YNGWIE MALMSTEEN  : Röportaj No:114 | 21
''SONSUZA KADAR BU ALEV YANACAK''

Yngwie Malmsteen'in, Tim ''Ripper'' Owens'la birlikte kaydettiği ''Perpetual Flame'' sanatçının bir nevi ''silkiniş'' albümü oldu. Biz de Miami'de yaşayan efsanevi gitaristi dürtüp merak ettiklerimizi sorduk.

YNGWIE MALMSTEEN
YNGWIE MALMSTEEN

"Perpetual Flame" ismi nereden geliyor?
Bu albümü yapmadan önce kendi kendime "Wow! Ne kadar uzun zamandır müzik yapıyorum!" diye bir düşünce doğdu içimde. Beş yaşımdan beri çalıyorum, bitmek tükenmek bilmeyen bir arzuyla. Bu tutkumu ezelden beri yanan ve hep yanacak olan bir aleve benzettim.
Albümünün ismini ilk duyduğumda bir diğer gitar virtüözü Jason Becker'in "Perpetual Burn"ünü çağrıştırmıştı bana. Bu albümü duymuş muydun?
O gitaristin adını da duymadım ki. (Not: izninizle yuh demek istiyorum:) ) Ben hep eski gitaristlerden beslendim. Ritchie Blackmore, Brian May... Daha sonra ise daha henüz çok gençken klasik müzik ve keman ile ilgilenmeye başladım. Bach, Paganini, Tchaikovsky, Vivaldi gibi... O yüzden gitaristleri çok iyi bilmem.
Röportajlarınızda son iki albümdeki vokalistiniz Doogie White'ın bu albümdeki agresif yapı için doğru isim olmadığını düşündüğünüzü, bunun üzerine Tim Owens nam-ı diğer "Ripper" ile anlaştığınızı söylüyorsunuz...
Albümdeki şarkıları, melodileri, soloları kısacası her şeyi yazdıktan sonra 'Death Dealer' gibi şarkıları Doogie'nin hakkını vererek söyleyemeyeceğini düşündüm. Onunla aramda bir sorun yok. Daha sonra bana Tim'i tavsiye ettiler. Bir araya geldik ve bu işin yürüyebileceğini fark ettikten sonra çalışmaya başladık.
Peki bir sonraki albümde de Ripper mı söyleyecek?
Evet planımız böyle. (burada gaddarca gülüyor!)
Sürekli vokalist eskittiğinden emin olamıyoruz da:)
Tim'in sesini çok beğeniyorum. Çok sıkı bir herif, umarım devam ederiz.
Daha önce çalıştığın vokalistlerinden herhangi birisiyle tekrar çalışmayı düşünür müsün? Sadece bir kere Mark Boals'la böyle bir şey oldu, pek de uzun sürmedi. Mesela Mike Vescera benim favori Malmsteen solistimdir.
O benim en az sevdiklerimden biri :) Jeff'i (Scott Soto) çok beğenirim, bu albüm için de bir an onunla çalışmayı düşündüm ama ben geçmişe dönmeyi sevmeyen biriyim. O yüzden hemen vazgeçtim bu düşünceden.
Mike Vescera neden en az sevdiklerinden biri?
Aslında öyle değil, o albümleri ("Seventh Sign", "Magnum Opus") çok severim. İlkinde beraber çok iyi çalıştık. Ama ikincisinde bazı problemler doğdu. Şarkı sözlerini ben yazarım ama o benden izin almadan değiştirmeye kalktı. Bunu Malmsteen'e yapamazsın dostum. Yanlış hamle!
Jorn Lande'nin Malmsteen'e yanlışı ne olmuştu? (Jorn Lande bir süre Malmsteen'le turneye çıkmış, turnenin bir ayağında kavga edip ayrılmışlardı. Daha sonra Jorn röportajlarında Malmsteen'in eşine ve ailesine "çingeneler" demiş, polemik internette uzamıştı)
Kim?
GİTAR KAHRAMANININ "GUITAR HERO" YORUMU
"Geçenlerde oğlumu bir bilgisayar oyunu dükkanına götürdüm. Oradaki adam bu oyunun son sürümünü gösterdi, plastik gitarını çıkardı ve 'Smoke On The Water'ı çaldı, gaza geldi falan. Şu an Amerika'daki en büyük şey bu. Rock Band diye de bir oyun var. O oyunda üç şarkım (Caprici Di Diablo, Red Devil ve Damnation Game) var. Onun da çok iyi bir oyun olduğunu düşünüyorum. Sonuçta çocuklar ne yaparsanız yapın bilgisayar oyunları oynayacak, bunu engelleyemezsiniz. Ve gidip araba çalmayı öğrendikleri ya da insanlara ateş ettikleri bir oyun yerine bir rock grubunda çaldıkları bir oyunu tercih etmeleri muhteşem bir şey."

Jorn Lande. (farklı aksanlarla heceleyerek tekrarlıyorum ismi, hatta harf harf söylüyorum.)
Öyle birini tanımıyorum. (artist ya:p)
'Damnation Game' şarkısı epik korku yazarı Clive Barker'ın "Lanetlenme Oyunu" romanından esinlenerek yazılmış. Benim de çok sevdiğim bir kitaptır bu, nasıl oldu da şarkıya dönüştürmek istedin?
Okudun mu gerçekten?
Evet, bence en iyi Clive Barker romanı.
Katılıyorum sana. Her şarkımda müzik ve şarkı sözlerini ayrı ayrı yazarım, sonra birbirine uyanları eşleştiririm. O romandaki konsepte uygun bir şarkıyı da uzun zamandır hayal ediyordum. Başka bir Barker hikayesi de olabilirdi ama sonunda bu oldu. Yazdığım bir sürü şarkı sözü vardı, mesela 'The Four Horsemen'in sözleri hazırdı, ona uygun müziği çıkarmam uzun bir süre aldı.
"Seventh Sign"dan beri böyle güzel fantastik, bilimkurgu ve mitoloji temalarını sözlerinde kullanıyorsun. Bunlar bazı albüm kapaklarına da yansıdı. Ama "Perpetual Flame" eski Malmsteen kapaklarına benziyor, gitar ve sen...
Son üç albümün kapağında ben yoktum. Gerçi "Attack!!"in kapağındaki göz benim gözüm :) Bu sefer neden olmasın dedim.
Albümün mixlerini Roy Z üstlenmiş. Bu nasıl oldu?
Priest'ten arkadaşım K.K.Downing önerdi Roy'u bana. Çok iyi bir işbirliği oldu. Davulun mikste ne kadar duyulması gerektiğinden en ufak detayına kadar ben ne düşünüyorsam o da öyle düşünüyordu. Çok iyi anlaştık.
Albümde yeniden eski Dream Theater keyboardcusu Derek Sherinian çalıyor. Sen de onun albümünde çalmıştın...
Çok eski arkadaşız Derek'le. 10 seneyi geçmiştir. Turnede benimle çalamayacak ama her zaman onunla çalışmayı isterim.
Geçen sene Joe Satriani ülkemize geldi ve satın aldığı CD'lerden etkilenerek Aşık Veysel'e iki şarkı adadı. Sen de buradaki ilk konserinde 'Katibim'i ('Üsküdar'a Gider İken' diye de bilinir) çalmıştın. Türk müziğinin etkilerini bir gün albümlerinde görebilir miyiz?
Aslında bu albümde oldu. 'Eleventh Hour'da Şenyaylar ekibi yaylı çalgılarıyla katıldılar bana.
Doğru ya! Peki nasıl gerçekleşti bu?
Tamamen tesadüf eseri. Oradaki (yani buradaki!) bir stüdyoda çalışıyordum. Şenyaylar ekibi geldi. Ben 'Eleventh Hour' üzerinde çalışıyordum. Protool'larım, laptop'um da yanımdaydı, hemen orada o anda benim için bir bölüm kaydettiler ve o kısımlar şarkıya çok şey kattı.
İstanbul'daki stüdyonda da mı oldu bu?
Hayır benim stüdyom değil. İstanbul'daki bir stüdyo.
Yani arada bir Türkiye'ye mi geliyorsun?
Tabii sürekli gidip geliyorum. Daha bu yaz oradaydım. Eşimin (Not: Eşi Ebru, İzmirli bir Türk vatandaşı) ailesi orada sonuçta. İzmir, İstanbul, Bodrum... Bodrum'u çok seviyorum.
NOTLAR

•Kıraç'la ortaklaşa yapmayı düşündüğü albüm projesi yatmış görünüyor.
• Alcatrazz veya Steeler reunion'ları için açık kapı bırakıyor.
• 2008 Ekim ayında Elvis Presley, Stevie Wonder gibi müzisyenlerin el izlerini sergileyen Hollywood'daki meşhur RockWalk'a konuk oldu, el izini ölümsüzleştirdi.
• En sevdiği soundtrack "The Omen".
• En sevdiği filmler "Underworld" ve "Hellraiser".

Bu yaz seni Graspop'ta izlemiştim. Şovun sonunda yine bir gitarı paramparça ettin. Fakat Pete Townshend, Ritchie Blackmore gibi bu olayın ataları bile bu atraksiyonu tasvip etmiyor. Ne dersin?
Benden 50 yaş daha büyük onlar! Ben de 100 yaşına gelince bunu bırakabilirim hahaha!
Çok büyük bir Ritchie Blackmore fan'ıydın. Onun Blackmore's Night ismi altında yaptıklarını takip ediyor musun?
Hayır ama daha bugün eski plaklarımın arasından "In Rock"ı buldum, uzun zamandır dinlememiştim, çalmaya başladım ve oh tanrım! Ne kadar iyi geldi anlatamam. Tek kelimeyle inanılmaz. Burada çok popüler bir televizyon şovu var, müzisyenlere Black Sabbath mı, Led Zeppelin mi dünyanın en büyük heavy metal grubu diye soruyorlar. Bana sordular, ben Deep Purple dedim. Purple nedense görmezden geliniyor. Sabbath ve Zeppelin'i de çok severim ama katıksız güç ve müzisyenlik dendi mi benim aklıma Purple'ın ilk albümleri gelir. Ama mesela Tony Iommi ve Jimmy Page hala müthişler, kendi işlerini yapıyorlar. Diğer yandan Ritchie Blackmore ne yapıyor, ben anlamıyorum, anlayamıyorum! Bence çok tuhaf. Neyse onu mutlu ediyorsa yapsın tabii.
Yaşayan en iyi gitarist kim sence?
Tony Iommi beni çok etkiliyor, bunu söylemeliyim. Brian May, Al Di Meola, Uli Jon Roth, Allan Holdsworth sevdiğim diğer gitaristler.
Türkiye'deki konserlerinden neler anımsıyorsun?
İlki, 1998'deki çok iyiydi. Sanırım ikincisi veya üçüncüsünde penalarım çalınmıştı. Özel bir pena kullanırım, mecburen başka bir pena kullanmak zorunda kalmıştım. O biraz canımı sıkmıştı. Ama yine de her şovum çok iyiydi orada. Yeniden konsere gelmek isterim.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.