KASATURA  : Röportaj No:118 | 21
KESKİN METAL!

Gençlik, yetenek ve biraz da talih... Bir müzik grubunu başarıya götüren en önemli kombinasyon bu şüphesiz. İşte biz de, Rock Station Festivali'ndeki performansı sayesinde adını bir köşeye kaydetme ihtiyacı duyduğumuz Kasatura'yla tam da bu konuyu ve Raven Records etiketiyle yasal olarak yayınlanan E.P.'lerini konuştuk.

KASATURA
KASATURA

E.P. çıkalı çok olmadı ama en azından bazı parçalarınıza bir süredir myspace üzerinden ulaşılabiliyor. Bu süre zarfında aldığınız eleştiriler ne yönde? Kontrat öneren firma falan oldu mu mesela?
Kaan: Öncelikle Headbang okuyucularına selamlar. Evet, myspace üzerinden parçalarımızın birçoğuna ve bazı konser videomuza ulaşılabiliyor. Aldığımız tepkiler internet üzerinden olsun konserlerden olsun şu ana kadar gayet iyi. Bunu E.P.'nin şimdiye kadarki satışından da -ki henüz yaygın dağıtıma girmedi, kendi çabalarımızla bazı satış noktalarına ulaştırabildik sadece- gözlemleyebildik. Daha kontrat öneren firma olmadı ama zaten daha "Cruel Killers"ın tanıtımını yapmadan bir sonraki ürünü düşünmek için biraz erken gibi geliyor bize.
Müzik piyasasındaki genel eğilim grupların albüm kaydına girmeden önce bir ya da birkaç demo çıkarması yönündeydi ama görünüşe göre artık bu pek önemsenmiyor. Açıkçası sizi hangi kategoriye sokacağımdan tam emin değilim, E.P.'ye dönüp baktığınızda "Bu bizim deneme kaydımızdır" mı diyorsunuz yoksa "Direkt albüm kaydına girecek kadar yetkin bir grubuz" mu?
Kaan: Aslında biz E.P.'yi çıkarmadan epey bir önce iki şarkılık bir kayıt alıp, şarkıları myspace üzerinden dinleyicilerle paylaşmıştık. Gelen tepkiler olumlu yönde olunca bandrollü bir ürün piyasaya sürmek istedik. Raven Records da konuyla ilgilendi. Her ne kadar mp3'lerle büyüyen bir kuşağa dahil olsak da örnek aldığımız isimlerin/grupların izinden gidip, mp3'lerle devam etmek yerine elle tutulur, gözle görülür bir iş çıkartmak daha mantıklı geldi bizlere. Aslında bu E.P.'ye ne bir deneme kaydı ne de bir albüm kaydı diyebiliriz. Bizim tam uzunlukta bir albüme gitmeden önce buna hazır olup olmadığımızı gösteren bir materyal ve sanırım hazırız :)
Dille ilgili ufak tefek pürüzler olsa da sözlerinizin genel olarak derdini anlattığını düşünüyorum. Yine de, grubun bunlara ilham veren sosyal/politik tavrını senden dinlemek daha iyi olur...
Kaan: Sanırım pek çok grup gibi biz de dil konusunda bazı pürüzlere sahibiz : ) Zamanla bu pürüzlerin azalacağını tahmin edersiniz. Yaşadığımız ülke ve içinde bulunduğu koşullar, bizim tarzımızda olan müziğe gayet rahatlıkla ilham verebilecek kapasitede. Din istismarı, Emperyalizmin yaşattıkları, Faşizm, suç oranlarındaki artış, vahşet ve günlük hayatımızda birebir karşı karşıya kaldığımız pek çok şey... Bunlar gibi bizim görüşümüze aykırı düşen ve bizi sinirlendiren birçok şey bizlere böyle sözler yazma konusunda ilham veren hususlar.
Pek çok bakımdan genç bir grup olmanıza rağmen oldukça iyi miktarda sahne deneyimine sahipsiniz. Bunun sırrı nedir, çok mu kaprissizsiniz? :)
Kaan: Aslında öyle de denebilir :) İlk sahne aldığımızda grubumuzun yaş ortalaması 14'tü, üzerinden 3-4 sene geçti ve biz bu süre zarfında 30'un üzerinde konserde yer aldık. Bunlar arasında festivaller, üniversite şenlikleri ve barlar bulunuyor. Gelen hiçbir teklifi geri çevirmedik denebilir :) Ama artık konserlerde daha seçici olmaya çalışıyoruz. Bu konuda da menajerimiz Egemen Limoncuoğlu bize birçok yardımda bulunuyor. Ona da buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.
"Cruel Killers"ı takiben Kasatura logolu tişörtler de piyasaya sürüyorsunuz sanırım. Bu ürünlerin dağıtımı konusunda bilgi verebilir misin?
Kaan: Şu an için tasarımın hazır olmasıyla birlikte bağlantılar kurmaya başladık. E.P.'nin tanıtımına biraz daha ağırlık verdiğimiz bir dönem geçiriyoruz. Ama yakın zamanda tişörtleri de piyasaya sürmeye hazırlanıyoruz. Basıldıktan sonra Ankara ve birçok ildeki malum mağazalarda satışa sunulacak. Bununla beraber konserlerimizden de edinilebilecek. En azından tüm planlar bu yönde :) Grupla ilgili ayrıntılı ve güncel bilgilere ulaşmak isteyenler www.myspace.com/kasaturathrash adresine göz atabilir.
Röportaj: Utku Usta

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.