HAMMERFALL  : Röportaj No:130 | 23
ZAFER İÇİN ÇEKİÇLER HAVAYA

İsveçli metal kahramanları Hammerfall yedinci stüdyo albümü ''No Sacrifice, No Victory'' ile şövalye ruhunu yeniden canlandırıyor. Grubun kurucusu Oscar Dronjak ile hoş beş ettik...

HAMMERFALL
HAMMERFALL

"No Sacrifice, No Victory" başlığı sizin için ne ifade ediyor?
Eğer bir şeyi istiyorsanız, çıkın ve alın, bu amaçta kavga edin çünkü öbür türlü istediğiniz şey sizin kollarınıza hazır bir şekilde gelmeyecektir. Fedakarlık yapmadan amacınıza ulaşamazsınız. Bence bu bir yaşam dersi.
Peki sizin heavy metal için yaptığınız en büyük fedakarlık neydi?
90'ların ortasında heavy metal inanılmaz ölçüde demode ve "uncool" sayılıyordu, o yüzden sanırım en büyük fedakarlığımız o yıllarda ayağa kalkıp inandığımız şey için savaşmak oldu. Bizim dışımızda Manowar, Gamma Ray ve Helloween de klasik metal yapıyorlardı, tüm dünya onların karşısında olduğu halde buna devam ettiler ve onlara çok büyük saygı duyuyorum. Ama biz de yeni bir grup olarak klasik metal'in "uncool" olmaktan çıkıp, "cool" olmasına neden olduk. Şimdi heavy metal yapmak isteyen bir grubun önünde çok daha az engel var.
Eski gitaristiniz Stefan pilot olmaya karar verip gruptan ayrıldı, ne oldu, birden bire Bruce Dickinson olmaya mı karar verdi, nedir? :)
Eminim Bruce Dickinson gibi olmayı hayal ediyordur ama olamaz haha. Şaka bir yana, pilot olmak Stefan için çok uzun zamandır bir hayaldi. Sonuçta son on yılda rock star olma hayalini gerçekleştirmişti, şimdi yeni hayali bu olmuştu ve ben buna çok büyük bir saygı duyuyorum çünkü bence hayallerinizi takip etmek hayattaki en önemli şeydir.
'Any Means Necessary'in klibinde neler olduğunu anlayamadık. Joacim Cans da bir röportajında "ben de anlayamadım" diyor. Sen anladın mı? :)
Aslında en başta her şey yıkıntı, harabe halinde iken klibin sonlarına doğru her şey normale dönecekti, geriye doğru bir dönüş olacaktı ama klip tam olarak öyle çıkmadı. Ama bence güzel görünüyor. Alevler var, rüzgar var, patlamalar var ki bunlar her zaman iyidir. (ben burada kopuyorum, herif ciddi!)
Yıllar sonra grubun ilk döneminde sizinle birlikte olan Jesper Strömland ile bir şarkı yazdınız, adı 'One Of A Kind', bu nasıl gerçekleşti?
Onunla bir noktadan sonra ayrılmamızın sebebi onun artık heavy metal yazmaktan rahatsız olması ve In Flames'e daha çok odaklanmak istemesidir. Ama yıllar sonra eskiden olduğu gibi beraber yazmanın nasıl olacağını görmek istedik. Daha doğrusu o istedi bunu.
EUROVISION SÖYLENTİSİ HAKKINDA
"Evet, beş altı yıl boyunca her sene bize teklif geldi. Ama bunu anlamsız bulduk. Böyle bir şeye ihtiyacımız yok, eğer kariyeri düşüşte bir grup olsaydık kabul edebilirdik:) Bir de, çalacağımız şarkıyı onaylamak istiyorlardı, biz ise orada çalacaksak bizi anlatan gerçek bir Hammerfall şarkısıyla katılabileceğimizi söyledik, bu konuda da anlaşamamıştık."

Günümüzde sana heyecan veren bir power metal grubu var mı?
Bana göre power metal bizim yaptığımızdan çok daha farklı bir tür. Hammerfall benim için her zaman bir heavy metal grubu olmuştur. Hammerfall'a istediğiniz etiketi yapıştırabilirsiniz ama eninde sonunda biz bir heavy metal grubuyuz. İsveç'te sevdiğim bazı metal grupları var, bizimle turnede olan Sabaton ve Bullet bunlardan ikisi, bizimle birlikte meşaleyi taşıyorlar.
Bir grup insan hala Accept ve Helloween'in fikirlerini çalmakla itham ediyor sizi. Bu eleştirilere kızıyor musunuz?
Kızmıyorum, bunu cehalet olarak görüyorum. Bu insanlar 90'larda ortalıkta olsaydı, o döneme şahit olsalardı böyle demezlerdi, bundan eminim. Eğer o döneme şahit oldularsa ve hala böyle bir şey diyorlarsa, Hammerfall'u hiç dinlemedikleri, sadece dergilerde resimlerimize baktıkları sonucunu çıkartabilirim.
Sizi 2001'de Wacken'de izledim ve görkemli bir metal şovu sergilemiştiniz orada. Ama 2006'da Graspop'ta izlediğimde son derece esprili ve sade bir şov vardı. Davulcunuz poposunu gösteriyordu, Joacim onun gay olduğuna dair espriler yapıyordu falan...
Biz her zaman o anda, o mekanda nasıl hissediyorsak öyle bir performans sergiliyoruz. Her dönemimizde de sahnede bir takım espriler dönmüştür. Graspop'ta ne yaptığımızı çok net hatırlamıyorum ama sağanak yağmurun olduğunu hatırlıyorum. Yağmurda sonuna kadar eğlenmenin daha iyi olduğunu düşünmüş olabiliriz.
7. albümünü çıkaran bir müzisyen olarak halen daha "en iyi HF albümleri ilk 2 albüm" yorumunu almaktan sıkılıyor musunuz?
Kim ne derse desin, ben müziği kendim için yapıyorum. Ben bu müzikten zevk alıyorum. İnsanların ne dediğine baksak baştan bırakmamız gerekirdi bu işi.
En iyi albümünüz ne sizce?
Yeni albümümüz.
En iyi ikinci?
Diğerlerinden herhangi bir tanesi.
Neden hiç Iron Maiden cover'ı yapmadınız?
Biz daha çok hak ettiği kıymeti görmemiş gruplara dikkat çekmek için az tanınmış grupları seçiyoruz.
Manowar cover'ı yapmamanızın sebebi de bu mu?
Evet. Hem o şarkılar o kadar iyi ki, onları cover'lamak onlara haksızlık etmek gibi de olabilir çünkü büyük ihtimalle orijinalinden daha iyisini yapamayacaksındır.
CHUCK SCHULDINER HAKKINDA
"Bizim için Death'in son turnelerinden birinde yer almak çok önemli bir tecrübeydi. En sevdiğim üç death metal grubundan biridir Death. Onlarla aynı otobüsü 6 hafta boyunca paylaşmak onları tanımak adına çok büyük bir şanstı. Ölmeden önce onu tanıdığım için şükran duyuyorum. Chuck klasik metal'i çok seviyordu, son yıllarında da Control Denied ile bu tarza eğilmişti. Hammerfall'u çok sevdiğini ve tura kendi isteğiyle bizi önerdiğini öğrenmiştik."

Judas Priest gibi klasik metal grupları dönem dönem değişik şeyler denerler, Manowar bile son albümlerinde farklılaştı. Ama HammerFall hep aynı...
Manowar gibi büyük bir metal grubunun bir albümü nasıl kaydedeceğini bilmeyen bir parodi grubuna dönüşeceğini hiç düşünmezdim. Tamam bu biraz sert oldu galiba:) Ama gerçekten son Manowar albümünü hiç anlamadım, hayat boyu bir Manowar fan'ı olarak o albümün Manowar'la bir alakasını göremedim. Oysa ki "Warriors Of The World"u çok beğenmiştim. Bütün şarkılar boyunca çift kros kullanılmasını anlayamıyorum, günümüzdeki birçok grup gençken bu hataya düşüyor ama Manowar'ın bunu yapmasına anlam veremiyorum!
Yani "Manowar gibi değişeceğime hiç değişmem daha iyi" diyorsunuz, öyle mi?
Bence bir şekilde her albümde bir evrim geçiriyoruz. Sonuçta hep söylediğim gibi biz bir heavy metal grubuyuz, deney yapmak zorunda değiliz. Kim olduğumuzu biliyoruz, gidip kimliğimizi, karakterimizi aramak zorunda değiliz.
'Steel Meets Steel' isimli şarkınızda Saxon'ın 'Crusader' şarkısında yaptığı gibi Haçlı Seferleri'ni bir Haçlı Şövalyesi'nin gözünden anlatıyorsunuz. Bu tip sözler Müslüman ülkelerde tartışmalara yol açabiliyor, ne diyorsun?
Evet ama bu çok saçma. Sözleri okuyan herkes sözlerin bir tarih kitabı gibi olduğunu görebilir. Müslüman ülkeler o zaman tarih kitaplarını da yasaklamak isteyebilirler, 'Crusader' gibi şarkıları yasakladıklarına göre...
Saxon'dan Biff'le röportaj yaptığımda Dubai'deki Desert Festival'e 'Crusader' yüzünden alınmadıklarını söylemişti...
Evet biliyorum onu.
Siz hiç böyle bir şey yaşadınız mı?
Bildiğim kadarıyla hayır.
Son olarak HammerFall'un Türkiye'de resmi bir "street team"i var. (www.myspace.com/hammerfallturkey) (Bu arada röportajın başlığını street team'in başkanı, tanıdığım en büyük Hammerfall fan'ı Zeynep Etger buldu) Onlara ne söylemek istersin?
Bunu bilmiyordum ama orada bir street team'imiz olmasına sevindim. Umarım bir gün oraya gelip bizim için orada yaptıklarının karşılığını verebiliriz.
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.