SAMAEL  : Röportaj No:131 | 23
''SAF OLANLA İLGİLENMİYORUM''

İsviçreli deneysel metalcilerin ülkemize üçüncü ziyaretleri ilk ikisinden çok daha olumlu geçti. İlkinde Kreator'ın alt, ikincisinde ise Orphaned Land'in yan grubu olan Samael, bu kez esas grup olarak geldi ve Studio Live'ı at marka gözlükten hazzetmeyen metalcilerle doldurmayı başardı.

SAMAEL
SAMAEL

Yeni, yine, eskiden
Vorph ile konser öncesinde Samael'in nerelerden gelip, nereye doğru gittiği üzerine konuşma fırsatı buldum. İlk olarak Myspace'deki yeni şarkının grubun ilk zamanlarına benzer yapısından dolayı Samael'in izleyeceği yeni yolun bir köklere dönüş şeklinde mi ilerleyeceğini soruyorum: "Yeni yönümüz bu mu bilemiyorum ama belki duymuşsunudur, önce bunu bir proje olarak düşünmüştük. Önce üç şarkı yapmıştık. Sonra 'Hadi tam metal bir şeyler yazalım, eğlencesine' dedik, şarkılar birbirini izledi ve bir albüm oluştu. Bu yaz miksajı yapıldı ve mastering aşamasındayken 'Vay, bu yeni Samael albümü olabilir' diye düşündüm. Deneysel değil, insanların bizden bekleyeceği bir şey değil, ki bu iyi bir şey aslında. Nuclear Blast'e götürdüğümde albüme bayıldılar. Grubun ilk zamanına, ilk etkilenimlerimize benziyor."

Metalin içinden misiniz?
Grubu farklı kaynaklar farklı terimlerle tanımlıyor, peki Vorph müziğini nasıl isimlendiriyor? "Bence bir metal grubuyuz; kesinlikle. Ve sonrasında, ne yapmak istiyorsak onu yaptık". Yıllar önce (nu-metal'den önce hehe) okuduğum bir dergide Suicidal Tendencies'in "sorununu" şöyle tanımlamışlardı: "Metalciler için fazla punk, punk'lar için fazla metal". Türler arasında gidip gelen Samael'in de böyle bir "sorun" yaşayıp yaşamadığını soruyorum ardından: "Hiç böyle düşünmedim, umurumda da değil." diye cevap veriyor Vorph, "Konserlerimize gelenlerin bundan biraz daha açık fikirli olmaları gerektiğine inanıyorum. Öyleler de!" Suicidal'ı da çok takdir ettiğini ve müziğe bakış açısının crossover dediğimiz farklı türlerin harmanlanmasını algılayabilecek kadar geniş olduğunu anlatıyor. Peki, bugünün metal dinleyicisi düne göre daha açık fikirli mi? "Bilmiyorum, bazıları. Tabii bu durum bir karşı hareketi de getiriyor. Şu olmalı, bu olmamalı. Black metal var, sonra altında black pagan, black bilmemne, isimlerini de aklımda tutamıyorum. Bence hepsi metal." Metalin "saf, öz" halini arayanlarla aynı görüşte değil. "Saf olana inanmıyorum." Gülüyoruz :)

Mutfaktan kısa ipuçları
Drum machine kullanıyor olmanın kötü ve iyi yanlarını soruyorum, sorar sormaz da "E kötü bir yanı olsa niye kullanasın ki aslında" diyerek kendi sorumu baltalıyorum, gene gülüyoruz. "En iyisi her zaman iyi bir davul tınısı elde ediyor olmak. Pek çok davulcu zaten trigger kullanıyor, iş makineden geçiyor." Kötü yan olarak da bir kaç kere başlarına geldiği üzere, alette arıza çıkmasını ve çalamamalarını anlatıyor: "Teknolojiye fazla güvenince bu da mümkün." "Reign Of Light" sonrası müziklerindeki oryantal etkinin kaynağı bir sonraki sorum: "Sanırım olgunlaşmış olmak. Her zaman hoşuma gitmiştir." Hindistan'a seyahatinden, tabla ve sitar enstrümanlarına sevgisinden bahsediyor. "(Doğu müziği) bildiğim her şeyden farklı, müzikte yeni bir düzey farklı bir perspektif."

Yolculuk nereye hemşerim?
Kariyeri belli bir noktaya gelmiş gruplara klasik sorum, hedeflerinden hangilerine ulaştıkları ve gelecekten neler bekledikleridir. Ufak şeylerden başladıklarını anlatıyor, önce bir albüm kaydetmek gelir, diyor. Cart diye bir CD yazamadığınız dönemde müziğin plağa basılmış olmasının nasıl önemli olduğundan konuşuyoruz. Buradan sonrası için de hedefin devam etmek ve daha iyiye gitmek olduğunu anlatıyor. Dönüp geriye baktığında albümlerin izlediği mantıklı bir yol gördüğünü söylüyor: "Yılan gibi kıvrımlı bir yol ama bana mantıklı gelen bir yol, önemli olan da bu." Aynı müziği tekrar tekrar kaydetmenin işin ruhunu öldürdüğünden bahsediyoruz. Dinleyiciden gelen reaksiyona da önem vermiyor: "Eğer bunu düşünmeye başlarsanız, müzik yapmayı hemen bırakmanız gerekir. Asla herkesi memnun edemezsiniz".

Röportaj: Özgür Öğret

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.