KREATOR  : Röportaj No:128 | 22
KAOSUN SÜRÜLERİNİ GÜDERKEN...

''Enemy Of God'' albümüyle tarihinin ticari açıdan en büyük başarısını yaşamış olan Mille Petrozza ve ekibi çok uzun ve başarılı bir dünya turnesiyle moral ve cukka toplamış halde, hiç gazı kesmeden ''Hordes Of Chaos'' ile devam ediyorlar. Ben de Mille Petrozza ile çok kısa bir diyaloğun ardından aldım klavyeyi elime, verdim kendimi thrash'e.

KREATOR
KREATOR

BİR ZAMANLAR İZMİR
1988 zannedersem. Henüz cep telefonu, mepeüç ve internet yoklar. Meşrutiyetin ilanından az sonra yani :P Youtube diye bir aparat da henüz icad olunmamış iken, iki satır metal izleyebilmek için TRT'de "Dönence" programına mahkumuz. Gel gör ki, biz İzmirlilerin bir alternatifi daha var. Ege'nin karşı yakasından karlı parazitlide olsa çeken Yunan televizyonundaki metal programı "Metal Mania". TRT'de klipleri olmayan pek çok yeraltı deviyle onun kapsamında memnun ve de müşerref olduk.
Kreator da 'Betrayer' klibiyle bodoslama bir giriş yaptı hayatımıza bu program sayesinde. Metallica'ya, Anthrax'a aşinaydık, thrash nedir bilmez değildik ama bu bambaşka bir şeydi yahu. Nesinin başka olduğunu ifade edecek kadar bilgimiz görgümüz yoktu o zaman ama metalci kafamızı yeraltına uzatmamızı sağlayan ilk isimlerden biri Kreator oldu. Daha umarsız, daha sert ve daha vahşi bir dünyanın kapılarını araladı bize. VHS video gibi bir diğer neolitik çağ aletle bandı ileri geri sararak az eziyet etmedik "bitreyıaaaaa" diye anırarak eşlik ederken. Bırakın mp3'ü, orjinal CD'ye hasret olduğumuz o günlerde halen en iyi Kreator albümlerinden biri olduğuna inandığım "Extreme Aggression" ne çekme kasetler eskitti emektar teyplerde. Her neyse, yazı tarihi roman tadına geçmeden takvimlerimizi ileri alalım biraz.

BİR DİĞER ZAMANLAR ALMANYA
Aradan geçen yıllarda Kreator diskografisini "Coma Of Souls" gibi thrash klasikleri, "Renewal" gibi deneysel çalışmalar ve "Cause For Confilict" gibi olmasa da olurdu işlerle çeşitlendirirken zaman zaman yeni hayranlar kazandılar kimi sefer ise olanları da kaçırdılar. Ancak Alman metalinin en yaratıcı ve geriye dönüp işlerine bakıldığında başı en dik ismi Kreator'dur desem herhalde en fanatikleriniz bile bana Doro, Sodom, Scorpions, Destruction falan demeye kalkmaz. Kalkarsa da buradan duyulmuyor zaten, siz konuşun öyle :P Dikkat sürü çıkabilir! "Hordes..." albümünün en ilginç tarafı herhalde canlı kaydedilmiş olması. Cesur, ancak işe yaramış bir karar. Mille de bu tercihlerini "Grubun sahnede yarattığı hissi stüdyoda yakalamak istedik." diye açıklıyor. Albüme adını veren şarkı da daha önceleri Rammstein, OOMPH! gibi isimlerle çalışmış olan yönetmen Jörn Heitmann tarafından çekilmiş bir klip ile 12 Ocak'tan beri ekranlarda yayınlanıyor. Kreator'un resmi sitesindeki bir kaç görselden yola çıkarak henüz izlemeden söyleyebilirim ki "300" filminden etkilenilmiş klibe epey bir masraf edilmiş olduğu her halinden belli. Zaten muhtemelen bu satırları okuyana kadar izlemişsinizdir. Metal gruplarının klip çekmesini günümüzde faydasız bulan sanatçılar olsa da, internet sayesinde bence eskisinden daha fazla etkisi var. Mille de böyle düşünüyor: "Bence klipler bir şarkının sözlerine görsellik katmak için çok önemli bir araç." Kliple ilgili görüşlerini de sitede şöyle ifade etmiş: "Biraz klişe tabii, kılıçlar ve büyü, Barbar Conan ve 300 gibi bir şey ama oldukça vahşi ve bence eğlenceli. Yönetmeni gerçekten beğeniyorum ve iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bizim işimiz kolaydı; çünkü tüm gün savaş sahnelerinin çekilmesini bekledik ve bizim çekimimiz sadece iki saat sürdü ama onunki zordu."

KREATOR'uN FARKLI YÜZLERİ
Mille bu dört albüm için "Hepsi grubun şu anda ulaştığı yer için gerekli albümlerdi." diyor. Ben de bir şeyler diyeyim müsaadenizle:

Coma Of Souls (1990): Bu albüm, ilk kez Kreator'un o güne kadar düz thrash'ten ibaret müziğine klasik metal öğelerini de eklediği çalışmadır. Yukarıda Mille ile elbirliğiyle övdük zaten o kadar; daha ne diyeyim?

Renewal (1992): Hardcore'dan industrial metal'e, zamanın yeraltı tarzlarından bir katalog gibi açılmıştır bu albüm önümüze. Çok ama çok küfür yemiştir dönemin yobazlarından. Kıymeti sonradan anlaşılan bir cevher ve sert müzik seven herkese gözüm kapalı tavsiye edeceğim bir çalışmadır.

Outcast (1997): 'Phobia' gibi Kreator adını gündemde tutan ve yeni kuşaklarla tanıştıran büyük bir hit içermesine rağmen çıktığı seneden sonra şu albüme bir kere elimi sürmedim desem yalancı çıkmam. En gothic Kreator işidir, ne bileyim gitar solosu içermemesi açısından ilginç bir albümdür ancak ben ısınamamışımdır. Dinleyin, kararı siz verin

Endoroma (1999): İşte bu en riskli Kreator albümüdür. Aynı adlı şarkı kesinlikle grubun en vahşi anlarından bazılarını yansıtır ancak 'Chosen Few' gibi Kreator'un en sakin ve yumuşak yüzü de bu albüme rast gelir. Ben çok severim, sevmeyene da anlayış gösteririm.

N'OLACAK BU DÜNYANIN HALİ?
Sadece albümün kapağına bakarak dahi grubun günümüzde halen süregelen "kutsal" savaşlardan duyduğu rahatsızlığı hissetmek mümkün. Kreator gerçeklerden kaçışın baştacı edildiği şu zamanlarda halen sosyal içerikli ve politik sözler yazmayı sürdürüyor. Anti-politik demek daha doğru belki de. Politika deyince Mille'nin tepesinin tası atıyor çünkü. O kadar ki, fikirlerini ancak müzikle doğru ifade edebildiğine inandığından röportajlarda bu konuları konuşmakta zorlandığını söylüyor. Gösterdiği tavrın ardındaki motivasyonu sorduğumda ise "Sadece sağduyu" diyor; "Her zaman aklından ne geçiyorsa onu söylemişimdir." Bu ayki dosya konumuzda da işlediğimiz üzere, thrash metal her zaman yaşadığımız dünyada olan bitenle ilgili bir tarz oldu. Bugün onların izinden gidenler de genelde bu geleneği sürdürüyorlar. Mille genç gruplardan Brezilya'dan Violator ve Yunanistan'dan Suicidal Angels'ı beğendiği örnekler arasında sayıyor.

BAŞARILI ALBÜM SONRASI SORUNSALI
"Enemy Of God" albümünün turnesi yıllar sürdü. Bir sonraki albüm de çıkmışken şimdi eskisini nasıl gördüğünü merak ediyorum: "Kesinlikle kariyerimiz dahilinde bir kilometre taşıydı." diyor. "'Enemy Of God' sonrası atılacak mantıklı adım da 'Hordes Of Chaos' idi. Eski usul (oldschool) bir yaklaşımla ikisi arasında katedilen yol bizi buraya çıkardı." İşin ilginci plak olsun, CD olsun, basılı müzik satışlarının her sanatçı ve grup için düşüşte olduğu şu çağımızda "Enemy Of God" gelmiş geçmiş en çok satan Kreator albümü olmuş. Söz buraya gelmişken onun kendi favorisini de soruyorum, bakalım "...albümlerimi ayıramam, hepsi çocuğum gibidir, hebele hübele..." şeklinde çamura yatacak mı? Bravo, "Bunu cevaplamak zor." dese de, yatmıyor. En sevdiği Kreator albümü "Coma Of Souls". Aferim Mille'ye; benim de öyle çünkü :)

ÖNCEKİLERİ SAYMAYIZ, GENE BEKLERİZ
E haliyle Türkiye ziyareti bekliyoruz en sevdiğimiz Alman ekibinden. Var mı öyle bir ihtimal Mille kardeş? "Evet, kesinlikle! Bunun üzerinde çalışıyoruz." oluyor cevabı. Güzel, peki geçen gelişlerinde ne oldu da İzmir konserine çıkmadılar veya çıkamadılar; birinci ağızdan öğrenelim dediğimde biraz ketumca geçiştiriyor: "Güvenlik gerekçeleri..." aldığım cevabın tamamı. Ne bu böyle, Bush'un Irak işgalinin gerekçesi gibi? Her neyse, geçmişe mazi geleceğe niyazi diyerek önümüzdeki konserlere bakıyoruz. Mille de burada gördüğü ilgiden memnun: "Türkiye konser vermeyi en çok sevdiğimiz ülkelerden biri." diyor. "Türk hayranlarımız çok vahşiler." Klişe övgüler bunlar ama ne desin yılda kim bilir kaç röportaj veren adamcağız, sağolsun eksik olmasın gene de. "Hordes Of Chaos"u dinleyerek tuşa aldığım şu son satırlarda size Kreator ve thrash'in mana ve ehemmiyetinden bahsedecektim ama bunun için başka sayfalarımız var bu sayıda. Orada görüşürüz.

Röportaj: Özgür Öğret

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.