CRUCIFIED BARBARA  : Röportaj No:120 | 21
GÖZ KAMAŞTIRICI ROCK'N'ROLL

Biliyorsunuz, daha önce sayısız rock ve metal grubuyla Türkiye'den yapılmış ilk röportaj Headbang'e ait. İşte sırada bir tane daha var. 4 adet güzeller güzeli İsveçliden oluşan hard rock grubu Crucified Barbara, Türk basınında ilk kez Headbang'e konuştu!

CRUCIFIED BARBARA
CRUCIFIED BARBARA

HEM GÖZ BANYOSU
Şimdi, aynı cümle içinde hem "güzel kadınlar", hem "İsveç", hem de "rock'n'roll" geçiyorsa, o konuya kayıtsız kalmam mümkün değil biliyorsunuz :) E hazır ikinci albümleri "'Til Death Do Us Party" yayınlanmak üzereyken ve bu albümden çıkan ilk single da 'Sex Action' adını taşıyorken, benim Crucified Barbara ile röportaj yapmam kadar doğal ne olabilir ki? :) Cevapları aldığım isim, grubun vokalisti / gitaristi ve tek esmeri Mia Coldheart'dı. Buyurun bakalım.

İkinci albümünüzün yayınlanmasından hemen önce, günler nasıl geçiyor Crucified Barbara cephesine?
Çok iyi geçiyor, teşekkürler. Yeni albümden 'Sex Action' adlı ilk single'ı myspace sayfamızda yayınladık ve şimdiye kadar 18 bin kere dinlendi. Bu da, şubat ayında yayınlayacağımız yeni albümümüz için iyi bir şey gibi görünüyor. Şu sıralarda ilkbahar için konserler ayarlıyoruz. Uzun süre yollarda olacağız gibi görünüyor. Çalmadığımız günlerde ise artık yeni bir eğlencemiz var. Ida ve Klara, Stockholm'de "MetalHeart" adında bir rock bar açtılar. Açılışı da bizim yeni klibimizin gösterimi ile yaptılar ve muhteşem bir geceydi. Bir sürü parti falan işte, bilirsin. Yani kısacası hayat bizim için yeterince iyi şu sıralarda!
Yeni albüm hakkında konuşalım biraz. Müzikal tarz, şarkı sözleri, kayıt süreci vs.
2006 sonbaharında albümü yazmaya başlayacağımızı zannediyorduk fakat Avustralya'dan bir turne teklifi ve ayrıca İngiltere'de Motörhead ile turlama teklifi aldık. Ve dolayısıyla kayıtlar yerine bu turları tercih ettik. Nasıl hayır diyebilirsiniz ki? Tüm bu turlardan sonra, 2 yoğun yılın, otoyollarda ya da uçaklarda geçirilen seyahatlerin ve neredeyse tüm dünyayı dolaşarak çalmanın, partilemenin ve çalışmanın ertesinde hepimiz gerçekten de enerji ve esin kaynağı konusunda bomboştuk. 2007'ye kadar tekrar, kendimizi yeniden dolu hissedene kadar bir araya gelmedik. Şarkıların çoğunu evde yazdık. Oldukça fazla zaman geçirdiğimiz, küçük bir ev stüdyom var. Burada kendi kendimize çok çalıştık. Kayıtlardan 2 ay önce prodüktör olarak, bizim için muhteşem bir iş çıkaran Mats Levén ile çalıştık. Şarkı sözlerimiz ise parti gecelerinden ve karanlık gecelerden ilhamla yazılmış şeyler hep. Sözlerin çoğunu ben yazıyorum. Şarkının hissini yakalamanın ve hissettirdiği ilk duyguya uygun sözler yazmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Müziğimiz ise bu sefer biraz daha çeşitli. Akılda kolayca kalan rock şarkılarımızın yanı sıra, heavy metal şarkılarımız da var. Bu, bizim çalışma şeklimiz ve bir türe yapışıp kalmak istemiyoruz. Herhangi birimiz iyi bir fikir getirdiğinde, ondan bir şarkı yapıyoruz. Ballad mı, hard rock mı, metal mi ya da glam mi olacağına bakmıyoruz.
HEM SES ZİYAFETİ
Kişisel bakış açına göre, ilk albümünüzden bu yana ne gibi değişikler oldu müziğinizde?
Yeni albüm ile her şeyi bir sonraki kademeye geçirdik. Daha iyi şarkılar, daha fazla dinamiklik ve daha fazla patlayıcı sound! Ayrıca müzisyen olarak bizler de geliştik ve çok iyi bir ekibe sahiptik bu albümü kaydederken. Prodüktörümüz Mats Levén ve ses mühendisimiz Jocke Skog gibi... Hepimiz yeni albümden dolayı son derece gururluyuz ve yayınlanması için sabırsızlanıyoruz!
Yeni albümden ilk yayınlanan şarkının adı 'Sex Action'. Oldukça merak uyandırıcı...
Grubumuz için sembolik bir isim bence. 10 yıldır birlikteyiz ve hala önümüzdeki şeylere karşı ilk günkü gibi hissediyoruz. Ayrıca parti yapmayı da severiz!
GÜZELLİK BAŞA BELA MI?
4 adet güzeller güzeli kadından oluşan bir rock grubu olduğunuz için yaşadığınız tuhaf bir anınız var mı?
Hmmmm, pek yok aslında. Klasik asılmalar, laf atmalar dışında... Ama biz de gerektiği yerde lafı gediğine koyan cevaplar veriyoruz artık. Bu sebeple pek kafayı takmıyoruz bunlara, eğlencemize bakıyoruz.

Peki ya sevgililerinizin durumu nedir? Kıskançlık açısından...
Bizi çekici bulan erkekler olduğu gibi, onları da çekici bulan kızlar olduğu için eşit derece diyebiliriz :)

Kadın müzisyene sahip çok sayıda rock ve metal grubuna rastlıyoruz artık. Peki ama 4 kadından kurulu bir rock grubu olarak sizin favorileriniz hangileri?
Etrafta çok kadın rocker var ama sadece bazılarının ismini vermeye çalışacağım. Phantom Blue ve Meldrum gruplarının kurucusu olan Michelle Meldrum (Huzur İçinde Yatsın) harika bir insan, gitarist, şarkı yazarı ve rol modeldi. Saymam gereken diğer gruplar ve isimler ise; Hole, Drain STH, La Puma'nın vokalisti Helena Gutarra ve basçısı Frida Ståhl, MOA, Meldrum, Angela Gossow, Lita Ford, Skew Siskin'in vokalisti Nina C. Alice.
Birçok muhteşem rock ve metal grubuna sahip İsveç'tensiniz. Peki müzik dünyasından sizin en beğendiğiniz hemşerileriniz kimler?
Oh, o kadar var ki! Meshuggah, Hardcore Superstar, Babylon Bombs, Backdraft, Bonafide, Bullet, Scams, In Flames, Mustasch, Switch Opens, La Puma ve çok daha fazlası...
Kadrosunda kadın müzisyen bulunduran rock / metal gruplarının medyada daha kolay yer bulacağı ya da daha kolay ilgi çekeceği düşüncesine katılıyor musun?
Bence, bir rock grubunda kadın olarak yer almak, erkek olarak yer almaktan daha farklı ya da "medya için kolay kabul edilir" bir durum değil. Belki daha kolay dikkat çeker çünkü hala kadın müzisyenlerin sayısı erkek müzisyenlerin sayısından az. Fakat diğer yandan da, kadınlar ve müzik söz konusu olduğunda eleştiriler ve ön yargılar her zamankinden daha ağır olabiliyor. Günün sonunda, iyi bir yere varmak istiyorsan iyi bir şey yapmak zorundasın, erkek ya da kadın olman fark etmez!
2006 yılının kasım ayında, Clutch ile birlikte Motörhead'in ön grubu olarak turladınız. En unutulmaz anılarınız?
En unutulmaz an, Motörhead'den 'Killed By Death'i coverladığımızda Phil Campbell'in bizimle sahneyi paylaşması ve o şarkıda gitar çalmasıydı tabii ki. Londra'da, çığlık çığlığa bağıran binlerce kişinin önünde, turnenin son konseriydi. Asla unutmayacağımız bir anıdır bu! Ama tüm tur unutulmazdı. Motörhead ve ekibi bize karşı çok iyilerdi. Clutch ile geçirdik zamanımızın çoğunu çünkü soyunma odalarımız her zaman yan yana oluyordu. Her zaman onların odasına sızar ve onlar sahnedeyken tüm cipslerini ve salsalarını yerdik. Fakat son gün, biz çalarken odamıza girmişler ve üzerinde bizim isimlerimizin yazılı olduğu maymun resimlerinden oluşan bir pano ile bir maymun şapkası bırakıp kaçmışlar. Bunun ne anlama geldiğini tahmin et? :) Yine bu turda, Girlschool ile tanıştık ilk defa ve onlarla takılmak gerçekten harikaydı!
Türkiye'de daha önce hiç çalmadınız. Peki ülkemiz hakkında neler biliyorsun?
Türkiye hakkında çok fazla şey bilmiyorum, üzgünüm. Aslında dünyada olup bitene dair çok fazla bilgili olduğum söylenemez şu sıralar. Genellikle konser için bulunduğumuz, turladığımız ülkeler hakkında bir şeyler biliyorum diyebilirim. Bir ülkede olmak, o ülke hakkında bir şeyler öğrenip duymayı kolaylaştırıyor ve bu sayede bazı şeylerle bağlantı kurman da kolaylaşıyor. 2001 yılında Türkiye'de bulunmuştum. Antalya'da, tatil için... Bir sürü eğlenceli şey yaptım ve en sıkı maceralarımdan biri de, bir dağdan aşağıya doğru akan şelalede rafting yapmaktı. Son derece eğlenceli ve heyecan vericiydi, bu yüzden umarım bunu bir kez daha yapabilirim, eğer Türkiye'ye gelirsek :) Ve tabii ki, umarım Türkiye'de bazı iyi rock barlarda ya da festivallerde çalarız.
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.