MORIBUND OBLIVION  : Röportaj No:110 | 20
''BİRKAÇ YIL İÇİNDE GELDİĞİMİZ NOKTAYA İNANAMAYACAKSINIZ!''

Türkiye'nin son yıllardaki en üretken metal grubu Moribund Oblivion, 4'üncü albümü ''K.I.N.''i bu ay yayınlıyor. Sohbetimizin konukları, gruptan Bahadır ve Onur.

MORIBUND OBLIVION
MORIBUND OBLIVION

İSTİKRAR METAL
İlk albümleri "Khanjar"ı 2004'te yayınladılar. 4 sene sonra 4'üncü albümlerini çıkarıyor olmaları, Türkiye gibi bir ülkede neresinden bakarsanız bakın bir başarı. Grubun kurucusu, bestecisi, söz yazarı, gitaristi ve vokalisti Bahadır; "Hayatta iddialı olduğum tek konu müzik. Dolayısıyla buna sahip çıkıyorum ve sürekli çalışıyorum." derken, aslında grubun üretkenliği ardındaki temel motivasyonu özetliyor ve "Bir albümü kaydederken, bir sonraki için fikirleri de yaratmış oluyoruz ve aslında bir albüm bittiği zaman, bir sonrakinin de yarısını tamamlamış oluyoruz." diyerek bu işe ne kadar odaklandıklarını vurgulamak istiyor. Tempolarının; Türkiye'deki metal piyasası için hızlı fakat bu işin asıl döndüğü yer olan Avrupa ve Amerika piyasaları için gayet normal olduğunu belirterek, bu konuda yüzlerini tamamen batıya çevirdiklerini ifade ediyor.

ASIL HEDEF YURTDIŞI
Türk metal grupları yurtdışında ufak ufak boy göstermeye başladı. Bu duruma en başta ivme kazandıranlardan biri de Moribund Oblivion. Kadroya geçtiğimiz yıl katılan bas gitarist Onur Burgaz'ın Moribund Oblivion ile çıktığı ilk konser 2007'de Kıbrıs'taydı ve ardından geçtiğimiz aylardaki Avrupa turnesinde de yer aldı. "Yurtdışında, özellikle Almanya'da konserler vermek ve orada bu işlerin nasıl işlediğini görüp, birebir yaşamak güzel bir deneyim oldu benim için ve bu da grupla güzel bir başlangıç yapmama sebep oldu." diyor ve aslen bir başka İstanbullu grup Altona'da progresif metal tarzında bir müzik yapıyor olmasına rağmen Moribund Oblivion'a katılma sebeplerini, grubun müziğini beğenmesine ve kendisinin de zaten "pislik sound" olarak tanımladığı black metal'i ezelden beri sevmesine bağlıyor. Grubun Gürcistan konserini unutamadığını da sözlerine ekleyen Onur, "Siz sahnede corpse paint'li iken, sizi izleyenler arasında da corpse paint'li insanlar görünce, iş iyice çığırından çıkıyor." diyerek heyecanını anlatıyor.

ALMANYA'DA NAZİ SALDIRISI !!!
Almanya turnesi sırasında; neredeyse hiç yabancı uyruklu insanın yaşamadığı ve bununla övünen(!) Rostock şehrinde verdikleri bir konser sonrasında bir grup Nazi sempatizanının Moribund Oblivion'a sataştığını ve grubun da mecburen karşılık vermek zorunda olduğunu öğrendik bu sohbet sırasında. Bahadır durumu; "Yapacak bir şey kalmayınca, davul setinin zil ayaklarını kapıp çıktık karşılarına." diyerek özetledi.

YENİ ALBÜM "K.I.N." HAKKINDA
Bahadır, albümü; "'Time To Face' ile oturtmaya başladığımız stilimizi devam ettiren saf black metal tarzında bir albüm oldu. Şarkı sözlerinde ise insanın hayata karşı olan kişisel sorgulayışlarını konu ediyoruz. Nereden, ne için geldik ve nereye, nasıl gidiyoruz şeklindeki soruların cevaplarıyla ilgili albümdeki sözler." diyerek anlatıyor. Albüm, Alman firma Block Action tarafından basılacak ve tüm Avrupa ülkelerine dağıtılacak, hatta Türkiye'ye bile bu firma tarafından yollanacak. Bahadır bu durumun sebebini, firmaya olan güvenleri ve çalışma disiplinleri ile profesyonel bakış açılarına olan hayranlıklarına bağlıyor ve ekliyor "Onlar bizle, biz onlarla büyüyeceğiz. Tamamen her şeylerini Moribund Oblivion'a yatırmış durumdalar. Önümüzde çok büyük projeler var ve birkaç yıl sonra, geldiğimiz noktaya inanamayacaksınız."

Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.