SAXON  : Röportaj No:116 | 21
''ROCK İÇİN YAŞAYIN!''

New Wave Of British Heavy Metal'in efsanevi topluluğu Saxon 18.stüdyo albümü ''Into The Labyrinth'' ile gençlere taş çatlatırcasına distortion'ı köklüyor. Biz de mikrofonu grubun lideri Biff Byford'a uzatıp merak ettiklerimizi soruyoruz.

SAXON
SAXON

30 yıllık bir grupsunuz. 18 stüdyo albümünüz var. Yeni albümünüz "Into The Labyrinth"i yapmadan önce motivasyonu tam olarak nerede buldunuz?
Bu sene Saxon için çok heyecan verici geçti. Download'da sahne aldık. Metallica Almanya'da Rock Am Ring'de bizi onore etti. (Not: Metallica Rock Am Ring'de Saxon'ın 'Princess Of The Night' ve 'Motorcycle Man' şarkılarından kısımlar çaldı.) Ve daha birçok şey oldu. O yüzden yeni albümü yazarken motivasyon bulmak çok zor olmadı. Bu albüm "Power & The Glory" ve "Lionheart"ın bir karışımı gibi, diskografimizde önemli bir yerde oturuyor.
'Live To Rock'ta "bir asker olabilirdim, bir öğretmen veya bir rahip de ama size bir haberim var, ben rock için yaşıyorum." diyorsunuz. Peki gerçekten bir rock şarkıcısı olmasaydın ne olurdun? Ve bu şarkı için bir önceki albümdeki 'I've Got To Rock (To Stay Alive)'ın devamı diyebilir miyiz?
Bir hırsız olabilirdim! Haha! Hayır gerçekten rock dışında ne yapabileceğimi hiç bilmiyorum. Bir rock'n'roll şarkıcısı olmak bu dünyadaki en iyi iş ve şükürler olsun ki benim işim bu :) Evet, 'I've Got To Rock'ın küçük kardeşi diyebiliriz, ayrıca 'Solid Ball Of Rock'la da bağlantılı diyebiliriz. Bu arada söylemeliyim ki, 'Live To Rock' Motörhead turnesinde bir fırtınaya mahal vermişti.
'Demon Sweeney Todd' şarkısında Tim Burton'ın filminden mi etkilendiniz yoksa "Sweeney Todd" müzikalinin orijinalinden mi?
İşin ilginç yanı bu şarkıyı film vizyona çıkmadan önce yazdım. Tam olarak Sweeney Todd hakkında değil ama hikaye onun yaptıklarının etrafında dönüyor.
Tarihinizin bazı dönemlerinde farklı rotalara dümen kırdığınızı biliyoruz. Bunların en sonuncusu "Unleash The Beast" ile başlayan daha agresif, sert ve hızlı döneminiz. Geçmişinize baktığınızda bu değişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
80'lerde hair metal olayı o kadar başarılı olmuştu ki plak firmamız bizim sound’umuzu ve kıyafetlerimizi değiştirmemizi istemişti. Biz de buna uymuştuk ve sonuç bir felaketti. O yüzden eğer bugün bir şeyi değiştiriyorsak bilin ki bu mutlaka biz istiyoruz diye bu böyle olmuştur. Ve bence çok da değiştiğimiz söylenemez, sadece geçmişe göre prodüksiyonlarımız artık daha iyi ve daha modern.
90'lar geleneksel metal için çok kötü bir dönemdi. Metal'in silkinmesinde internet'in rolü oldu mu sence?
Bence internet hem iyi bir şey, hem de kötü. İletişim hızlandı ama aynı zamanda yasadışı download'lar arttı. Bugünlerde internet'i promosyon aracı olarak kullanıyoruz. Mesela şu an youtube ve myspace'de yeni "Riff King" isimli yarışmamızı görebilirsiniz.
80'ler, 90'lar ve 2000'lere şahit olmuş bir müzisyen olarak bu dönemleri kıyaslayabilir misin?
80'ler unutulmazdır, o günlerle hiçbir şeyi kıyaslayamazsın. Deli gibi plak sattık, kapalı gişe turnelere çıktık... 90'lar da çok kötü değildi, 'Solid Ball Of Rock' ile bir nevi geri dönüş yaptık. 2000 fena değildi ama "The Inner Sanctum"un çıkışıyla birlikte bir anda 80'lerdeki konumumuza geri döndük. Artık büyük festivallerde çalabiliyor, çok sayıda albüm satabiliyor ve İngiltere'de yaşamaya devam edebiliyoruz!
İngiltere heavy metal'in beşiği olsa da 90'larda ve 2000'lerde buradan pek köklere sadık heavy metal grubu çıkmıyor, İngilizler de yeni metal türleriyle haşır neşir gibi. Bunun sebebi İngiliz medyası mı?
Evet, İngiliz basını geçen her trene biniyor. Ama söylemeliyim ki 2007'den beri basın bizimle yeniden iyi geçinmeye başladı. Özellikle "Harvey Goldsmith" TV şovu (Not: Harvey Goldsmith önemli bir müzik adamı, Saxon'a da yer verdiği TV programı 6 ay sürdü.) ve Download'daki konserden sonra basınla ilişkilerimiz iyi yönde gelişti.
New Wave of British Heavy Metal grupları arada bir canlanıyor, eski yoldaşlarınızı takip ediyor musunuz?
Pek sayılmaz. Blitzkrieg'in albümünün prodüktörlüğünü yapmıştım ve Girlschool'daki kızları tanırım. Yeni albümleri "Legacy" çok iyi.
Kariyerinizde bazı adımları daha doğru atmış olsanız veya grup için bölünme gibi olaylara maruz kalmasanız (Not: Saxon 1995'te ikiye bölünmüştü, kurucu üyeler Graham Oliver ve basçı Steve Dawson bir süre sonra Oliver/Dawson Saxon ismiyle devam etti) şu anda daha iyi bir yerde olabilir miydi Saxon?
Bunu yanıtlamak çok zor ama bence "Destiny" albümü için değişmemiz çok yanlıştı. Metal hayranları o albümü beğenmedi. Bizim için çok zor bir zamandı.
SPINAL TAP ASLINDA SAXON MU?
Spinal Tap tüm zamanların en ünlü kurmaca hard'n heavy grubu. Rob Reiner'ın çektiği "This Is Spinal Tap" isimli "sözde" belgeselde anlatılan Spinal Tap'in yaratım aşamasında Saxon'dan feyz aldığı söylenir hep. Bu efsaneyi Biff’e sorduk. "Bu filmden vizyona girene haberdar değildik. Filmde bahsedilen grubun bizden esinlenip esinlenmediği hakkında kesin bir fikre sahip değilim. Eski bas gitarımız ve gitaristimiz Spinal Tap’in esin kaynağı olduğu konusunda hemfikirler. Hatta Spinal Tap müzisyenlerinden birinin önsöz yazdığı bir kitap yazdılar. Söylediklerine göre film ekibinden insanlar şovlarımıza gelip notlar almışlar. Kitapları yayınlanınca ben de sizin gibi okuyup öğreneceğim."

'Crusader' gibi şarkılarınız (Haçlı Seferleri'ni anlatırlar bu şarkıda.) yüzünden Saxon'a karşı bir önyargı vardır. Ayrıca Türkiye'de Türklerden nefret ettiğinize dair bir şehir efsanesi de vardır. Bu ithamlara ne diyorsun?
Haha, oh tanrım! 'Crusader' şarkısı yüzünden iki sene önce Dubai Rock Festivali'nde de çalamamıştık. Hayır, Türkler'den nefret etmiyoruz tabii ki! Orada gelecek sene bir konser gerçekleştirerek sizi ne kadar sevdiğimizi gösterebiliriz. Orada güçlü bir metal camiası olduğunu biliyorum.
Bu yıl dört büyük grubun geri dönüşüne sahne olmasıyla öne çıktı. AC/DC, Metallica, Judas Priest ve Guns N' Roses... Nasıl buldun bu albümleri?
AC/DC'nin albümü müthiş, tam onlardan beklediğimiz şekilde. Metallica bana sürpriz yaptı. Albümü çok beğendim, köklerine dönmüşler, çok iyi bir malzeme çıkarmışlar. Judas Priest'in albümü de çok iyi ama benim zevkime göre biraz uzun. Guns N' Roses albümünden sadece 3 şarkı dinledim ve çok iyilerdi. Axl sesini korumayı bilmiş.
Metal Hammer'da 1989'da yayınlanan eski bir röportajınızı hatırlıyorum. (Aslında Şanver hatırladı, kolpalık yapıyorum burada:) ) O röportajda 90'lar hakkında kehanetlerinizi istiyorlardı, siz de Metallica'nın çok büyük bir grup olacağını söylüyordunuz. Günümüzde buna benzer bir tahmininiz var mı?
Wow! Bunu hatırlamaman lazım haha! Airbourne büyüyecek bence, çok gençler ve sağlam bir tavra sahipler. Bir de Edguy olabilir, çok iyi ve "eğlenceli" bir şarkıcıları var.
Metallica'nın 'Princess Of The Night'ı çalması nasıl duygular uyandırdı sizde?
Tamamen sürpriz oldu bizim için. Ne büyük bir onur! Onlar ikinci konserlerini bizim ön grubumuz olarak 1982'de Los Angeles'ta vermişlerdi. O konseri çok iyi anımsarım. Bu saygı gösterisi de çok havalıydı. Lars Ulrich'le düzenli olarak görüşüyorum.
Benzersiz bir sesiniz var, bunun sırrı nedir? Udo'nun çok sigara içtiğini biliyoruz, Lemmy sigara ve alkol müptelası... Ama sizin sırrınız ne?
Sigara da içmiyorum, alkol de tüketmiyorum, bu benim sırrım:) Eskiden deli gibi sigara içer ve çok fazla alkol içerdim ama bıraktım ve şimdi sesim her geçen sene daha iyiye gidiyor.
"Never Surrender" isimi otobiyografinizde çocukluğunuzda yaşadığınız ailevi meseleleri anlatıyorsunuz. Sence bu tecrübelerin seni bir yaratıcı ve şarkıcı olarak daha iyi olmana sebep oldu mu?
Böyle diyebiliriz. Çok iyi ama aynı zamanda zor bir çocukluğum oldu ve gelecek için çok fazla ders aldım.
1998 konserinden dolayı size bir özür borçluyuz. O gün orada hak ettiğinizden daha az insana çaldınız. (50 bilet satılmıştı!) Peki o konserden neler hatırlıyorsunuz ve tekrar Türkiye'de çalmak ister misiniz?
O konseri hatırlıyorum, bu konserden ne beklediğimizi bilemediğimiz için sorun olmamıştı. Oradaki insanlar tamamen çılgına dönmüştü, bu da bize yeter. Tekrar oraya gelip güzel ülkenizde konser vermeyi çok isteriz. Röportaj için teşekkürler ve unutmayın "Live To Rock"!
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.