadar iyi değildir, konser atmosferi ise hiçbir zaman orada olmakla eş değer değildir. Ama bu tam anlamıyla bir film gibi.
O zaman konserlerinize gelemeyen hayranlarınız bu DVD sayesinde bir W.T. konserine gitmiş kadar olacaklar.
Evet ama bence bu başka bir tecrübe. Konsere gittiğinde bilirsin, büyük bir gürültü vardır, acayip bir kalabalık vardır, ter kokusu ve bira... bilirsin:) Bu ise yepyeni bir tecrübe. Bu bir film izlemeye benziyor. Eğer imkanınız varsa Blue Ray'de izleyin çünkü gerçekten inanılmaz bir kalite söz konusu.
SHARON TECHNO'CU OLDU!
Sharon den Adel, Türkiye'ye birkaç defa gelen dünyanın en iyi DJ'lerinden biri olarak gösterilen Armin van Buuren'in albümünde 'In And Out Of Love' şarkısında konuk vokalist oldu. Trance tarzının Hollandalı üstadının son albümünün çıkış ve klip parçası olarak seçilen şarkıdaki ortaklığın nasıl gerçekleştiğini sorduk Robert'a. "İki yıl önce Armin van Buuren bize ulaştı ve beraber bir şeyler yapmak istediğini söyledi. Ama o ara biz çok yoğunduk. Sharon sonra müsait olduğunda Armin'i arayıp eğer hala bir şeyler istiyorsa çalışabileceğini iletti. Tesadüf bu ya, o da bir şarkı yapmış, onda söyleyebilecek birilerini arıyormuş. Sharon da şarkıyı söyledi ve çok güzel bir şarkı oldu. Şu ana kadar yaptığınız bir tarzdan çok farklı bir alanda çalışmak bir sanatçı için yenilendirici bir tecrübe oluyor. Sharon büyük keyif aldı bu çalışmadan."

Notlar: • Kızlarının adı Eva Luna. 7 Aralık 2005'te doğdu. • Within Temptation, online role playin oyunu "Chronicles Of Spellborn"un da müziğini yapıyor. Aynı zamanda şarkıları Hollanda’da bazı korku filmlerinde kullanıldı. • Grup bu yaz birden fazla olmak şartıyla çeşitli konserlerde çok kısa aralıklarla hem Metallica'nın hem de Iron Maiden'ın ön grubu oldu. • DVD'de 7 Şubat 2008'de Rotterdam'da verdikleri "Black Symphony" konseri dışında 2007'deki Eindhoven konserleri de mevcut. Bitmedi! 30 dakikalık, içinde İstanbul konserinin de bulunduğu bir belgesel var. Ayrıca klip çekimlerinden, röportajlardan ve ödül törenlerinden bir sürü görüntü mevcut. Çift DVD olduğunu tahmin etmişsinizdir:)

"Black Symphony" konserinde Anneke size bir şarkıda eşlik ediyor. Bu ortaklık nasıl gerçekleşti?
Biz ona teklif götürdük. Onunla yıllar evvel beraber çıktığımız The Gathering turnesinden beri yakınız. Onunla sahne almanın muhteşem bir şey olacağını düşündük ve aradık kendisini. Gerçekten de öyle oldu. Anneke ve Sharon'ın sesleri bir arada inanılmaz bir kimya yakaladılar. Bir ara onların kardeş olabileceğini düşündüm, o kadar birbirlerine yakışıyorlardı.
Sana bu defalarca sorulmuştur ama merak etmeden duramıyoruz; uzun süreli sevgilinle aynı grupta olmak nasıl bir duygu?
Bence bu bizim için bir şans çünkü hayatımın çoğu bu grupla geçiyor ve eğer o kız arkadaşım olmasaydı, kız arkadaşımı çok az görebileceğim bir durum doğardı:) Diğer yandan ikimiz de W.T.'a büyük bir aşkla bağlı olduğumuzdan dolayı gruptan ve onla ilgili işlerden uzaklaşmakta zorlanıyoruz. Bu bizim yıllar içinde çözebildiğimiz bir şey oldu. Artık kendimize ait özel zamanlar yaratmayı ve bu zamanlar dahilinde WT hakkında konuşmamayı başarıyoruz :)
Peki neden evlenmediniz?
Biz hiçbir zaman bunu yapmamız gerektiğini, evliliğin önemli bir şey olduğunu düşünmedik. Bizim için sadece bir formaliteden ibaret evlilik.
"Black Symphony" bir süre fan'larınızı idare eder ama yeni albüm için de iştahlarını kabartacaksınız bu DVD ile. Yeni albüm hakkında bir gelişme var mı?
Evet, şimdiden bir takım taslak fikirlerimiz mevcut. Şimdi yeniden konserlerimiz başlayacak, gelecek yıl ortası konserlere bir son verip tamamen yeni albüme konsantre olacağız. Bu da bizim iple çektiğimiz bir süreç.
Sence "Black Symphony" deneyimi bir sonraki albümünüze yansıyacak mı bir şekilde?
Bir orkestrayla canlı çalmak ve bu konser için şarkıları yeniden aranje etmek bizim için yeni bir şeydi. Bu süreçte öğrendiklerimiz hiç kuşkusuz bir sonraki albüme yansıyacak.
"Black Symphony" -Set List-
Ouverture
Jillian (I'd Give My Heart)
The Howling
Stand My Ground
What Have You Done (Keith Caputo ile)
The Cross
Hand Of Sorrow
The Heart of Everything
Forgiven
Somewhere (Anneke van Giersbergen ile)
The Swan Song
Memories
Our Solemn Hour
The Other Half (of Me) (George Oosthoek ile)
The Promise
Angels
Mother Earth
Frozen
The Truth Beneath the Rose
Deceiver of Fools
All I Need
Ice Queen

"Hottest Chicks In Metal" turnesine katıldınız. Dergilerde de "en seksi piliçler" gibi listeler yapıldığında Sharon'a her zaman yer veriyorlar. Onun sevgilisi olarak bu seni rahatsız ediyor mu ya da bir müzisyen olarak dergilerin bu şekilde şarkıcıları ön plana çıkarmasını seksist bir tavır olarak görüyor musun?
Öncelikle o turne bizim turnemiz değildi, Lacuna Coil'in turnesiydi. Bu onların Amerika turnesinin adıydı, onlardan davet aldık ve Amerika'da onlarla birlikte çalmanın kıyak olacağını düşündüğümüz için kabul ettik. Turnenin ismiyle hiçbir alakamız yoktu. Katıldığımız için de pişman değiliz çünkü o turne sayesinde sonra tek başımıza Amerika'da turlama şansı elde ettik. Dergiler Sharon'ın fotoğraflarını bastığında ise rahatsız olmuyorum, sonuçta bu onların kararı ben onlara karışamam. Bunu çok da beklenmedik bulmuyorum, tüm müzik basını şarkıcıya odaklanır. Grup Rolling Stones olsa da farklı davranmıyorlar. Şarkıcıların spot ışıkları altında olması bu işin doğasında var.
Rock'n Coke'tan neler anımsıyorsun?
Çok kalabalıktı ve çok sıcaktı! Bu kadar çok seyircinin şarkılarımızı bilmesine şaşırmıştım. Türk bir arkadaşımız vardı, onunla buluşmak da çok iyi oldu. Oraya yeniden gelmeyi çok isteriz.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.