ASAFATED  : Röportaj No:121 | 21
GEÇMİŞİN İZLERİNDE...

Türkiye'nin ilk death metal gruplarından Asafated'ın 90'lı yıllarda estirdiği fırtınaya yetişememiş olabilirsiniz. Önemli değil; önce bu özel röportajı okur, ardından 7 Şubat'ta Kemancı Rock Bar'a giderseniz, bu zengin mirastan nasiplenme şansına sahip olursunuz.

ASAFATED
ASAFATED

NEYDİ?
Asafated, Deathroom ile birlikte hem Türkiye'nin ilk death metal gruplarından biri hem de Bakırköy'ün metal müzikteki ilk ekol isimlerindendi. Kuruluşları bundan 17 sene öncesine, 1992'ye dayanıyor. 1994'te çıkardıkları "Humanity Landscape" demosuyla isimlerini duyurmalarının ardından, 1995'te 2. demoları "Lonely" geldi. Grubun en unutulmaz şarkılarından biri olan ve video klibi de çekilen 'Goner' işte bu demodaydı. 1996 çıkışlı ilk ve tek albümleri, Türkçe adlı İngilizce şarkılı "Kaybolmuş Masumiyet" (Türkiye'nin yasal formatlı ilk death metal albümü) sonrasında ise 90'ların en aktif yerli metal gruplarından biri olarak hafızalara kazınan Asafated, 1999'da "Tout Va Bien" adlı bir E.P. çıkartmıştı. Kadroda Tanju Can (Bas Gitar / Vokal) ve Atilla Tutumlu (Gitar) her zamanki gibi yer alırken ikinci gitarda da, bugün Malt ve Üçnoktabir gruplarından tanıdığımız Cenk Turanlı vardı. Davul partisyonlarının drum machine ile kaydedildiği ve favori Asafated şarkım 'Not For You'nun da yer aldığı bu E.P., Asafated'ın son ürünüydü. Grup bu E.P. sonrasında dağılma aşamasına geldiyse de, 2002'de bazı yeni elemanların katılımıyla tekrar toparlanmış ve konserler vermeye başlamıştı. 2004'te Rock The Nations Festivali'ne katılmaları beklenirken ise Tanju’nun şu mesajı internet sitelerini kaplamıştı: "Her şeyin birbirinin aynısı olan ve siyah beyaz filme benzeyen komünist bir ülkede doğup büyümüş olmanın, hayatımın en büyük dezavantajı olduğunu sanırdım. Bu düşünce Türkiye'ye gelip cehalet, ikiyüzlülük, sahtekarlık gibi hislerle tanıştığım, bunların beni nasıl acıttığını anladığım güne kadar sürdü. Bu noktada nefretle tanıştım. Ve tam orada bir yerde Asafated başladı. Dini bir inancım yoktu, arkadaşlarım ve anlaşabildiklerim azdı. Yıllar boyunca bunların yerini dolduracak olay Asafated, beğenmediğim insanlığı ve beni hayal kırıklığına uğratan dünyanın karşısında durmam için en yakın dostum oldu. Asafated hiçbir zaman sadece bir müzik grubu değildi. Bunun çok ötesinde bir ruh haliydi benim için. Kendilerine saygı duyduğum ve sevdiğim insanlarla yıllarca prova yapıp konserler verdik ve bizi görmeye gelenlere sadece müzik yapmak için orada olmadığımızı gösterdik. Bugün siyah elbiseler giymek istiyorum. Çünkü 10 senedir benim için bir hayat kaynağı olan Asafated artık yok. Bu, çocuğunuzun veya en yakın arkadaşınızın ölmesiyle eşdeğer bir durum. Gerçekleri kabullenip şarkısı olmayan bir kuş gibi ruhunu kaybetmiş bir Asafated görmek hepimizi üzerdi. Bu isme ve yapılanlara olan saygımızdan 'buraya kadar' deyip üzülsek de, yapılanlarla gurur duyabiliyoruz. Bu harika gezegeni mahveden insanlar oldukça ve içimizdeki nefret dinmedikçe başka formlarda da olsa sizinle buluşmak üzere... Asafated ile bir şeyler paylaşmış her insanın önünde saygı ile eğiliyorum."

NE OLDU!
Ve şimdi... O dönemleri yaşamış olan hiçbir metal müzik severin unutamadığı grup, tek bir konser vermek üzere yeniden aramıza, sahneye dönüyor! Asafated, 7 Şubat Cumartesi akşamı İstanbul Kemancı Rock Bar'da yıllar sonra yeniden sevenleri ile birlikte hayata karşı isyanını seslendirecek ve onları özleyen bizim gibi onlarca kişiyle yeniden kucaklaşacak!

VE...
• Atilla bunu bir "geri dönüş" olarak nitelendirmiyor. Sadece tek bir konser (7 Şubat'ta) vereceklerini söylüyor. Gelecek için "belli olmaz" kıvamında henüz.

• Ayrılma sebeplerini ise; büyümenin ve olgunlaşmanın getirdiği bazı hayat görüşü farklılıklarının, müzikal algılara yansıması olarak değerlendiriyor. Biz buna genelde "müzikal anlaşmazlıklar" deriz ya hani...

• Kendi adıyla yayınladığı Türkçe şarkılara ulaşmak için; www.myspace.com/atillatutumlu

• Atilla, bu solo şarkıları önce Asafated adıyla yayınlamayı düşünmüş olsa da, Tanju'nun da Asafated'a kattıklarına saygı duyarak, vazgeçmiş.

• Tanju'nun Asafated sonrası UÇK Grind macerası hakkında, "Tanju bu ülkedeki metal sahnesinin bir numaralı ismidir. Ondan daha iyisini ve aktif olmayı hak edenini göremiyorum. UÇK Grind ile başarılı olduğunu görmek beni mutlu ediyor." şeklinde görüş belirtiyor Atilla.

90'LAR, TÜRKİYE'DE METAL VE ASAFATED
Türkiye'ye bazı şeyler geç gelir bilirsiniz. Bunlardan biri de heavy metal müziğin bir gençlik akımı haline gelmesiydi mesela. Tüm dünyada 80'lerde patlayan bu akımın etkisi Türkiye'de 90'lı yıllarda görülmeye başlandı. "O yıllarda her şey daha farklı ve özeldi." diyor Atilla, Asafated ile 90'lı yıllarda kendi tabiriyle "kastırdıkları" zamanlardan bahsederken. "Şimdi internet sonrasında bazı şeylerin heyecanı bitmiş durumda, her şeye ve herkese çok kolay ulaşılabildiği için sadece tüketme üzerine kurulu bir sistem ve nesil var. 90'larda bu böyle değildi. Kendi çabaları ile bir şeyler üretip bu piyasaya katkısı olan çok daha fazla insan vardı." diyerek devam ediyor, Bakırköy'ün meşhur mekanı Altın Adres'te Efes'ten bir yudum daha alırken. "En çok özlediğim şey konserler." derken ise gözlerinden anlayabiliyorum, bu özlemin boyutunu. Zira Asafated’ın kimlik kodundan bahsederken söylediği şeyler, o dönemki kitle ve grup ilişkisinin özlenmesi için oldukça müsait. Asafated'ın 3 E.P. ve bir albüm ile ortaya çıkardığı karakteristikten bahsederken; "Bunlar çok samimiyet gerektiren itiraflar aslında. Düşün işte, bir çocuk var. Annesi ile babası anlaşamıyor, içerde odasında ayrı bir dünyası var, kendi dünyasına kapanıyor ve orda kendi halinde bir şeyler yaşıyor. İçine kapanık büyüyor ve bazı şeyleri kendi kendine sorgulamaya başlıyor. Etrafında gördüklerinden, duyduklarından ve birebir yaşadığı şeylerden yola çıkarak hayat hakkında bazı çıkarımlara varmaya çalışıyor ve bu yolda kaybettiği bazı şeyler oluyor. Hayata, insanlara ve olan biten olumsuzluklara karşı odaklandığı bir süreç geçiriyor." derken, grubun kült albümü "Kaybolmuş Masumiyet"in isminde yatan anlamları da dışa vuruyor zaten. "O albümün, dinleyenler üzerinde hep aynı etkiyi bırakması ise, o şarkılarda anlattığımız şeylerin; yaşadığımız, büyüdüğümüz ortamlardan çıkanlarla yani direkt bizlerle bağlantılı olmasıyla alakalıydı işte." diyor. Katılmamak elde değil, Asafated hem müzik grubu, hem de hayata karşı dik durmaya çalışan gençlerin bir tavır simgesiydi. "Tanrı kavramına takıntılı bir insanım. Hala öyleyimdir. O dönemler, ergenlik çağlarında bu kavram ile ilgili çok sorgulamalar yaşıyorsun ve etrafında olan bitene karşı bu kavramı anlamlandırmaya çalışıyorsun. Madem tanrı varsa bu sefalet, bu acılar niye var diye soruyorsun ve..." Ve cevabı da Asafated adı altında bulmaya çalıştılar işte. Hala müzik yapmaya olan motivasyonunu ise "Hayat bizi bu kadar düdüklememeliydi, mücadele devam ediyor tabii ki ama hayat bu kadar üstümüze çıkmamalıydı." diyerek anlatmaya çalışıyor.

Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.