EREN KÖMÜRLÜ  : Röportaj No:125 | 22
''TARİHİN BÜYÜSÜ BANA ESİN VERDİ''

Eren Kömürlü internette sık sık karşılaştığımız isimlerden biri. Zamanında bazı sanal polemiklerin içinde kendini bulan gitarist İsveç'te de yayınlanan ilk albümü ''Çöl Gecesi'' ile üretkenliğini ispatlıyor.

EREN KÖMÜRLÜ
EREN KÖMÜRLÜ

Eren Kömürlü'yü kısaca tanıyabilir miyiz?
1986 doğumluyum ve küçük yaşlarımdan beri müziğin içindeyim. 1998 yılından itibaren aktif olarak müzik hayatıma devam ediyorum. Birçok farklı tarzda grupta gitar çaldım, 2004 yılının sonlarına doğru kendi bestelerime yer verdiğim solo projemin çalışmalarına başladım. Kendi grubum dışında da müzik çalışmalarım devam ediyor, ayrıca müzik yazım ve yapım ile de ilgileniyorum. Bu konudaki çalışmalarıma örnek verecek olursak şu ana kadar üç tiyatro oyununa müzik yaptım. Yurtdışında yayınlanan compilation albümlerde yer aldım.
Albümün adı neden "Çöl Gecesi"?
Bu isim bende tarihi bir hava hissettirdi. Parçalarımı yaparken ilham aldığım önemli kaynaklardan biri tarihtir, hele ki bu albüm besteleri oluşurken amatör olarak Eski Mısır Tarihi ile ilgileniyordum ve öğrendiklerimin görkemi içimde bir enerji olarak birikiyordu. Bir müzisyene beste yaptıran sevgileridir, bana da enerji veren, ilham veren tarihin büyüsüydü. Ama tabii albümdeki tüm parçaların çıkış yeri bu değil. İçinde bir kıza yazdığım şarkı da var, kaya mekaniği gibi bir mühendislik konusundan ismini alan 'Failure Modulus' diye bir parçam da var.
NOTLAR:
• Sadece gitarist albümleri yayımlayan "Shredguy Records"un çıkarmış olduğu içinde Hitoshi Nakamura gibi ünlü gitaristlerin bulunduğu "Shredding Across The World" toplama albümünde 'Çöl Gecesi' isimli şarkısı yer aldı.

• Etkilendiği gitaristler; Paul Gilbert, Michael Romeo, George Lynch, Vito Bratta, Patrick Rondat, Steve Vai, Yngwie J.Malmsteen, Chris Impelliterri...

• Türkiye'de beğendiği gitaristler; Erkan Oğur, Gür Akad, Serdar Öztop, Metin Türkcan, Sarp Maden...

• Eren Kömürlü hakkında daha detaylı bilgi almak için: www.myspace.com/ekomurlu

Eren Kömürlü ismi internet müzik forumları kullanıcıları için yabancı değil. Oralarda sabıkalı bir durumun var:) Forumlarda, ekşi sözlük'te aleyhinde yazılar ve bazı karşılıklı tartışmalar vardı. Nedir bu işin aslı?
Yıllar öncesinde bazı girilen tartışmalar oldu, bunlar geçmişte kaldı. 18, 19 yaşlarında olmanın da verdiği bir heyecandan, şu an yapmayacağım, yanlış bulduğum bazı tavırlarım oldu ama bazı insanların da bana karşı tavırları kesinlikle çok yanlıştı ama her neyse eski bir anı işte. Tartıştığım arkadaşlardan şu an beni yakından takip eden, destekleyenler var.
İyi gitaristlerin vokali iyi olmaz derler, bu yüzden Joe Satriani, Steve Vai gibi ustaların sesleri beğenilmez. Sen bu albümünde vokalli şarkılara da yer vermişsin. Kendi vokalini nasıl buluyorsun?
İyi gitaristlerin sesi iyi olmaz diye bir genelleme yapmıyorum ama tabii vokali kötü olan biri çok iyi gitar çalabilir. Ama iyi müzisyen olan kişi sesini de bir nebze iyi kullanmasını bilir. Ben ses rengimin parçalarıma yakıştığını düşünüyorum. Bundan sonrası için farklı vokallerle çalışmalar yapabiliriz tabii, neden olmasın?
Geleceğe dair hayallerin neler?
Müzik adına uzun yıllar, güzel işler yapmayı umuyorum. Sahnede olmayı çok seviyorum. Çok önemli sahnelerde, büyük kalabalıklara çalmak, albümlerimin uçuk rakamlarda satışının yapılması gibi herkesin kuracağı hayaller dışında en önemlisi kendime has bir müzikal duruşum ile üretken bir biçimde bestelerimi en verimli biçimde paylaşmayı isterim.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.