ALMORA  : Röportaj No:104 | 19
ALMORA'NIN TILSIMI

Son albümü ''Kıyamet Senfonisi'' ile övgü toplayan Almora, uzun süredir merakla beklenen konserlerinin startını geçtiğimiz ay verdi. Grubun 'Tılsım' adlı şarkısına çekilen klibi de TV'lerde sık sık izlerken Soner Canözer'le olup biten hakkında konuşmamak olmazdı.

ALMORA
ALMORA

'Tılsım' klibinin çekim mekânı olarak Oyuncak Müzesi'ni seçmişsiniz. Özellikle orayı seçmeninizin nedeni neydi?
Bu fikir Almôra'nın menajeri, eşim Özlem Canözer'e ait aslında. Şarkının masalsı atmosferi ve hayalleri konu alması nedeni ile kendisi harika bir fon oluşturacağını düşündüğü İstanbul Oyuncak Müzesi'ni önerdi bana. Bunun üzerine İstanbul Oyuncak Müzesi ile görüştük, onlar da çok olumlu karşıladılar. Özlem'in yaratıcı fikirleri, Bilge'nin harika vokal yorumu ve oyunculuğu, yönetmenimiz İmre Haydaroğlu'nun başarılı görüntüleri ve kurgusu ile de birleşince sonuç çok başarılı oldu. Bu arada İstanbul Oyuncak Müzesi gerçekten harika bir yer, tüm çevreme daha fazla geç kalmadan bu harika müzeyi ziyaret etmelerini öneriyorum son günlerde.
Mekânda daha önce çekim yapıldığını hatırlamıyoruz, Sunay Akın'dan öncesinde izin aldınız mı? O süreç nasıl işledi?
Evet, Sunay Bey'den izin aldık öncelikle. Müziği ve sözleri duyduğunda çok beğendi ve bu şarkının sözlerinin şarkı sözünden öte, son zamanlarda okuduğu en nitelikli şiirlerden biri olduğunu ifade ederek projeye büyük destek verdi. Sunay Akın gibi önemli bir şairin ve yazarın "şair" tanımına mazhar olmak benim için ayrıca çok büyük bir onur oldu. Bu projenin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı sevgili Sunay Akın, Başak Çalışkan ve Belgin Akın'a teşekkürlerimizi iletmek isterim bu vesile ile.
'Tılsı' single'ı için özel bir kapak çalışması da yapmışsınız, bundan bahsedebilir misiniz biraz?
Evet, bu single için parçanın ruhunu yansıtacak sanatsal anlamda tatmin edici bir kapak çalışmasına ihtiyaç vardı. Bu nedenle Litvanyalı genç sanatçı Margarita Surnaite ile çalışmaya karar verdik. O da benim kurguladığım konsepti anladı ve ortaya çok sanatsal bir iş çıkardı. Almôra dinleyicilerinin de bu kapağı seveceğini umuyorum.
"Kıyamet Senfonisi" çıkalı bayağı bir olduysa da geçen ay gala konserini verdiniz, bu gecikmenin sebebi neydi? Çok sık konser vermemenizin sebepleri neler?
Almôra müziği hem çok sesli bir müzik, hem de dinleyicinin Almôra'dan beklentisi çok yüksek. Senfonik Rock'ın Türkiye'deki en önemli temsilcisi olarak anılmak da haliyle büyük bir sorumluluk yüklüyor Almôra'ya. Sadece ekibimin performansı değil aynı zamanda görsel konsept, teknik şartlar bakımından da Almôra müziğini en iyi şekilde sunabileceğimden emin olmadıkça konser vermeyi doğru bulmuyorum. Bu seçicilik nedeni ile biraz beklemeyi uygun buldum açıkçası. Ama bundan sonra Almôra'nın daha çok konser vermesini hedefliyorum.
NOTLAR
• Tılsım Klibi Dream TV'nin en iyi on Türkçe klip listesi Dream 10 listesinde yer aldı.
• Geçtiğimiz haftalarda Almôra Cehennem Geceleri klibi ile MTV Gothic Top Ten at Ten'de yer alan tek Türk isim oldu.
• Almora fan club'ın geçtiğimiz aylarda başlattığı Almora cover yarışması devam ediyor. Başvurular için son tarih 17 Kasım 2008. Ayrıntılı bilgi: www.almorafanclub.net

"Kıyamet Senfonisi" yurtdışında da yayımlandı mı, tepkiler nasıl?
Albümün İngilizce versiyonu bir aya kadar Meksika'da yayımlanacak, Japonya ile şu an görüşmeler sürüyor. Ancak İngilizce versiyondan önce Türkçe versiyonun da dünyanın birçok yerinden büyük ilgi ile karşılandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Tüm bunlara ek olarak Youtube, Facebook, Myspace gibi popüler internet sitelerinde de yurtdışındaki Almôra dinleyicilerinin bir hayli arttığını gözlemliyorum. Örneğin Youtube'da Almôra ve Almôra fan videolarının toplam izlenme sayısı neredeyse 1 milyon civarına yaklaşmış. Ayrıca yine internette dünyanın en iyi bayan vokalli grupları arasında Almôra'nın da gösterildiği birçok video da var ve bu videolar özellikle Latin Amerika'dan.
Yakın gelecekteki planlarınız neler?
Yakın vadede planlarım arasında bol konser vermek var. 26 Ekim'de Eskişehir'de çaldık, 28 Ekim'de ise İstanbul'da albüm galasını yaptık. Şu an önümüzde 20 Aralık'ta bir Bursa konseri var. Bunun yanında halen görüşmesi süren konserler de var başka illerden. Bu yıl ayrıca özel akustik performanslar da izleyeceksiniz Almôra'dan. Yakın dönemde başka sürprizler de olabilir tabii ki.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.