CANNIBAL CORPSE  : Röportaj No:129 | 22
KAN KOKUSUNU ÖZLER MİSİN?

Tüm zamanların en büyük death metal gruplardan Cannibal Corpse, ''Evisceration Plague'' ile ortalığı kan gölüne çevirmeye devam ederken; grubun kurucularından, usta bas gitarist Alex Webster, Türkiye'den sadece Headbang'in sorularını yanıtladı.

CANNIBAL CORPSE
CANNIBAL CORPSE

BANA FİRMANI SÖYLE, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM
İşimiz gereği, müzik firmalarıyla sürekli irtibat halindeyiz. Ortada bir müzik varsa; bunu insanlara en yaygın şekilde ulaştırabilmek için bizler yazılı basın mensupları olarak, müzik firmaları da grupların bağlı oldukları yetkililer olarak o müziği doğru mercilere doğru şekilde yansıtmak için çalışırız. Açıkçası Headbang'in ilk sayısından beri bu konuda en sorunsuz ve hızlı çalıştığımız uluslararası firma Metal Blade oldu. Hayatımın grubu Metallica'nın, ilk menajeri Brian Slagel'ın kurduğu bu firma ile artık "kankalık müessesesi"ne geçmiş olmamız herkesten önce beni mutlu eder :p Neyse asıl mevzuya dönelim. Cannibal Corpse'un yeni albüm yayınlıyor olması sebebiyle, kendileriyle bir röportaj yapmak istediğimizi belirttiğimde, Metal Blade’den kankamız Andreas hemen ayarladı sağ olsun. Telefonun diğer ucundaki Alex Webster de firmalarından oldukça memnun; "Henüz bir albümümüz bile yokken bu firma bize inandı ve bugün bulunduğumuz noktaya gelmemizi sağlayan unsurlardan biri oldu. Brian Slagel; müzik dünyasında tanıyabileceğiniz en iyi, en zeki ve en çalışkan insanlardan biri. İlk albümden bu yana, 19 yıldır sadece bu firma ile çalışmamız boşuna değil. Cannibal Corpse'un 21 yıllık tarihinde en gurur verici yerlerden birinde duruyor Metal Blade ve oradaki çalışanlar."

"BU ÇOK FANTASTİK YA!":
• Alex'e göre 2008'in en iyi albümleri Slipknot, Meshuggah, Hail Of Bullets, Motörhead, Testament, Disfear ve Amon Amarth'a ait.

• Metal Blade Records'tan bahsederken, laf Brian Slagel'dan açıldı, oradan da Metallica'ya geldi. Alex, Metallica elemanları ile Brian sayesinde tanışmış. (Brian hala Metallica elemanlarının en sık görüştüğü kişilerdendir.) Alex'in Metallica'daki adamı Lars. Çünkü en çok onunla konuşuyormuş bir araya geldiklerinde. Lars'ın tüm death metal sahnesinden haberi olduğunu da söyledi.

• Alex'in death metal dışında en sevdiği türler; thrash metal, punk ve black metal.

• Alex'e göre, tüm zamanların en iyi death metal grubu: Morbid Angel

• Türkiye'de en çok dinlenen death metal gruplarından biri olmalarına rağmen henüz burada çalmış değiller. "Buna inanamıyorum! 21 yıldır yollardayız ve hala Türkiye'de çalmadık. Bu çok fantastik ya! Hey, oradaki organizatörlere bizden ve oradaki hayranlarımızdan bahseden yok mu?" diye görüşünü belirtiyor Alex bu konuda :)

YENİ ALBÜM, YENİ VAHŞET!
"Cannibal Corpse olarak; öncekilerden çok daha tatmin edici ve bizi yaptığımız işe daha da sıkı bağlayacak şarkılar yaratmayı, yeni bir albüme başlarken ortaya ilk hedef olarak koyuyoruz. Her zaman daha iyisini düşünüyoruz, daha iyisini arıyoruz. Bir önceki albümümüz 'Kill'den sonra, çıtayı yükseltmek kolay değildi. Zira 'Kill' hepimiz için kariyerimizin en iyi albümüydü. Fakat prodüktörümüz Erik Rutan ile (kendisi Hate Eternal'ın şimdiki, Morbid Angel ve Ripping Corpse'un eski gitaristidir) Mana Stüdyoları'nda yeniden bir araya geldiğimizde anladık ki, kendimizi geliştirmemiz için müzik bize her zaman yeni heyecanlar aşılayabiliyor. 'Evisceration Plague' sound kalitesi olarak ulaştığımız zirve noktasını temsil ediyor. Cannibal Corpse tarihindeki en iyi kaydedilmiş gitarlar bu albümde yer alıyor. Eminim ki albümü dinleyince, death metal seven herkes böyle düşünecektir."

GÖZLERİNİ ÇOK SEVDİM, ÇIKAR ONU BEBEĞİM!
"Vahşet temasını death metal'in değişmez unsuru olarak görüyoruz. Tabii ki gerçek hayatta vahşet yanlısı değiliz ama bu dünyayı yaşanmaz hale getiren insanlara olan nefretimizi müziğimizdeki içerikle bertaraf etmeye çalışıyoruz. İnsanın içinde var olan tüm vahşi fikirleri, bir sınır koymadan şarkı sözlerimize yansıtıyoruz. Biz müziğin, korku filmiyiz! Müzik hayatın ta kendisidir ve hayatta sadece mutluluk, aşk ve barış yok. Kan, göz yaşı, vahşet de bu hayatın bir parçası. Biz de korkutucu tarafta olmayı seçiyoruz sanatsal açıdan. Evet; öldürmekten, yok etmekten falan bahsediyoruz ama bunun iyi bir şey olduğunu söylemiyoruz! Bu tarz şeyleri övmüyoruz!" diyor Alex baba. Yeni albümlerinin ismi ise, insanların gözlerini kaybetmelerine neden olan ölümcül bir hastalık ile ilgili. Tabii bu hastalığı bir silah olarak kullanan kötü karakterli kahramanlar da yer alıyor olabilir liriksel temanın içinde. Cannibal Corpse diskografisini düşününce gayet uygun bir tahmin ama henüz şarkı sözleri açıklanmadığı için kesin değil.

"DÜNYA HERGÜN DAHA KÖTÜ BİR GEZEGEN HALİNE GELİYOR"
Prodüktör olarak yeniden Erik Rutan ile çalışmanızın ve yine onun stüdyosu Mana'da kayıt yapmanızın özel bir sebebi var mı?
Tabii ki var. Erik ile bir önceki albümümüz 'Kill'de, daha önce hiç kimseyle olmadığı kadar iyi anlaştık. O bizim ne istediğimizi biliyordu, biz de onun ne istediğini biliyorduk ve ortaya kariyerimizin o döneme kadarki en iyi albümü çıktı. Ben Erik ile Hate Eternal'da da birlikte çaldığım için birbirimizi çok iyi tanıyoruz artık ve yeni bir albüm yaparken en çok güvenebileceğimiz insan açıkçası Erik'ten başkası değil. Kendisi death metal ve Cannibal Corpse müziği hakkında bilgi sahibi olan en yetenekli ve tecrübeli insanlardan biri.
Kariyerinizin 21. yılında sizi hala yeni bir albüm yapmaya motive eden şey nedir?
Eğlenmek! Sanırım tek kelime ile özetlenebilir. Müzisyen olarak kendimizi her şekilde geliştirmeye çalışmak için elimizdeki en büyük imkan albüm kaydı yapmak. Bu da yeterince motive edici bir imkan açıkçası.
Death metal'in doğumundan bugünkü konumuna ulaşana kadarki tüm evrelerinde yer almış bir müzisyen olarak, bu müziğin geleceği için neler söyleyebilirsin?
Bence death metal artık hiç olmadığı kadar mükemmel bir müzik dostum! Bu tarz müzik yapmaya başladığımızda hayal ettiğimiz sound'lara şimdi ulaşmış durumdayız ve bu da 21. yılımızda bizi hala heyecanlandıran şeylerden biri işte. Death metal’in geleceği konusunda en ufak bir korkum yok. Zira dünya her gün daha kötü bir gezegen haline geliyor ve bu da death metal'in daha uzun süre yaşamaya devam edeceğinin bir kanıtı. Üstelik artık müzisyenler çok daha yetenekli!
SİNEFİL ALEX:
İşte "Biz müziğin, korku filmiyiz!" diyen Alex'in favori filmleri; "Phantasm", "Fargo", "The Reflecting Skin", "Burnt Offerings", "The Shining", "Goodfellas", "Casino", "Braveheart", "Saving Private Ryan", "The Exorcist", "Full Metal Jacket", "The Warriors", "Hostel", "City Of God", "Romper Stomper", "The Lord Of The Rings Trilogy", "Freddy Got Fingered" ve "The Road Warrior"

"BU GRUP, HAYATIMIN ANLAMI!"
Metal müziğin en önemli bas gitaristlerinden birisin. Sence bas gitarın bu müzikteki rolü nedir?
Tansiyon! Bas gitar, gitar ağırlıklı tüm müziklerin tansiyonudur. Akışı güçlü kılar, temeli atar ve üstüne kat çıkılmasını sağlar. Zaman zaman tüm gidişatı da belirler.
Peki müzikle ilgilenmeye başladığında neden bas gitarı seçtin?
AC/DC, Black Sabbath, Accept, Rush ve tabii ki Kiss dinleyerek büyüdüm. Bu grupların bas gitaristlerinin yaptıklarına bayılırdım. Aslında gitar çalmak istiyordum ama basgitar, çabuk öğrenmek açısından daha uygundu ve bir an önce müzik yapmalıydım! Ardından Cliff Burton ve Steve Harris gibi efsaneleri görünce... Hayatım değişti! Bas gitaristliğin muhteşem bir şey olduğuna inandım ve o inancım her sabah uyandığımda beni güne hazırlamaya devam ediyor.
Cannibal Corpse'un albüm kapakları metal tarihinin en vahşi albüm kapakları arasındadır. Peki senin favorilerin?
Death metal piyasasını göz önüne alırsak söylemek oldukça zor açıkçası. Çünkü özellikle son dönemde beğendiğim yüzlerce kapak oldu. Ama sanırım favorilerim Suffocation'ın ilk dönem kapakları. Tüm tarzlar dahilindeki favorim ise Black Sabbath'ın ilk albüm kapağı. Müthiş karanlık bir atmosfere sahip.
Grubun kuruluşundan bu yana kadrodasın ve hiç ayrılmadın. Birçok yan proje grubun olsa da, her zaman Cannibal Corpse için savaştın. Bir grupta uzun süre kalmak nasıl bir duygu?
Bu grup, hayatımın anlamı! Sanırım yeterince açıklayıcı olmuşumdur...
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.