MY DYING BRIDE  : Röportaj No:133 | 23
DEPRESİF, KARANLIK VE ROMANTİK

Doom - gothic metal'in efsanevi grubu My Dying Bride üç yıl aradan sonra ses verdi. Çok özlediğimiz kemanın geri dönüşünü müjdeleyen yeni albüm ''For Lies I Sire''ın arifesinde karanlık metalin en büyük şairi Aaron Stainthorpe'a sorular yönelttik. O muhteşem dizeleri kaleme alan usta yanıtladı...

MY DYING BRIDE
MY DYING BRIDE

Albümün son MDB kapaklarına göre açık renklerde tezahür eden kapağı ve ismi en başta dikkat çekiyor... Nedir kapağın ve bu başlığın sizin için anlamı?
Albüm kapağında yerde kanlar içinde yatan karakterin sözü o. Yerde yaralı bir şekilde yatıyor. Sahip olduğu ve dünyaya acıyı, insanoğluna ise ölümü getiren yalanlardan dolayı can çekişiyor. Bence bu albümdeki müziğimizin atmosferini çok iyi tasvir eden bir kapak, ki bu benim için çok önemlidir.
Bu albümün eski MDB albümlerinden bile daha depresif olduğunu, bir önceki "A Line Of Deathless Kings"ten bile daha karanlık bir albüm olduğunu söylüyorsunuz. MDB'ın müziğinin yoğunlukla sizin duygularınızdan beslendiğini biliyoruz, bu durumda bir önceki albümle bu albüm arasında yaşadığınız ne gibi tecrübelerin sizi bu denli depresif bir noktaya getirdiğini söyleyebiliriz?
Hepimizin karanlık ve depresif anları oluyor, ve ben bunlarla başa çıkarken, bir kalem kapıp bunları kağıda döküyorum. Bazı MDB şarkıları benim tecrübelerime dayanan, fazlaca derine inen kişisel şarkılar ama hepsi değil. Birçoğu da okuduğum kitaplardan, izlediğim filmlerden ve diğer insanların anlattıklarından esinleniyor. Genelde mutlu bir insan olmaya çalışırım ama hepimizin bildiği gibi hayat her zaman size iyi bir el uzatmaz.
On seneden uzun bir süre albümlerinizde keman kullanmadınız. Şimdi yeniden keman kullanmaya ve kalıcı bir kemancıyı gruba dahil etmeye nasıl karar verdiniz? Katie Stone ile nasıl tanışmıştınız?
Her şeyden önce tesadüfen gelişen bir şeydi. Anne olmak için gruptan ayrılan Sarah'ın yerine bir keyboardcuya ihtiyacımız vardı. Katie'nin keman çalabildiğini seçmelere gelmeden önce bilmiyorduk bile. Sonra işi kaptı. Keman da böylece mutlu bir kazayla müziğimize geri dönmüş oldu.
Bu albüme, emekli olduğunuz uzak bir gelecekten bakarsan sanatsal üretiminin neresinde olduğunu görürsün? "For Lies I Sire"ın kendine has karakterini söz ve müzik bazında nasıl açıklayabilirsin?
Bu çok güzel bir soru ve bir o kadar da yanıtlaması zor. Bence bu albüm şu ana kadar yaptıklarımızın en iyisi. Diğerlerinden ayrı bir yerde çünkü "A Line Of Deathless Kings"e göre şarkı yapılarını çok geliştirdik ve doğru çalış stilini elde ettik. Bu da doğal bir gelişim ve şarkıların inşası duygular ve tutkularla yapılmış çok daha olgun ve sağlam bir iskelete dayanıyor.
Bazen "yazar tıkanması" (writer's block) yaşıyor musunuz? Özellikle de tutkulu hayranlarınız sizden sabırsızlıkla yeni albüm beklerken bu ilham sorunuyla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Evet, tabii ki bunu yaşıyorum, en belirgin olarak da "A Line Of Deathless Kings"ten öncesinde yaşamıştım. Ama bir kere yaratıcılık salgıları akmaya başlayınca devamı gelir. O andaki ilham kıvılcımının sebebi bir kitap, bir film, bir TV programı veya herhangi bir şey olabilir. Eskiden yazmamı sağlayacak ilhamları arardım etrafımda, bugünlerde aramıyorum, onları sadece bekliyorum ve özellikle de yeni bir albüm yazmadan önce gelmelerini umut ediyorum.
"KARANLIĞIN SALTANATINDAN KURTULUP ARADA BİR HAYATIN AYDINLIK TARAFINI KUCAKLAMAK ÇOK ÖNEMLİDİR."

Çok karanlık bir müzik yapıyorsunuz ve karanlık kültürlere, gotik edebiyata meraklısınız. Tahminen karanlık filmler izlemeyi seviyorsunuz. Şarkılarınızda aşkı acı çekilen bir tecrübe olarak anlatıyor, sahnede şarkılardaki karaktere bürünüp acı çekiyorsunuz. Ve fiziksel görünümüz de gothic, doom gibi türleri temsil eden bir figüre dönüştü. Peki sormak istiyorum, nasıl eğleniyorsun?
Bu soru gülümsememe sebep oldu, demek ki o kadar da "doomy" değilim. Az önce "Anchorman: The Legend Of Ron Burgundy" isminde bir film izledim ve çok komik bir film olduğunu düşünüyorum. Gayet komik bir roman serisi olan Discworld ile tanınan Terry Pratchett'ın da hayranıyım. Ve tabii ki İngiliz olduğum için doğal olarak Monty Python ve Blackadder hayranıyım. Karanlığın saltanatından kurtulup arada bir hayatın aydınlık tarafını kucaklamak çok önemlidir.
Her ne kadar dindar biri olarak kendinizi tanımlamasanız da şarkı sözü yazarken İncil en büyük kaynaklarınızdan biri. "Teolojik saçmalık ama muhteşem bir görselliğe ve şiirselliğe sahip" diyorsunuz İncil için. Merak ediyorum, bu kadar İncil’le içli dışlı olan bir adamın din hakkındaki düşünceleri hiç değişiyor mu? Dave Mustaine ya da Nicko McBrain gibi aniden kendinizi dine verme ihtimaliniz var mı? :)
Net olarak söyleyebilirim ki tanrıya inanmıyorum. Din bence herhangi bir fiziksel silahtan çok daha ölümcül ve insanoğlunun icat ettiği en yıkıcı buluşlardan biri. Herhangi bir dini takip eden insanlarla en ufak bir sorunum olamaz çünkü birçok insan için inanç hayatta onlara yardımcı olan bir şey olabiliyor ama diğer yandan bazı insanların ideallerini ve düşüncelerini başkalarına empoze etmemeye çalışmalarını isterdim. Tüm dinler eğer size yardımcı oluyorsa iyidir, ama ne zaman ki aşırı, ölçüsüz ve farklı düşünen insanlara yönelik olunca kötüye doğru gidiyor.
"TAHMİNEN GELECEKTE, KİM BİLİR BELKİ DE GELİN NİHAYET ÖLDÜĞÜNDE BİR SPOKEN ALBUM YAPARIM."

Hiç "spoken album" (sadece konuşmalı şiir albümleri falan olur ya, ondan) kaydetmeyi düşündün mü?
Ezelden beri spoken word LP kaydetmeyi çok istedim ama böyle bir proje için bir türlü zaman ayarlayamadım. Tahminen gelecekte, kim bilir belki de Gelin nihayet öldüğünde yaparım böyle bir şeyi.
En acı veren ve en zor MDB şarkısı hangisi ve neden?
Çok derin kişisel içeriklerinden dolayı birkaç tane var ve bazıları var ki benzer sebeplerden dolayı hiçbir zaman çalınmayacak. Bu şarkılar üzerinde yorum yapmıyorum.
Hiç yeniden "34.788%...Complete" gibi deneysel bir albüm yayınlamak aklınızdan geçiyor mu?
Benzer bir "varlık" üzerinde çalışmayı istiyorum ama grubun geri kalanının bana katılacağından emin değilim. Eğer böyle bir şans elde edersem bu bir yan proje olabilir ve gayet de heyecanlı bir iş olur.
Paradise Lost'un 20.yıl dönümü için geçen sene Eylül ayında Anathema ile "kutsal üçlü"yü oluşturup, 2 özel konsere çıktınız. Bu özel etkinlik hakkındaki düşüncelerinizi ve hatıralarınızı paylaşmak ister misiniz?
Muhteşemdi. Herkes o kadar iyi vakit geçirdi ki, bu yıl yine benzer konserler planlamayı düşünüyoruz ama tarihi belli değil. Yıllardır görmediğim insanlarla konuşmak çok güzeldi, birçoğu evlenmiş, çoluk çocuk sahibi olmuştu ve çok daha olgundular ama bu kimsenin deli gibi sarhoş olmasına mani olmadı!
İlk ve tek İstanbul konserinizden neler hatırlıyorsunuz, ülkemiz hakkındaki gözlemleriniz neler oldu?
Ziyaret ettiğim en olağanüstü yerlerden biriydi. Muhteşem, çok güzel ve çok egzotikti. Konserden bir gün önce gelmiştik, böylece şehri gezme fırsatı bulmuştuk, o kadar beğendim ki yeniden oraya gelmek için sabırsızlanıyorum. 2008'de bu gerçekleşemedi ama umarım 2009'da yeniden gelebiliriz? (Not: Bu soru işareti organizatörlere sinyal mahiyetinde olsa gerek!) Eğer grup olarak gelemezsek ben gelmek istiyorum çünkü gerçekten dünyanın bu güzel yerindeki o kültürü özümsemek istiyorum.
SORU YANIT OLAYI

Müzik bazında, en sevdiğin 3 MDB şarkısı?
'The Dreadful Hours'
'For My Fallen Angel'
'A Doomed Lover'
Şarkı sözü bazında, en sevdiğin 3 Aaron Stainthorpe "şiir"i?
'The Light At The End Of The World'
'Symphonaire Infernus et Spera Empyrium'
'My Body A Funeral'
Yeni doom / gotik metal gruplarından beğendiklerin ve bu türün geleceği hakkındaki düşüncelerin neler?
Bu türü çok iyi kıvıran birkaç grup var ve bu camianın geleceğini çok aydınlık (ya da karanlık!) görüyorum.
Iron Maiden'a 6-3 yenildiğiniz maçta hangi pozisyonda oynamıştın?
Sol kanat. Solak değilim ama sol kanatta oynarım, sanırım sol ayağım da fena değil. (Not: Tuncay Şanlı modeli:) )
En sevdiğin filmler?
"Açlık" ("The Hunger")
"Günah Şehri" ("Sin City")
"Underworld" serisi (yeni filmi henüz görmedim)
"Son Umut" ("Children Of Men")
En sevdiğin kitaplar?
Neal Stephenson -"Cryptonomicon"
Terry Pratchett - "Guards! Guards!"
Dan Brown - "Angels And Demons"
Bu aralar kimleri dinliyorsun?
Nick Cave, Swans, Deathstars, Ludovico Einaudi, Bathory
Cenazende çalınmasını istediğin şarkı?
'Forever Autumn'
Düğününde kimin çalmasını isterdin?
Nick Cave And The Bad Seeds
Röportaj: Doğu Yücel & Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.