NEVERMORE  : Röportaj No:115 | 21
''ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ''

Nevermore bu sene albüm çıkarmadı ama Warrel Dane ve Jeff Loomis'in solo albümleri epey ses getirdi. Şimdi de grup ilk DVD'si ''The Year Of The Voyager'' ile karşımızda. Sert virtüöz Jeff Loomis ile yazıştık.

NEVERMORE
NEVERMORE

Biraz anlat ne var ne yok bu DVD'de?
Bochum, Almanya'da verdiğimiz bir konserin tamamı var. Polonya'da sahne aldığımız bazı festivallerden ve Wacken'den bölümler var. Ve röportajlar falan...
DVD'nin trailer'ında Warrel Dane'in sadece vokalle 'Dead Heart In A Dead World'ü seyircinin eşliğiyle beraber söylediği bölüm benim tüylerimi diken diken etti. Senin favori anların neler?
'Sentient 6' her zaman beni güzel duygulara itmiştir. Bu ve diğer şarkıları tüm şarkılarımızı ezbere bilen bir seyirciyle paylaşmak müthişti. O geceyi hiçbir zaman unutamayacağım.
Sen ve Warrel Dane'den bu sene iki solo albüm geldi. Şimdi de bu DVD... Nevermore bir devri kapatıp yeni bir devre geçiyor diyebilir miyiz?
Böyle diyebiliriz. Çok uzun zamandır bir aradaydık ve 2005'ten beri de yeni bir Nevermore albümü yayınlamamıştık, bu tip ürünler yeni albüm için kendimizi değerlendirmemiz ve baştan başlamak için itici güçler oldular. Şu anda hayatım boyunca yaptığım, yapacağım en iyi müziği yazmaya odaklanmak istiyorum.
Yeni albüm şekilleniyor mu?
Şimdiden yazdığım altı şarkı var. Şubat'ta stüdyoya gireceğiz. Yazın Avrupa'daki festivallerde çalarız, yaz sonu gibi de albüm çıkar. Plan böyle.
Solo albümün "Zero Order Phase" başarılı bir gitarist albümüydü ama bazı şarkılarda sanki Warrel Dane söylemeye başlayacakmış gibi geldi bana.
Tabii ki Nevermore'a benzeyen kısımlar olacaktır, sonuçta ben gruptaki ana besteciyim, bu da benim stilim. Ama aynı zamanda benim gitar tekniğimin başka yanlarını da belgelediğini düşünüyorum.
Nevermore gibi yüksek müzikaliteye ve entelektüel şarkı sözlerine sahip bir grubun daha yüksek bir konumda olması gerektiğini düşünüyorum. Sen ne dersin?
Bazen meselenin "iş" tarafının yanlış şekilde yürüdüğünü düşünüyorum, bunun bizimle de alakası olabilir. Şu anda geldiğimiz noktaya varmak için gerçekten çok çalıştık, biraz daha fazla çalışıp daha iyi yerlere gelebiliriz. Her an her şey olabilir.
1 POLEMİK, 1 ANI
• Baymıştır diye Kelly Gray polemiğine girmedim. Ne mi o polemik? Kelly Gray Queensyrche'dayken Nevermore'un "Enemies Of Reality"sinin prodüksiyonunu yaptı ama grup Gray'in davranışlarından ve miksinden hiç memnun kalmadı. Albümü mecburen yayınlandıktan bir sene sonra Andy Sneap albümü yeniden miksledi.

• Jeff Loomis sadece 15 yaşındayken Megadeth'in gitarist seçmelerine girmiş, yaşından dolayı gruba alınmamış. Daha sonra Marty Friedman'e Megadeth'in gitarist aradığını söylemiş. Demem o ki; küçük Jeff dolaylı yoldan efsanevi deth'e sebep olmuş.

Belki de 'Born' ya da Sanctuary (*Sanctuary; Nevermore'dan Jim, Warrel ve Jeff'in eski grubunun adıdır. Hastasıyızdır) klasiği 'Future Tense' gibi daha direkt şarkılar yazsanız işler değişebilir.
Hiçbir zaman radyoda çalınsın diye şarkı yazabileceğimi sanmıyorum. İçimden geldiği gibi, o anda ne düşünüyorsam o ortaya çıkıyor. Eğer hit potansiyeline sahip bir şarkı yazsaydım orada kendimi hissetmektense kastığımı fark ederdim ve bence bu yanlış olurdu.
Warrel Dane'in kendi solo albümünden sonra verdiği röportajlarda aranızda bir tür çatışma olduğunu hissettim. Warrel teknikten daha çok "şarkı"ya önem verdiğinden bahsetti hep. Grubun teknik sorumlusu sen olduğuna göre sanki bu sözlerle sana taş atıyordu. Bir ara da grubun dağıldığına dair dedikodular patlak verdi.
Aramızda çatışma falan yok. 15 yıldır bu gruptayız ve şu an solo projelere girişmek için en uygun zamandı. Grubun dağıldığı falan yok, birkaç albüm daha yapacağız kesinlikle. Sadece kendi işimize bakacağımız bir zamana ihtiyacımız vardı. Şimdi bir grup olarak her zamankinden daha güçlü olacağız.
Seattle grunge ile bilinir. Grunge ise metal'in katili olarak.. :) Seattle'lı bir metal grubu olmak nasıl?
Seattle'da grunge patladığında bile konserlerimizi doldurabiliyorduk. O zamanlar tuhaftı bunu kabul ediyorum ama sevdiğimiz şeyden ödün vermedik. O grupları, Nirvana'yı ve Alice In Chains'i dinlemekten hala büyük keyif alıyorum.
Seattle ayrıca Queensyrche ile de bilinir. Siz Queensyrche'ı nasıl bilirsiniz?
Seattle müziğinin büyük bir parçasıdırlar ve çok yeteneklidirler. Onlara çok büyük saygı duyuyorum. Yine de Chris DeGarmo'nun halen daha grubun bir parçası olmasını dilerdim.
Nevermore'un din olgusuna karşı felsefi yaklaşımını etkileyici bulmuşumdur. Senin dini görüşün ne?
Aslında yok. Annem bir rahibeydi, ben doğmadan önce manastırda yaşıyordu. Ben büyürken beni bu konularda yönlendirmedi. Sadece iyi bir insan olmam gerektiğini söyledi. Aptalca gelebilir kulağa ama ebeveynlerinizin size söylediği en basit şeyler size doğru yolu gösterebilir.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.