AMON AMARTH  : Röportaj No:105 | 19
2. VİKİNG KUŞATMASINA GERİ SAYIM!!!

Headbang olarak insanlık ve bilim tarihinde bir ilke imza atıyor ve depremi önceden haber veriyoruz! 6 Aralık 2008 tarihinde Kandilli rasathanesi, merkezi İstanbul'un kuzeyi olan bir deprem ölçecek! İsveçli death metal fenomeni Amon Amarth İstanbul'u sallamadan önce, kendileri ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Odin bizi korusun!

AMON AMARTH
AMON AMARTH

İSTANBUL HAZIR MISIN?
Headbang olarak şu an 19. sayımızdayız ve bu 19 sayı içinde en çok yer verdiğimiz grup işte bu manyaklar! Bu seferki sebebi ise hepsinden daha özel. İstanbul'a geliyorlar !!! Geçtiğimiz yılın sonlarında grubun heybetli vokalisti Johan Hegg ile özel bir röportaj gerçekleştirmiştik. Bu sefer ise, 6 Aralık'ta Parkorman'da gerçekleşecek olan konserden önce grubun kurucularından, gitarist Olavi Mikkonen sorularımızı yanıtladı.

Şu an Kuzey Amerika turnesindesiniz ve turne otobüsünüzde, sorularımızı yanıtlamak için bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Nasıl gidiyor turne?
Gerçekten çok iyi gidiyor. Az önce Philadelphia'daki konseri de tamamladık ve yine çılgın bir kitle önünde çaldık. Tüm bu turne boyunca hemen hemen tüm konserlerimizin biletleri tükendi ve bu da müthiş bir şey tabii.
Önceki Kuzey Amerika turnelerinizden ne gibi farklı yanları vardı bu seferkinin?
Sanırım tek fark, artık daha çok insanın konserlerimize geliyor oluşu. Ayrıca, albümün çıkışıyla aynı anda turneye başlamak da bizim için yeni bir deneyimdi. Turnenin ilk konserlerinde insanlar yeni şarkıları bilmiyordu. Tarihler ilerledikçe, konserlerde yeni şarkılarımıza daha çok eşlik edilmeye başlandı.
Bu turne bitince Avrupa'ya geçecek ve "The Unholy Alliance Tour"un 3. serisinde Slayer, Trivium ve Mastodon ile çalacaksınız. Neler hissediyorsunuz?
Bu, her daim hayal ettiğimiz bir şeydi ve birer Slayer hayranı olarak bu teklifi aldığımızda anında kabul etmekten başka bir seçeneğimiz olamazdı! Slayer tarafından davet edilmek bizim için çok büyük bir onurdur! Grupların sahneye çıkış sıraları biraz ilginç olsa da bence çok sıkı bir turne olacak. Her şeyden önce bu bir Slayer turnesi, bunun bir parçası olmaktan mutluyuz ve bu turnede her gece kıç tekmelemek için hazırız!
Turnedeki diğer gruplar; Trivium ve Mastodon hakkında neler düşünüyorsun?
Trivium ile daha önce turlamıştık ve hepsi çok sıkı çocuklar. Onlarla çok iyi anlaşmıştık ve dolayısıyla "The Unholy Alliance"da onlarla iyi vakit geçireceğimizi düşünüyorum. Mastodon hakkında ise çok fazla şey bilmiyorum açıkçası. İlk albümleri var bende ama pek dinlememiştim.
Peki, yeni albümünüz "Twilight Of The Thunder God"a gelelim. Albümü hazırlarken yayınladığınız video günlükleri izledim ve hepsi birbirinden eğlenceliydi. Fakat asıl merak ettiğim şey, yaratım süreci hakkında sizin görüşleriniz.
Albümü tamamlamak için yeterli zamanımız vardı ve hayatlarımızdan bir süreliğine her şeyi çıkarıp, sadece bu albümü ortaya çıkarabilmeye odaklanmıştık o sıralarda. Ocak ayında bir önceki albümümüzün turnesi bittiğinde hemen yeni şarkı yazımına başlamıştık ve mayıs ayında kayıtlara girene kadar neredeyse her gün yeni şarkılar üzerinde çalıştık. Sadece kendimizi tazelemek için, arada 2 haftalık bir mola verdik o kadar. Her şey çok akıcı ilerledi. Tüm bu sürecin yarısında, şarkıların yarısından fazlası hazırdı. Normalde her yeni albüm için 7 ile 9 arası şarkı yazardık ama bu sefer 10 şarkı kaydettik.
MUHABBETTEN TAŞANLAR:
• Olavi; şarkılarda sadece Viking ve mitoloji temalarını işlemelerini İskandinav kültür miraslarına ve kişisel ilgi alanlarına bağlıyor. Bu konular dışında söz yazmayı pek düşünmediklerini belirtiyor.
• Benzer konuları işleyen diğer metal grupları Bathory, Enslaved, Unleashed ve Turisas'ın sıkı bir hayranı.
"Viking Metal terimi biz bu müziği yapmaya başladığımızda yoktu, son yıllarda çıktı bu kategori" diyor.
• İskandinav tarihi dışında Roma ve Yunan tarihine de yoğun ilgisi var. • Din hakkındaki görüşleri Johan'dan daha ılımlı. İnsanların bir şeylere inanç duymaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor ama bu ihtiyacın bazı sömürücüler tarafından para ve güç adına kullanıldığını düşünüyor.
• İlk İstanbul konserleri olan 2004'teki Rock The Nations Festivali'nden hatırladıkları; seyircilerin bariyerleri kırması ve grup olarak konser sonunda bir hayli sarhoş olmaları.
• Albümle aynı adı taşıyan bir de çizgi roman serisi yayınladılar ve Avrupa'da birkaç majör rock/metal dergisiyle ücretsiz dağıtıldı. Thor adlı mitolojik tanrının savaşını, Johan'ın şarkı sözleriyle anlatan bir içeriğe sahipti ve albümün görsellerine de imza atan kişi tarafından çizildi. Grubun fanları için önemli bir koleksiyon parçası konumunda.

Albümde 'Varyags Of Miklagaard' adlı bir şarkınız var. Miklagaard'ın İstanbul demek olduğunu biliyoruz. Peki bu şarkıda ne anlatıyorsunuz?
Bu şarkı, şimdiki İstanbul'un olduğu yerdeki imparatorluk (Bizans) için gelip, o imparatorluk için savaşan Vikingler hakkında. Onlara "Varyags" deniyor.
Senin bakış açından bakınca, bu albümün en iyi yanı nedir?
Bu albüm, daha öncekilerden çok daha çeşitli bir müzikal yapıya sahip her şeyden önce. Bence şarkılar da çok daha iyi ve şimdiye kadar ortaya çıkardığımız en iyi prodüksiyon da bu albüme ait.
Albümde; Apocalyptica, Entombed (L.G. Petrov) ve Children Of Bodom'dan (Roope Latvala) konuklar var. Nereden aklınıza geldi bu fikir ve nasıl gerçekleşti bu birliktelikler?
Uzun zamandır, bir şarkımızda konuk bir gitariste bir solo kaydettirmeyi düşünüyorduk. Children Of Bodom ile birlikte çıktığımız iki turne sonrasında onlarla yakın arkadaş olduk ve böylece yeni albüme konuk olabilecek solo gitaristi Roope olarak belirlemiştik. Kendisi de oldukça mutlu olmuştu bu teklifimiz sonrası. L.G. ise hepimizin eski bir arkadaşı ve bir gece onunla bardayken sabaha karşı alınmış bir karar bu. Apocalyptica ile çalışmak ise her zaman bir hayalimizdi ve prodüktörümüz Jens (Bogren) 'Live For The Kill'e yaylılar eklememizi söyleyince aklımıza hemen Apocalyptica geldi! Ne mutlu ki onlar da bunu kabul ettiler. Sonuçlardan da çok mutluyuz.
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.