GIRLSCHOOL  : Röportaj No:126 | 22
''HEY KIZLAR! GİTARINIZI KAPIN, BAGETLERİNİ ALIN VE HAYALLERİNİZİ TAKİP EDİN!''

New Wave Of British Heavy Metal'in efsanevi kadın topluluğu Girlschool 30.yılını ''Legacy'' isimli muhteşem bir albümle kutladı. Biz de grubun en eskilerinden Denise Dufort ve en taşlarından Jackie Chambers ile yazıştık...

GIRLSCHOOL
GIRLSCHOOL

30.yıl albümünüze "Legacy" ismini koymanızdan bu albümün gelecek nesiller için bıraktığınız bir "miras" olduğunu düşünebilir miyiz?
Jackie: 30. yıldönümünü yaşamak çok az grubun başına gelen bir şey bu aralar. Biz de grup olarak bu albümü olabildiğince özel, kalıcı ve unutulmaz yapmayı istedik, o yüzden gerçekten de bunun bizim mirasımız olduğunu söyleyebiliriz.

Denise: Hayır, bizim amacımız bu değildi, sadece yeni albümümüz için kulağa hoş gelen bir isimdi.

(Not: Karar verin kardeşim:P)
Albümdeki favorim 'Whole New World', o basit ama mükemmel rifi kim nasıl buldu?
J: O rif geçen albümden beri bilgisayarımda duruyordu. Genelde müzikleri ben yazıyorum ve söz yazmaları için Kim ve Enid'e veriyorum, geçen defa bu rifi verdiğimde kullanmamışlardı, ama çok sevdiğim için ve işleyeceğini düşündüğüm için bu defa yeniden onlara verdim, şanslıyım ki kullandılar.
'I Spy'ın hikayesi nedir? Bir de bu şarkının Tony Iommi ve Ronnie James Dio'lu versiyonu nasıl ortaya çıktı?
J: Bu şarkıyı yazdığım zaman, sırtımı yasladım, gözümü kapadım ve bu şarkının çok fazla Black Sabbath olduğunu düşündüm. Kim ve Enid İngiltere'deki CCTV kameraları hakkında sözler yazdılar müziğin üzerine. Şarkıyı kaydettikten sonra da Dio stili vokalle şarkının uçabileceğini düşündük, kendisine sorduk, kabul etti. Daha sonra birkaç ritim daha ekledik ki, Tony Iommi üzerine solo atabilsin. O da kabul etti ve çok iyi bir versiyon daha çıktı.
"LEGACY"DEKİ MİSAFİRLER
Albümde çok fazla misafir sanatçı var. Lemmy, Ronnie James Dio, Tony Iommi, Phil Campbell (Motörhead), Fast Eddie Clarke (Motörhead), Neil Murray (Whitesnake & Black Sabbath), Eddie Ojeda (Twisted Sister) ve J.J. French (Twisted Sister... Bu yıldızlar kadrosunu bir araya getirmek nereden aklınıza geldi?
D: Bilmem:) Sadece tarihimizin bir parçası olan arkadaşlarımızı bir araya getirmeye çalıştık.

J: Her şey bir Motörhead cover albümü için birilerinin bizden bir şarkı istemesiyle başladı. 'Metropolis'i seçtik. Kim, Eddie Clark'la görüşüyordu bu cover hakkında, sonra yeni albümde bir şarkımızda çalar mısın diye sordu. Galler'de kayıttayken Phil Campbell'a bir e-mail attım, bize yakındı, atladı geldi stüdyoya. Amerika'dayken de Lemmy'e mesaj attım, o da geldi, sonrası malum...

Hiçbirine ödeme yaptınız mı?
J: Hayır, hepsi yakın arkadaşlarımız.

Motörhead cover'ı olarak 'Metropolis'i seçmenizin özel bir sebebi var mı?
J: Motörhead fan club'ı Motörhead şarkılarının çok farklı yorumlarından oluşan bir albüm hazırlıyorlardı, biz de orası için kaydettik bu şarkıyı ama orijinal versiyonuna çok benzediği için kendi albümümüzde kullanmaya karar verdik. Bu şarkının ses mühendisimiz Tim Hamill tarafından yapılan dans ve trans versiyonunu ise o cover albümüne verdik.
Girlschool'da hem rock, hem punk, hem de metal etkileşimleri mevcut. Grupta kim nelerden etkileniyor?
D: Jackie daha çok punk gruplarından etkilenmiştir. Ben ise Deep Purple, Rainbow, Motörhead ve Black Sabbath gibi rock gruplarından.

J: Ben punk camiasından geliyorum. Ben 12 yaşımdayken İngiltere'de punk olayı patlamıştı ve daha o dönemlerde Sex Pistols ve Ruts dinlerdim sürekli. Alice Cooper da beni çok etkilemiştir.
70'ler ve 80'lerde çok güçlü kadın rockçı figürleri olsa da sayıları azdı. 90'ların ortasından itibaren gotik metal denen tarz popülerleştikçe opera eğitimli kadın vokalistlerin yer aldığı grupların çoğalmasıyla kadından geçilmez oldu:) Tarja Turunen, Sharon den Adel, Simone Simons gibi metal divaları hakkında neler düşünüyorsunuz?
J: Rock sahnesinde herkes için bir yer var. En sevdiğim gruplardan biri Evanescence. Amy Lee'nin vokallerine bayılıyorum, müzikleri çok sert ve şarkıları da muhteşem.

D: Bunların kim olduğunu bile bilmiyorum :) Çünkü ben bir davulcuyum :)
Günümüzdeki kız gruplarından favorileriniz var mı?
D: The Donnas'ı beğeniyorum, eski Girlschool gibi tınlıyorlar, ayrıca McQueen'i de beğeniyorum.
Yaşlanmanıza rağmen hala taş gibi gözüküyorsunuz. Bunun sırrı nedir ve sizce rock'n'roll yaşam biçimi için gençleştirme aşısı diyebilir miyiz?
J: Çok kibarsınız:) Formuma dikkat ederim, sonuna kadar parti yaparım ama aynı zamanda beslenmeme ve egzersize çok önem veririm.
Günümüzde birçok kadın müzisyen sizi "müziğe başlama sebepleri" olarak gösteriyor. Kendinizi rock-metal tarihinde bir dönüm noktası olarak görüyor musunuz?
D: Evet, bu konuda The Runaways'den hemen sonra geliyoruz, o yüzden bir şeyleri değiştirdiğimiz kesin.

J: Bir kızın bana gelip "seni sahnede gördükten sonra gitar çalmaya karar verdim" demesi kadar büyük bir kompliman yoktur. Bu konuda birçok insana cesaret verdiğimiz ortada.
Şu anda Hollywood, The Runaways hakkında bir film çekmekle meşgul. Peki, tüm zamanların en uzun süre ayakta kalan aktif kadın rock grubu olarak bir filmi sizin daha çok hak ettiğinizi söyleyebilir miyiz?
J: The Runaways hakkında daha önce "Edgeplay" isminde bir film çekildi, iyi bir filmdi ama bence Girlschool'daki karakterler çok daha iyi bir filme neden olur, bunu istediğiniz şekilde yorumlayabilirsiniz:)

D: Daha çok hak ettiğimizi söyleyemem ama 30 yıl sonra bir filmi hak ettiğimiz kesin. Aslında "Edgeplay"i çeken kız Girlschool hakkında da film çekmek istiyordu bir ara.
Filminiz çekilse sizi kim oynar?
J: Aklıma gelmiyor ama sanırım Hollywood'da benim gibi bir sarışın bulmak zor olmayacaktır! :)

D: Düşünmem lazım :)
ANMADAN OLMAZ
Kelly Johnson 20/6/1958 - 15/7/2007

Kelly Johnson, Girlschool'un kurucu elemanlarından biri olmanın dışında rock sahnesi için ilham verici bir figürdü. 8 yıl omur iliği kanseriyle mücadele eden, bu dönemde bile müzikten kopmayan Kelly Johnson'ı iki sene önce kaybetmiştik. Bu vesileyle analım, unutmayalım...

Rock'n'roll dışında başka "erkeksi" meşgaleleriniz var mı?
J: Sporu çok severim, çok fazla futbol maçı izlerim. Karate ve kickboxing de yaparım. Bir de badminton. Ama artık vakit bulamıyorum.
Medeni durumunuzu merak ediyorum. Evli misiniz, çocuk var mı, kocalarınız da rockçı mı nedir?
J: Ben evliydim ve evet, müzisyendi. 80'lerde Diamond Head'le takılıyordu. Çocuğum yok, eğer olsaydı şu an roadie'm olurlardı :)
Peki... Kadın rock dünyasında da "groupie"ler var mı?
D: Evet eskiden vardı. Hala da var :))

J: Var ama söylesen de inanmaz kimse :)
Rock'n'roll yapmak isteyen genç kızlara tavsiyeleriniz neler?
D: Hey kızlar! Gitarınızı kapın, bagetlerinizi alın ve hayallerinizi takip edin! Kimseye ne yapmanız gerektiğini söyletmeyin!

J: Her zaman yaptığınız şeyden keyif alın ve hiçbir şeyi para için yapmayın, yoksa büyük hayalkırıklığı yaşarsınız.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.