MAGİLUM  : Röportaj No:127 | 22
HİÇ KİMSE GÖRMEDEN, HİÇ KİMSEYE GÖRÜNMEDEN...

Hayatın kenarından değil bizzat içinden kopan sözler, depresif bir haleti ruhiye, su gibi akıp giden bir vokal ve tatlı sert bir müzik... Magilum; ilk albümü ''Kırmızı Kar'' ile, hayata pembe gözlüklerle bakmayanların ruhlarına ayna tutuyor.

MAGİLUM
MAGİLUM

İLK ALBÜM HEYECANI
2000 yılında İstanbul'da kurulmuş olan Magilum; kelime olarak, Sümer mitolojisinde kullanılan bir terim aslında. Ölen kişinin, içine yerleştirilerek suya bırakıldığı tekneye, bu mitolojide "Magilum" deniyor. Yani direkt isimden belli, grubun hüzne yakın ruh hali. İlk albümleri "Kırmızı Kar", sen bu satırları okurken muhtemelen çıkmış olacak. Ben ise; röportaj için grup elemanlarıyla buluştuğumda, henüz albümün çıkmasına biraz süre vardı. Heyecan durumlarını sorduğumda; grubun kurucusu, bestecisi ve ilk albümdeki şarkı sözlerinin yazarı Oğuz Akalın; "Aslında şu an için, biz o heyecanı biraz kaybettik. Çünkü bu albümdeki şarkılar uzun süredir hazır ama albüm haline getirip yayınlamak çok zaman aldı. Şu an ikinci albüme odaklanmış durumdayız. İkinci albümdeki şarkılar da hemen hemen hazır. şeklinde bir açıklama yapıyor. Aslında sadece Türkiye'de değil, genelde bu böyledir. Her grup ilk albümünü uzun uğraşlar sonucunda çıkarır, sonraki albümlerin kayıt ve yayınlanma süreçleri ise daha hızlı işler. Grupların en heyecanlı oldukları sürecin ilk albüme giden süreç ve manevi anlamı en büyük albümlerinin de her zaman ilk albümleri olduğunu düşünürüm. Oğuz devam ediyor; "Aslında artık albüm yayınlamanın bir esprisi kalmadı. Çünkü satışlar çok düşük. Ama insanlara Magilum müziğini ulaştırmak istediğimiz zaman, ilk olarak 'Albümünüz var mı?', ardından da 'Nerede çalıyorsunuz?' sorusu geliyor hemen. İkisi de olmayınca 'Siz kimsiniz?' diyorlar. Biz de bu sebeple albümümüzü kartvizit olarak düşünüyoruz. 'Biz buyuz' demek için." derken çok haklı. Albümler, grupların kimliğini en açık şekilde belli eden sanatsal ürünlerdir. Grubun vokalisti Nalan ise Oğuz'un söylediklerine ek olarak; "Hedefimiz sadece, daha çok konser ve festivalde çıkmak. Ama albümü de tabii ki önemsiyoruz. İyi bir şey yapmak için çok uğraştık." şeklinde görüş belirtiyor. Yapımcı ve prodüktör olarak, Türkiye'nin en iyi gitaristlerinden Serdar Öztop ile çalışmalarını ise Oğuz; "Albüm için istediğimiz şartlara en yakın duran kişiydi Serdar Öztop. Artık genelde firmalar 'tüm albümü hazırlayın, ben sadece basıp dağıtırım ve satılırsa da parasını ben alırım' mantığında hareket ediyorlar. Serdar Öztop grubun beste aşamasına dahil olmadı fakat son düzenlemelerde birkaç kritik tüyosu oldu." şeklinde değerlendiriyor.

KAPAKTAKİ OLAY NE?:
Grubun görsel tema olarak seçtiği 1900'lü yılların başlarındaki imaj, albüm kapağındaki hikayeye de yansımış durumda. Mevzu, Oğuz'un anlattıkları kadarıyla şöyle: Yol ortasında (Beyoğlu, İstiklal Caddesi) bir cinayet işleniyor. Maktul (Nalan, vokalist) yerde kanlar içinde yatıyor. Bu bir yasak aşk olduğu için sevgilisi (Serhat, Bas) elinde çiçekle uzaktan olayı görüyor ama müdahale edemiyor. Cinayeti işleyen kişi Can (davulcu), olayın yakınında duran polis ise grubun diğer gitaristi Dinçer. Ve tüm bu olayları camdan izleyen kişi ise Oğuz. Nalan bu konuda; "Biz oyuncular olarak olayı yaşıyor ve yansıtıyoruz, Oğuz ise gözlemliyor ve yazıyor. Tıpkı grubun müzikal işleyişi gibi..." derken güzel bağlıyor mevzuyu ama Oğuz; "Çok iğrenç oldu be böyle anlatınca." deyince, kahkahaların yükselmesine kimse engel olamıyor :)

ALBÜMÜN DERDİ?
Peki, "Magilum bu albüm ile insanlara ne anlatmak istiyor?" diye soruyorum ve Oğuz; "Şimdi..." diyor, derin bir nefes alıp. Ardından "Güzel..." deyip bir derin nefes daha alınca ortamda herkes kahkahayı patlatıyor. Soru biraz zor mu sence de? :) 2006 yılından itibaren, müziklerindeki sertliği düşürüp, sözleri de Türkçe yapmalarıyla beraber gruba katılan Nalan "Aslında çok şey anlatıyor." diyerek söze atlıyor. Oğuz durumu özetlemek adına; "Şarkıların birbirinden bağımsız kendi hikayeleri var ama bir bütün olarak Magilum'un genel ruh hali, realist ve dünyada kötü şeyleri gördüğü için de depresif. Umutlu da değil, umutsuz da. Sadece gördüklerini anlatıyor. Bazen 'çare yok' derken, başka şarkıda 'çare var' diyebiliyor." cümlelerini kullanıyor. Albümü edinen, sözleri okuyarak da dinlesin şarkıları. Zira müziği tam olarak anlamak, şarkı sözlerini okumakla gerçekleşebiliyor ancak.

"KIRMIZI KAR"
"Müzik olarak da, söz olarak da grubu en iyi ifade eden şarkı. Yaşadığı ve hazmedemeden içine sindirmek zorunda kaldığı anıları yüzünden acı çeken ve sürekli bir şeyler kaybeden, kanayan bir adamı anlatıyor. Klip de o konseptte çekildi." diyor Oğuz, albüme ismini veren şarkıdan bahsederken. Albüm CD'sinde 'İnsanlık Suçu'nun klibi yer alıyor ama yakında yayınlanacak olan 'Kırmızı Kar'ın klibi için daha iddialılar.

KADIN VOKALİST MEVZUSU
Türkçe rock'ta Şebnem Ferah, Aylin Aslım ve Özlem Tekin dışında yeni bir kadın vokaliste ihtiyaç var mı? Magilum, bu soruya "evet" diyenlerin sayısını arttıracak gibi. The Gathering'in eski vokalisti Anneke'nin hayranı olan ve Katatonia ile Opeth'i en sık dinlediği gruplar arasında gösteren Nalan'ın gruba katılım süreci için Oğuz; "Magilum'un anlattığı hikayeleri bir kadın sesinden duymak istiyordum. Magilum müziğini bir kadın seslendirmeli diye düşündüm hep." şeklinde bir giriş yapıyor. Nalan ise "Çocukluğumdan beri müzik ile büyüdüm. Hatta ailem, müzik ile ilgilenmediğim zaman bana kızardı. Abim de tiyatrocu. Sanatçı bir tarafımız var aile olarak. Dolayısıyla müziğe olan ilgim giderek büyüdü. Okul dönemlerinde ilk olarak piyano, sonra da gitara merak saldım ama asıl ağırlığı vokal yapmaya verdim. Bir arkadaşım sayesinde Magilum'un vokalist aradığını öğrendiğimde ise, Magilum beylerle (gülüşmeler) iletişime geçtim, şarkıları aldım ve dinlediğimde ilk tepkim şuydu 'Çok güzel! Bu grubun vokali ben olmalıyım.' Ağlayacaktım neredeyse!"

Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.