ALL ENDS  : Röportaj No:123 | 22
''NIGTHWISH VEYA EVANESCENCE'E BENZEMİYORUZ!''

In Flames'ten Björn ve Jesper'ın şarkı yazımında destek verdiği All Ends iki kadın vokalistiyle dikkat çeken yeni model bir rock grubu. Hatun kızlarımızdan biri de, yani Emma Gelotte, Björn'ün kardeşi. Emma'ya ulaştık, sorduk, soruşturduk...

ALL ENDS
ALL ENDS

Nereden çıktınız siz?
2003'te In Flames'ten Björn ve Jesper ile demolar yapmaya başlamıştık. O zamanlar ben, Tinna (Karlsdotter) ve Joey (Skansås) vardı sadece. Sonra 2005'te Fredrik, Peter ve Anders katıldılar.
Herkesin aklına gelen ilk soru mutlaka "neden iki kadın vokalist" olacaktır?
Neden olmasın? Hem sizin de duyduğunuz gibi gayet iyi bir fikir;)
Sen de, Tinna da gayet yetenekli ve çekici kadınlarsınız.(not: az değiliz ha:P) Aranızda hem vokal melodilerini hem de sahneyi paylaşırken ego sorunları hiç olmuyor mu?
Hahhaaha! Teşekkürler! Hayır bu konuda hiçbir problemimiz yok çünkü ikimiz farklı karakterlere sahibiz. Farklı kozlarımız var ve bir arkadaşınızla bir şeyi paylaşmak kadar güzel bir şey yoktur bence.
Meşhur hiphop - pop prodüktörü Timbaland ve One Republic'in hit şarkısı 'Apologize'ı cover'lamak kimin fikriydi?
Peter'ın fikriydi. Denediğimiz 234556766877 şarkının arasından onu seçmemizin sebebi şarkı sözlerinin bize mükemmel bir şekilde uyması ve altyapının bizim onu sertleştirmemiz için çok müsait olmasıydı. Bir All Ends şarkısı olmak için tüm elementlere sahip bir şarkı.
Ne kadar telif ödediniz ve Timbaland'in cover'ınız hakkındaki fikrini aldınız mı?
Telif meselesini şirketimize sormanız lazım. Kaydımızla ilgili herhangi bir görüş almadık, demek ki hepsi de nefret etti! Hayır, gerçekten, dinlediklerini falan sanmıyorsunuz değil mi?
Dinlememişlerdir herhalde:) Solist olarak kimlerden etkilendin?
Çok fazla etkilendiğim insan var ama onlar gibi tınlamak istemem. Ronnie James Dio, Sammy Hagar, Cher... Liste uzar gider...
BJÖRN ABİ
Kardeşi olarak abin Björn'ü anlatır mısın biraz? Korumacı bir tip miydi?
Kimin abisi korumacı değildir ki! Ama dört abim vardı, o yüzden aralarında paylaştılar o yükü:) Tüm abiler gibidir Björn; daha uzun, daha yaşlı ve daha erdemli.

Peki popüler bir metal müzisyeninin kardeşi olmak nasıldı, arkadaşların sürekli imzasını istediler mi?
Ben küçükken benim arkadaşlarım için o tarz müzik çok sertti. Sadece euro-disco dinleyen arkadaşlarım vardı! Ya da hiphop! Hahaha! Aslında benim için de serttiler. Evde bir In Flames albümünü baştan sona dinlememin tek sebebi abim olabilir:) Tamam, bir In Flames hayranıyım ama başka seçeneğim olmadı ki! Haha! Arkadaşlarım hiç abimin imzasını istemediler ama birkaç arkadaşım gizlice aşık olmuştu ona!

Senin en sevdiğin In Flames albümleri, şarkıları neler?
'Free Fall' favorim şarkım. 'Crawl Through Knifes' da harika bir şarkı.

Biyografinizde "Nightwish'e, Within Temptation'a ve Evanescence'e benzemiyoruz" diye bir vurgu yapmışsınız...
Ne zaman Tinna ile birlikte birilerine bir hard rock grubunda vokal yaptığımızı söylesek insanlar Within Temptation ya da Evanescence'e benzediğimizi sanıyorlardı. Gruptaki erkekler birilerine "kadın solistli bir rock grubunda çalıyoruz" dediklerinde "he yani Nightwish gibi" diye tepki alıyorlardı. Biz de bunun için özellikle o cümleyi ekledik biyografimize. Müzikleriyle ilgili hiçbir sorunumuz yok ama biz onlara benzemiyoruz!
Kadın solistli rock-metal gruplarından beğendikleriniz yok mu?
Paramore'u çok beğeniyorum. Hayley Williams'ın çok güzel,alışılmadık bir sesi var.
In Flames'ten Jesper Strömblad ve Björn Gelotte EP'nizdeki şarkıların çoğunu yazmıştı, albümünüzde nasıl bir işbirliği oldu?
EP'dekine benzer bir çalışma oldu albümde de. Ama gruptaki herkesten ufak tefek katkılar var.
Gitaristlerinizden Fredrik Johansson'u death metal grubu Dimension Zero'dan, Peter "Texas" Mårdklint'ı ise birçok underground black / gotik grubundan tanıyoruz. All Ends gibi ana akıma yakın bir grupta çalmak onlar için nasıl?
Mutlu görünüyorlar...
Oomph! ile turneye çıkmıştınız, şimdi de Edguy ile Japonya'ya gidiyorsunuz. Birbirinden dağlar kadar uzak iki grup, iki farklı seyirci kitlesi. Ne diyorsun?
Bazı değişiklikler olacak bu defa, tam teçhizatlı bir tur otobüsümüz olacak ve 2 hafta boyunca her gece farklı tarzda bir dinleyici kitlesine sesleneceğiz. Ama yeni insanlar her zaman eğlencelidir! Umarım The Oomph!'la anlaştığımız kadar iyi anlaşırız onlarla.

www.myspace.com/allends
www.allends.com

Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.