LACUNA COIL  : Röportaj No:112 | 20
GOTİK PRENSES VE 5 ÇİRKİNLER

Lacuna Coil ilk DVD'si ''Visual Karma (Body Mind And Soul)'' ile hem kulaklara hem gözlere hitap etmek üzereyken grubun kurucularından solist Andrea Ferro ile konuştuk. Yeni DVD'den, ateşli metal piliçlerine kadar her şeyi sorduk.

LACUNA COIL
LACUNA COIL

Öncelikle adet olduğu üzere yeni ürününüzle röportaja başlayalım. Neler var hele anlat gurban?
Normal edisyonda Wacken ve Japonya'daki Loud Park festivalindeki performanslarımızın tamamı var. Backstage'de ve turnenin geri planında olup bitenlerle ilgili "Our Truth" ve "Closer" ismini koyduğumuz iki belgesel var. "Karmacode"da yer alan dört single'ın; 'Enjoy The Silence', 'Within Me', 'Closer', 'Our Truth'un video klipleri mevcut. Megadeth'le çıktığımız Avustralya turnesinin ve ilk Japonya turnemizin backstage görüntüleri var. Youtube'da yaptığımız yarışmada kazanan 10 hayranımızın yarattığı klipler var. Myspace'te düzenlediğimiz Remix yarışmamızı kazanan hayranlarımızın 'To The Edge' remixler'i var. Bu yarışma için şarkının ham kayıtlarını vermiş ve hayranlarımızın bunları remix yapmasını istemiştik, çok değişik sonuçlar çıktı. Sadece 3 tanesine yer verebildik. Bunlar dışında her üyenin özel hayatına odaklanan 6 kısa film var.
Tek başınıza verdiğiniz bir konser yerine neden bu festival performanslarını seçtiniz?
Aslında bu iki konseri de DVD yapacağız gayesi gütmeden kaydetmiştik ama sonra izlediğimizde "neden olmasın?" dedik. Daha önce hiç dvd çıkarmamıştık. "Karmacode" albümümüzü yeniden kutlamak ve Japonya, Avustralya gibi ülkelerde ilk defa çaldığımız turneyi özetlemek için iyi bir fırsattı bu. İleride solo bir konserimizi, tüm şovuyla, ışığıyla, koreografisi ile çekebiliriz. Şimdi çıkardığımız tamamen canlı, direkt, spontane bir kayıt. Stüdyoda en ufak bir şey eklenmedi, sadece elimizdeki malzemeyi miksledik. Bu hiç cilalanmamış, gerçek bir konser.
Özellikle Amerika'da çok ses getiren "Hottest Chicks In Metal"den niye hiç görüntü yok?
Elimizde o turneye ait bir görüntü veya ses kaydı yoktu. Stone Sour turnesi de çok başarılıydı ama oradan da görüntü yok.
Hottest Chicks bu sene de devam edecek mi?
Şu an bilmiyorum. O turne Revolver dergisinin fikriydi. Çok iyi line-up oluşturdular, bizi de headliner yapmışlardı. 2009'da devam etmesine yönelik planlar var ama netlik kazanmadı.
NOTLAR:
• Davulcu Cristiano dışında tüm grup AC Milan taraftarı.
• Century Media toplama albümünde Manntis'in –In This Moment'le birlikte kaydettiği- 'Heaven's A Lie' cover'ını çok beğenmiş. Aynı albüm için Paradise Lost cover'ı kaydetmek istemişler ama vakit bulamamışlar.
• 2008'deki favori albümleri Slipknot, Foo Fighters ve Black Stone Cherry'e ait.
• Vokalist olarak en çok etkilendikleri Nick Holmes, Peter Steele, Mike Patton, Chris Cornell, Layne Staley.

Turnenin "ticari" ve "seksist" görünen isminden dolayı eleştirildiniz...
Amaç da oydu aslında. Aptalca bir başlık gibi görünebilir ama kulağa komik geliyordu, bu da insanların ilgisini çekti.
Peki turne boyunca seyircilerin arasında da "chick"lerin sayısında artış gözlemlediniz mi?
Evet, bir artış vardı ama günümüzde bu tür müziğe karşı kadınların ilgisi genel olarak artmakta. O yüzden sadece bu turneye özel bir durum değil bu. 80'lerde olduğu gibi kadınların varlığı bir istisna değil, bu da sevindirici.
Erkek erkeğe konuşalım biraz, sence metal dünyasının en ateşli pilici kim? Cristina cevabını saymam.
Aslında öyle bir favorim yok. Gerçekten de kadın şarkıcılara o gözle bakmam. Sesinin nasıl olduğuna daha çok bakarım. Sonuçta dünyada çok güzel kadınlar var, sahne olup olmaması çok önemli değil.
Peki şarkı söylerken seyircilere bakıp aralarında güzel kızlar var mı yok mu diye bakıyor musun?(tam piçim ha :p)
E yani bakıyoruz tabii :) Seyirci arasında daha çok kız olması her zaman daha iyidir. Biz tıka basa erkeklerden oluşan seyirciye sahip gruplardan değiliz. Yüzde doksanı erkeklerden oluşan bir seyircinin bizim için çığlık atmasını istemem :) Ne kadar çok kız varsa, o kadar iyi :)
Son albümlerinizde giderek Amerikan stiline yaklaştınız. Düşük tonda akort edilen gitar rifleri gibi… Yeni albümde nasıl bir rota izleyeceksiniz?
"Comalies" veya "Karmacode" gibi olmayacağını söyleyebilirim. Tam bir Lacuna Coil albümü olacak ama aynı zamanda değişik de bir albüm olacağını düşünüyorum, birçok insana sürpriz olacak.
HOTTEST GIRL IN METAL
Cristina der ki...
DVD çıkardınız, yeni albüm de kapıda, anlat hele?
Şu anda şarkıları yazmaya devam ediyoruz. 10 şarkı hazır bile. Diğer fikirleri toparlamakla meşgulüz. Albüm için çok heyecanlıyız. Hayranlarımız da sürekli sıkıştırıyor bizi yeni şarkılar için. O yüzden dvd yaptık. "Visiual Karma" yeni albüm için "ara sıcak" olacak.
Solo konserleri mi yoksa festivalleri mi tercih edersin?
İkisinin de yeri ayrı ama ben festivalleri daha çok seviyorum. Bir müzisyen için çok güzel ortamlar oluyor. Backstage'de takılmak, uzun süredir göremediğin müzisyen dostlarınla karşılaşmak için bahane oluyor.
İtalya gibi rock-metal dünyasına grup-sanatçı ithal edememiş bir ülkeden buralara kadar geldiniz. Dünyaya açılmak için müzisyenlere ne önerirsin?
Aslında Lacuna Coil'in hikayesi çok alışıldık bir hikaye değil çünkü biz hiç lokal bazda başarılı olmayı düşünmeden doğrudan yurtdışını hedef aldık. Her yere, dergilere, firmalara yüzlerce demo gönderdik ve birileri bizdeki ışığı gördü. Bu yüzden biraz şanslıydık. Öneri olarak grupların sunumuna çok önem vermesi gerektiğini söyleyebilirim. İyi bir grup fotoğrafı şart. Bunun dışında orijinal bir yanlarının olması lazım. Ve tabii ki 50 sayfa biyografi yazmasınlar.

90'ların sonunda Theatre of Tragedy gibi gruplarla birlikte erkek vokal-kadın vokal düet mantığı çok sıkça görülüyordu. Günümüzde bunu sürdüren az grup var. Bazı şarkılarda Nightwish ve Epica sürdürüyor ama eskisi kadar bu formül denenmiyor. Sence neden?
Bilemiyorum. Sadece çift vokal da değil, gotik metal denen tür de eskisi gibi değil. Bizce gotik metal Paradise Lost, Moonspell, Tiamat ve Type O Negative'dir ama 90 sonlarında çıkan gruplar kadar popüler olamadılar. Diğer yandan halen daha mevcudiyetlerini sürdürüyor bu gruplar ama zamanında çok popüler olan "gotik metal" grupları eskisi kadar popüler değil. Bence müzikte başarılı olmak sadece formüller üzerinden gitmekle alakalı değil, iyi şarkılarla güçlü bir hayran kitlesi yaratmakla alakalı.
Yaptığı ortak çalışmalarla (Megadeth ve Apocalyptica) Cristina her geçen gün daha popüler oluyor. Slipknot gitaristiyle ilişkisi de şöhretini perçinledi. (burada kikirdedi Andrea!) Bu seni nasıl etkiliyor, Cristina'nın gölgesi altında olduğunu düşünüyor musun?
Hayır, bu tamamen başka bir şey. Umursadığım bir şey değil bu. Sahnede aynı ilgiyi gördüğümüz de oluyor. Hayranlarımız için bir sorun yoksa benim için de yok.
Cristina'yla bir dönem ilişkinizin olduğunu biliyorum...
Hayır bu doğru değil. Bascımız (Marco Coti Zelati) uzun bir süre, yaklaşık 10 sene birlikteydi Cristina'yla.
Biliyorum ama senin de bir ilişkin vardı sanki...
Benim bildiğim kadarıyla yok :)
Wikipedia'da bile yazıyor ama...
Ama biliyorsun oraya herkes bilgi girebiliyor.
Türkiye'ye hala gelmediniz, ne iş?
O kadar yakın olmamıza karşın gelmememiz tuhaf görünebilir ama o kadar gezmemize rağmen çalmadığımız çok yer var. Mesela çok talep gelmesine rağmen halen daha Güney Avrupa'da da çalmadık. Rusya'da da hiç çalmadık, Aralık'ta ilk defa çalacağız. Şu an en çok CD'yi Amerika, Avustralya, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde sattığımızdan dolayı oralara öncelik veriyoruz ama yeni yüzler ve yeni ülkeler de görmek istiyoruz. Umarım yakında gerçekleşir bu.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.