SEPULTURA  : Röportaj No:111 | 20
''GEÇMİŞİN KÖLELERİ OLMAK İSTEMİYORUZ!''

Sepultura yeni albüm yayınlıyor ve Cavalera kardeşlerin ikisi de kadroda olmasa da, bu haber beni hala heyecanlandırıyor. Grubun gitaristi ve şu anki lideri Andreas Kisser, yeni albüm öncesinde dünyadaki ilk Sepultura röportajını Headbang'e veriyor.

SEPULTURA
SEPULTURA
Andreas baba ile geçen sene röportaj yapmıştım hatırlarsanız. Hatta grubun yeni davulcusu Jean ile de biraz laflamıştım ve ikisini aynı yazı içerisinde yayınlamıştık. Grup o zamanlar son albümleri "Dante XXI"nin turnesindeydi. Şimdi ise yeni albümleri "A-Lex"in yayınlanmasına çok az bir süre kaldı. Mevzu Sepultura olunca, içimde hala bir şeyler fokurduyor ve gayri ihtiyari bir heyecana kapılıyorum hala. Sanırım orijinal kadrodan geriye kalan son iki elemana sevgimden ve Max sonrası mikrofonu kapan Derrick'e saygımdan dolayı, mevzu Sepultura olunca hala "hastasıyım" düzeyindeyim.

"OTOMATİK PORTAKAL" VE SEPULTURA
Tam bir yıl sonra, röportaj talebimizi tekrar kabul ettiğiniz için teşekkürler Bay Kisser. Sepultura için günler nasıl geçiyor şu sıralarda?
Harika geçiyor! Sepultura yeni albümünü yayınlamak için hazır ve ben de solo albümümü yayınlamak için hazırım. Benim için çok üretken zamanlar bunlar.
O zaman hemen "A-Lex"ten başlayalım. Albüm için seçtiğiniz konu hakkında neler söylemek istersin?
Anthony Burgess'ın muhteşem romanı "A Clockwork Orange" için bir soundtrack albümü oluşturmak istedik. Fakat Stanley Kubrick tarafından çekilen filmle alakalı değil, özellikle roman için bunu yapmak istedik. Çünkü film versiyonu kitabın son bölümünü yansıtmayı başaramıyor. Çok gergin, şiddetli, kirli ve direkt. Müzikal olarak en büyük derdimiz ise; bu kez filmle de alakalı olarak, Beethoven'ın '9. Senfoni'sini bir grup ve orkestra ile yapmaktı ve bence muhteşem oldu.
Albüm isminin anlamı nedir?
Rusçada "Kanun yok" ya da "Kanunsuz" anlamlarına geliyor "A-Lex". Anthony Burgess'ın kitapta "nadsat" adını verdiği argoyu yaratmak için kullandığı dillerden biridir Rusça. Ayrıca Rusça, "cockney" adı verilen Britanya argosuyla birlikte kullanılıyor kitapta. Ve bu, romandaki ana karakter olan Alex De Large'yi yaratmak için yazara ilham vermiştir.
TARİH YAZMAK...
Geçtiğimiz aylarda, Küba'da konser veren ilk uluslararası metal grubu oldunuz. Bize bu hikayeden bahseder misin biraz?
Şaşırtıcıydı. Havana şehrinde, Malecon'da "Tribuna Anti-Imperialista" sahnesinde çaldık ve 60 binden fazla insan vardı. Henüz bir yıllık bir kuruluş olan Küba Rock Acentesi tarafından, hem bir konser vermek hem de Küba'nın en önemli tarihi eseri olan ve Santa Clara şehrinde bulunan "The Che Guevara Mausoleum"u (Küba'nın "Anıtkabir"i) ziyaret etmek için davet edilmiştik. Bu oldukça onur verici bir durumdu tabii ki ve en kısa zamanda yeniden orada olmayı umuyoruz.

Yeni bir albüm yaratma sürecindeki motivasyonunuz nasıl oluyor ve grup elemanları arasındaki üretkenlik yüzdeleri nasıl dağılıyor artık?
Yeni bir albüme başlarken duyulan heyecan aslında her zaman ihtiyaç duyulan en iyi motivasyondur. Bu albümü yaratma süreci de oldukça heyecanlı geçti bizim için, özellikle gruba bir sürü yeni fikirle katkıda bulunan, oldukça yetenekli yeni davulcumuz Jean Dolabella ile! Bazı gitar rifflerinden oluşan bir sürü fikir getiriyorum ve stüdyoda bunlar üzerinde çalışıyoruz. Genel bir kural yok, stüdyoda ortaya çıkan rastgele fikirler üzerine giderek yaratıyoruz şarkıları.
Yeni albümün, bir öncekine göre farkı ne olacak peki?
Kitap ("A Clockwork Orange") çok güçlü ve gruba oldukça fazla ilham verdi. Ayrıca yeni davulcumuzun varlığı da hem çalma hem de şarkı yazma açısından yeni bir stil kazandırdı gruba.
"NİCELİK DEĞİL, NİTELİK!"
Thrash ve death metalin köklerinden gelen Sepultura gibi grupların, bu tarzlarda müzik yapan yeni gruplar için yol gösterici olduklarına inanırım ve bu sebeple, bu tarzları yönlendirmekle alakalı bazı misyonlarınız vardır bence. Bu konuda neler söylemek istersin?
Sepultura'dan ilham alarak müzik yapan yeni grupları görmek oldukça mutluluk verici. Sizin savaştığınız şey hakkında bir zaman sonra başka insanların da savaştığını görüyorsanız, bu hiç kuşkusuz ki size mutluluk ve gurur verir.
Peki herhangi birinin, Sepultura'nın yeni albümünü dinlemesi için en büyük neden ne olabilir?
Neden olmasın? Sepultura daima yeni bir şeyler getirir her yeni albümünde. 1984'teki ilk günden beri bu böyle. Grubu oluşturan kadro pek mühim değil, Sepultura her zaman geleceğe yönelik çalışıyor ve müzikte yeni şeyler yapıyor. Geçmişin köleleri olmak istemiyoruz! Açık fikir, sağlıklı fikirdir.
AKREPLER İLE SAHNEDE
Yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde, efsanevi grup Scorpions ile sahne aldın? Nasıldı?
Doğru hatırlıyorsun. Benim için bir rüyaydı. Büyük bir Scorpions hayranıyım, ilk rifflerimi onların şarkılarından öğrendim ve turnelerinin bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu oldum. Bu yılki Brezilya konserlerinden birinde; akustik setleri sırasında Brezilyalı şarkıcılar ve perküsyonistlerle beraber sahne alarak akustik gitar çaldım ve normal setlerinde de 'Coast To Coast' ile 'Rock You Like A Hurricane' adlı şarkılarında elektro-lead gitar çaldım.

Günümüzde sayısız rock/metal grubu var ve her ay 20'den fazla yeni albüm dinleyebiliyoruz artık. Bu kadar yoğunluk ve hızlı tüketim arasında "ayrıksı" olmak için çözüm nedir?
Müzik sadece müziktir. Nicelikle değil, nitelikle ilgilidir her daim!
SOLO ALBÜM OLAYI
Bu arada, bir de solo albümün var artık. Neden bir solo albüm yayınlamak istedin?
Elektronik ve akustik gitarlar ile oluşturduğum birçok kompozisyon, birçok demo var. Hollandalı firma Mascot Records'tan bir solo albüm yayınlamam için teklif aldım. Bunun üzerine bu fikri düşündüm ve bu demoları bir araya getirmeye başladım. Bu da tam 4 yıl yılımı aldı hehehe.
ROADRUNNER UNITED KONSERİ
Roadrunner United projesinin konser DVD'sinde birçok şarkıda yer alıyorsun. Hatta bir "Andreas Kisser ve diğerleri" durumu var sanki. Bu unutulmaz konserin nihayet DVD olarak yayınlanıyor olmasıyla ilgili ne söylemek istersin?
Tüm projeyi çok sevmiştim ve sonuçta gitar çalmayı seviyorum hehehehe! O tarihi gecede, o muhteşem müzisyenlerle bir arada olmak inanılmazdı. Tüm kadroların düzenlemelerini yapan Dino Cazares (Divine Heresy), Joey Jordison (Slipknot), Adam Duce (Machine Head), Roy Mayorga (Stone Sour), Paul Grey (Slipknot) ve benim için zor ama eğlenceli bir anıydı.
EN İYİ KONSERLER
Son yıllarda izlediğin en iyi konser hangisiydi?
Sao Paulo'daki son Iron Maiden, Ben Harper ve Ronnie James Dio konserleri. Özellikle Dio konseri muhteşemdi çünkü ben de grupla sahne alıp 'The Mob Rules' adlı şarkıyı çaldım. İnanılmazdı!
Peki son yıllarda çaldığın en iyi konser hangisiydi?
Sepultura ile verdiğimiz Küba ve Hindistan konserleri hayrete düşürücüydü!

Sepultura dışında Brezilya'dan çıkmış en iyi metal grupları hangileridir sence?
Çok fazla var ama aklıma ilk gelenler; Krisiun, Torture Squad, Claustrofobia, Korzus ve RDP
Cevaplarınız için teşekkürler Bay Kisser. Özellikle Iggor ve Max kardeşlerle ilgili sorular sormak istemedim çünkü biliyorum ki bıktınız bu sorulardan. Umarım yakında Türkiye'de yeniden görüşürüz. Şerefe...
Çok teşekkürler, turnede görüşmek üzere...
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.