Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00797/
 : Röportaj No:124 | 22
İZMİR'Lİ METAL ŞÖVALYELERİ

İzmir'in metal şövalyeleri Dawnfall ilk EP'leri ''Fall Of The Crown'' ile ülkemizdeki klasik heavy metal açlığını gideriyorlar...

DAWNFALL
DAWNFALL

Iron Maiden cover grubu kurma niyetiyle toplanan, daha sonra kendi bestelerine konsantre olan Dawnfall henüz grup olarak dört yaşını bile doldurmadı. Grup üyelerinin yaş ortalaması ise yirmiikiyi anca buluyor. Fakat az zamanda çok iş başardılar. İzmir'de sayısız konseri verdiler, yetinmediler, Afyon'a, Konya'ya, Antalya'ya, İstanbul'a gittiler, çaldılar, beste yaptılar, şimdi de ilk EP'leri "Fall Of The Crown"u çıkardılar. Ben de aldım karşıma solist Orçun ile gitarist Edge'yi, sordum soruşturdum.

Fall Of The Kavuk!
Wyvern'ün 90'ların başında çıkardığı "Firing First" ilk power metal albümüdür, o zamandan beri de power metal'in Türkiye karşılığının bulunmamasından şikayet ederim. Dawnfall'un EP'sinin adı "Fall Of The Crown", yani "Kral tacının düşüşü". "Padişahın düşüşü" gibi bir şey bize daha çok uymaz mı diye soruyorum. Orçun "Fall Of The kavuk" diye patlatıyor espriyi. Edge ciddiyete davet ediyor şu sözlerle: "Albümde Blind Guardian'ın Silmarillion'u anlatışı gibi Dawnfall da bir hikaye anlatacak. Elbette bir klişe olarak yabancı bir konsept tercih ettim. Bunun Türk versiyonu aslında var; Shadow Rider adlı parça bir ulağı anlatıyor. Türk tarihinde veya efsanelerinde vardır ya, önemli bir mesajı iletmek için ölümü pahasına zorlu yolları kat eden ve sırtında 15 okla yere yığılıp ama mesajını illa ki ulaştıran bir karakter." diyor ve müziklerindeki Türk melodilerin sözlerdeki bu batılı durumu kapattığını da ekliyor.

Symrna Metal!
Grup türünü ne olarak açıklıyor diye merak ediyorum. Edge, "Ben metal demekle yetiniyorum ya da esprili yaklaşmak gerekirse 'Smyrna Metal' diyelim bitsin gitsin" diyor. Orçun ise "Köktendinci power metal şarkısının ardından tek cümle içeren bir şarkı yapabiliyoruz ya da bundan sonra hiçbir bestemizin nakarat içermeyeceğini söyleyebilirim" diyerek grubun şablonları kabul etmeyen bir metal grubu olduğunun altını çiziyor.

NOTLAR:
• Edge'nin ismi U2 gitaristi Edge'den değil, 12 Eylül döneminde öldürülen gazeteci İ.Gökhan Edge'nin soyadından geliyor.

• Orçun'un sağ kolunda bir "engel" var. "Doğuştan hadise kendisi. %45 oranında bir engel mevcut. Doktorlar ciddi ciddi çalıştırırsam sol elimden farksız olacağını söylüyorlar. Ama ben hem çok tembel bir adamım hem de hayatım boyunca bunu kafama hiç takmadım" diyerek açıklıyor bunu.

• Orçun heavy metal'in baba vokalistlerinden çok etkilenmiş ama Dawnfall'daki tarzını en çok etkileyen ve "şu andaki tanrılarım" diye bahsettiği solistler Jorn Lande ve Kelly Sundown Carpenter.

• Dawnfall'un EP'sini edinebileceğiniz yerlerin dökümü için www.myspace.com/dawnfallband adresini ziyaret edin.

Klasik Metal Kıtlığı Ve Heavy Metal Gırtlağı
Yıllardır Türkiye'den klasik metal tarzında grupların neden çok az çıktığını sorar dururum kendime, hazır karşımda bu tarzda müzik icra eden müzisyenler varken onlara soruyorum. Edge "Belki genç kitlenin şartlar altında karamsar bir tavra sahip olarak yetişmesi bunda bir etken olabilir. Türk insanı uç noktalarda yaşamayı seviyor, bu yüzden extreme metal tarzlarına daha yakın buluyor kendisine" diyor ve "Ülkemizde heavy metal'in melodiye dayanan vokalini hakkını vererek yapacak insanlar bulmak gerçekten çok zor, en büyük nedeni bu bence" diye de ekliyor. O zaman mikrofonu Orçun'a uzatıyorum, vokal eğitimi nerelere dayandığını soruyorum; "Herkes gibi ben de heavy metal'in babalarından etkilendim tabii ki. Aileden gelen bir Türk Sanat Müziği eğitimi, ortaokul kıvamındayken de 2 aylık bir şan eğitimim oldu" diyor. Eğer İzmir'de yaşıyorsanız ve metal konserlerine gidiyorsanız, herhangi bir Dawnfall konseri izlemediğiniz halde Orçun'un vokallerini konserlerde duyabilirsiniz. Seyirci kısmında olsa bile öyle bir şakır ki ses sistemini bastırabilir. Bu olay nereden çıktı diye merak ediyorum, "Bu benim eğlence şeklim. Müziği duyduğum anda yemin ederim, delirecek gibi oluyorum. Tüm sebebi bu aslında. Bazı insanların bu durumun hoşuna gitmediğinin de farkındayım. Bazı zamanlarda gothic grupların hanım vokalistlerini hedef alıyorum çünkü ama yapacak bir şey yok gayet şımarık bir adamım" diye açıklıyor şımarık solist:) Son olarak en büyük hedeflerini soruyorum, Orçun yanıtlıyor: "En büyük hedefimiz Dawnfall'u gençlik heveslerinin dışına çıkarmak, hayatımızın sonuna kadar çalalım istiyorum ben. Beraber ilk günkü heyecanı koruyarak çaldığımız sürece istediğimiz her şeye ulaşacağımızı düşünüyorum."

Röportaj: Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.