GOJIRA  : Röportaj No:107 | 19
''İNSAN IRKI HER ŞEYİ YOK EDİYOR!''

Fransız grup Gojira, death metal'e kattıkları progresif, derin ve atmosferik etkiyle dikkat çekiyor. Yeni albümleri şerefine, grubun beyni Joe Duplantier Headbang'i aradı.

GOJIRA
GOJIRA

Garip firma şu Listenable Records. Gojira röportajı isteyip istemeyeceğimize dair bir e-mail yolladıklarında tekliflerini kabul etmiştik. Aldığım yanıtsa "eğer The Amenta ile de röportaj yaparsanız neden olmasın? :)" şeklindeydi. Sonunda not düşmeyi de unutmamışlardı: "Halı satan turist avcıları gibiyiz değil mi?" Hey Allah'ım :) Neyse ayarladık Gojira röportajını fakat bu sefer de Joe kuntastik çıktı. Kendisinin "Dostum bugün o kadar çok röportaj verdim ki ölüyorum yorgunluktan, biraz uyuyayım, yarın ararım ben seni." şeklindeki muhabbetleriyle geçirdim birkaç günü :) Neyse ki o arıyo da fatura bana girmiyo :p Yalnız ben de nasıl sıkıştırıyorum herifi röportaj da röportaj diye, sanki dünyayı kurtaracağız. Fakat o da ne? Joe'nun derdi tam da buymuş aslında!

Selamlar Joe, sonunda başlıyoruz sanırım röportaja?
Tamam dostum başlayalım. Otobüste herkes uyudu, rahat rahat arkalarından atıp tutabilirim hehehe.
Tamamdır :) İlk sorum, yeni albümünüz "The Way Of All Flesh" ile ilgili. Albümün yapım sürecinden bahseder misin?
"From Mars To Sirius"dan beri 3 yıldır turnedeyiz. Kariyerimiz boyunca ilk defa bu kadar turladık ve ilk defa Amerika da bu turnelere dahildi. Tüm bu yolculuk, uzun turneler hepsi grup için keşif dolu, eğlenceli, ilham verici fakat yorucuydu. Biraz dinlendik ve bu yılın ortalarına doğru yeni bir albüm için sabırsızlanmaya başlamıştık. Bayonne'de (Fransa) kendi stüdyomuzda yazın albümü kaydettik ve Amerika turnesinde tanıştığımız Logan Mader'i (Machine Head ve Soulfly'ın eski gitaristi, 2005 yılından itibaren prodüktörlük yapıyor) stüdyomuza davet ederek prodüktörlüğü üstlenmesini istedik. Sonuçta ortaya işte bu albümü çıkardık.
Albümdeki şarkı sözlerine değinelim istiyorum.
Bu grubu kurduğumuzdan beri tüm şarkı sözlerimiz; ruh, hayat ve ölüm hakkında. Ve bu albümde de sözler genellikle ölüm temasıyla ilgili. Vücudun yaşanırlığını yitirdiği andan itibaren ruhun yaşamaya devam etmesi ve ölümsüzlüğü hakkındaki ifadelerden oluşuyor birçoğu. Ele almaya çalıştığım bir diğer perspektif ise insan ırkının yok etmeye olan hevesi ile ilgili. İnsan ırkı her şeyi yok ediyor, birbirimizi yok ediyoruz, öldürüyoruz ve yarattığımız her şeyi yok ediyoruz. Aslında dünyayı, yaşanabilirliği yok ediyoruz. Yanlış anlaşılmalar, saygısızlık kültürü, hoşgörüsüzlük ve savaşlar... Hepsinden nefret ediyoruz ve bunlara değinmekten de çekinmiyoruz.
Röportajlarında dünyanın yaşadığı kaosa da değiniyorsun. Nedir bu sorunlardan seni en çok rahatsız eden?
Öncelikle böylesine birikim gerektiren konularda yorum yaparken, bir politikacı ya da çevre bilimci edasıyla konuşmaya çalışmadığımı belirteyim. Sadece sıradan bir vatandaş olarak bu gezegenin yaşadığı sorunlara, savaşlara, çevre ve doğa katliamlarına dikkat çekmek, dünyayı daha sağlıklı bir şekilde görmek istiyorum o kadar. Kişisel olarak Greenpeace'e maddi yardımlarda bulunuyoruz ama eğer 14 yaşındaki bir genci; Gojira dinlerken bu tarz konularda harekete geçirecek hissi verebiliyorsak, kendimizi bir nebze olsun mutlu hissedebiliriz.
Gojira'nın sence en iyi yaptığı şey nedir?
Hmmm... (Birkaç saniye susar ve...) Bu çok zor bir soru. Bir saniye, bunu yanıtlamak için diğerlerine de danışmam gerek. Mario'ya (davulcu) sorayım hemen, biraz bekler misin?
Haha tabii. (Bu sırada Mario'yu uyandırır ve soruyu sorar, Mario da uykulu bir ses tonuyla ciddi ciddi soruyu cevaplar!)
Ah geldim tamam, Mario'ya sordum ve cevabı şu oldu; yaptığımız müziğin duygusal tarafı bence ortaya çıkardığımız en güçlü ve ilginç şey. Bilirsin, herkes müzik yapabilir, hızlı çalabilir, melodi yaratabilir ama ortaya güçlü bir duygu çıkarmak asıl önemli ve ilginç olan şey.
Albümdeki şarkılardan 'Adoration For None'da Lamb Of God vokalisti Randy size eşlik ediyor. Nasıl gerçekleşti bu işbirliği?
Amerika'da Trivium, Lamb Of God ve Machine Head ile ortak bir turneye çıktık. Bu turneye bizi Randy davet etmişti. O kesinlikle Amerika'daki en büyük hayranımız. Her röportajında bizden bahsediyordu ve turne boyunca sürekli bizim tişörtümüzü giydi. İlk defa bu turne vesilesiyle tanışmış olduk ve gerçekten çok sıkı biri. Onunla 2 günlük bir kampa bile gittim. Sadece ikimizdik ve ormanda çadırlarımızı kurup, ateş yakıp, elimizde içkilerle sabaha kadar hayat ve müzik hakkında konuşmuştuk. Çok iyi bir vokalist olmasının yanı sıra, hayata ve müziğe karşı bakış açılarımız da aynı. Turne sonunda, yeni albümü ne zaman kaydedeceğimizi sordu ve mutlaka bu albümde bir şarkı söylemek istediğini belirtti. Bizim tanıtımımız için Amerika'da o kadar çok şey yaptı ki, bu teklifini hiç tereddüt etmeden kabul ettik.
• Grubun okunuşunu Joe'ya özellikle sordum. Cevabı: "Gociıyra"
• Joe, metal müzikle -nesillerdir olduğu gibi- Metallica dinleyerek tanışmış. Geçtiğimiz Ağustos ayında Metallica'nın Fransa’daki konserinde ön grup oldukları günü, hayatının en mutlu günlerinden biri olarak nitelendiriyor.

Son yıllarda Fransa ve metal kelimeleri yan yana geldiğinde akla gelen ilk isim Gojira oluyor. Bize bu durum hakkında ne düşündüğünüzden ve Fransa'daki metal müzik piyasasından bahseder misin?
Öncelikle bu durumdan çok mutlu olduğumu belirtmeliyim. Eğer bu grup sayesinde insanların Fransa'daki metal müziği merak etmesini sağladıysak bundan çok ama çok gurur duyarız. Ülkemizi bu şekilde temsil edebiliyor olmak muhteşem! Bilirsin okula giderken hep "kötü çocuklar"dık biz ve şimdi başka ülkelerdeki insanlardan "Fransa'yı temsil etme" komplimanları duyuyoruz. Çok gülünç, gurur verici ve ilginç. Asla Fransa'daki en iyi grup olduğumuzu söylemiyoruz, sadece çok çalışıyoruz ve yaptığımız şeyi çok seviyoruz. Fransa'dan size önerebileceğim ilk grup ise Manimal. Mutlaka dinleyin!
Iggor ve Max Cavalera kardeşlerin yeni grubu Cavalera Conspiracy'nin albümünde bas gitar çaldın. Nasıldı?
İnanılmaz ama teklif onlardan geldi. Max, Gojira'yı takip ediyormuş. Aslında bas gitaristimiz Jean-Michel ile çalışmak istediler fakat kendisi o sıralarda müsait değildi ve devreye ben girdim. Bas çalabildiğimi, Iggor ve Max gibi benim için idol olan isimlerle çalışmanın muhteşem olacağını söyledim. Sonrasında gelişti olaylar. İlk buluşmamızı hatırlıyorum da, stüdyoda 2 saat sadece Sepultura çalmıştık. İnanılmazdı! Hayatım boyunca unutamayacağım anlardandır! Aslında onlarla turneye de çıkmak isterdim ama Gojira tüm vaktimi alıyor.
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.