GROZA  : Röportaj No:134 | 24
''BU, BLACK METAL DEĞİL!''

Bahadır Uludağlar hız kesmiyor! Türkiye'nin en üretken metal müzisyeni, üçüncü solo albümü ile karşımızda!

İŞLEYEN METAL PAS TUTMAZ!
Ocak ayında Moribund Oblivion'ın 4. albümü "K.I.N." yayınlanmıştı. Şimdi ise grubun beyni Bahadır Uludağlar'ın solo projesi Groza'nın 3. albümü "Kör Kılavuz" piyasada. "Her yıl, her ikisi için de yeni bir albüm yayınlama hedefi belirliyorum. Asla sipariş şeklinde, zorlama değil ama her ikisi için de bu hedefi korumaya çalışıyorum." diyor Bahadır, sohbetimizin hemen başında. Albümün müzikal yapısından bahsederken ise "Şimdi en baştan şunu söyleyeyim tekrar, bu bir black metal projesi değil! Evet, Groza'nın ilk albümü 'Life After Life' sonrası black metal tanımlamasını kullanmış olabilirim ama sonrasında hemen bu projenin yönünü değiştirdim. Moribund Oblivion ile zaten tamamen agresif bir black metal tarzı yakalamış durumdayım. Groza'nın ondan daha farklı, apayrı bir şey olmasını istiyorum. Bunu bas bas bağırıyorum ama nedense insanlar Groza'yı dinlediklerinde hala 'bu nasıl black metal ya?' falan diyorlar. Evet, beni black metalci kimliğim ile tanıyor olabilirsiniz ama ben burada başka bir şey yapıyorum. Black metal söz konusuysa Moribund Oblivion'da köküne kadar!.. Ama burada durum farklı! Groza bir dark metal grubudur. Şimdi 'Kör Kılavuz' ile doom metal'e de kaymıştır. Black metal ile bağdaşsın istemiyorum. Daha sakin melodiler, daha içe kapanık sözler, daha depresif bir ruh hali var burada." şeklinde konuşuyor.

EY SEN KÖR KILAVUZ!
"Groza hepimiz için bir sorgulama, bir itiraf ve rutine karşı bir direniştir. Hayatı farklılaştırmak, belki de çaresizce hayatı anlamaya çalışmak adına… Kendi başımıza kaldığımızda, kendimize yalan söyleyemediğimiz gibi. Groza yaşanan anların ifadesidir. Groza benim, sizlerin ta kendisi, iç dünyasıdır. Çünkü bu dünyada her şeyimiz ortak ve yaşadıklarımız aynıdır. Aradığının ne olduğunu bilmeyen, bulduklarının da anlamını çözemeyen kör kılavuzlara..." diyor Bahadır, albümün kartonetinde. Tüm liriksel konsepti de kendi iç dünyası üzerine kurmuş yine. Pişmanlıklar, sorgulayışlar, isyanlar ve haykırışlardan oluşuyor şarkılar.
"Groza solo projem olduğu için normalde kimseye çaldırtmazdım herhangi bir enstrümanı. Tüm her şeyi kendim çalar, kendim kaydederdim. Bugüne kadarki iki albümde de böyleydi. Ama bu albümde bir istisna oldu ve basgitarları, Moribund Oblivion'dan Onur'a çaldırdım." diye anlatırken araya girip albüm kaydını beğenmediğimi dile getiriyorum. Bence gitarlar gereğinden fazla yüksek sesle albümü ezmiş geçmiş. Güzel detaylar var ama hepsi gitarların altında kaybolmuş.

KARANLIK TÜRKÇE METAL!
Bu arada; bu sound’da tamamen Türkçe şarkılardan oluşan ilk albüm bu! Bahadır sözlerini şöyle tamamlıyor; "Groza'nın bir önceki albümüne kadar hep Avrupa'ya yönelik düşünüyordum ama Türkçe kaydetmeye başlayınca gördüm ki, birçok insanın önyargısı kırıldı. Ben de inanmazdım, ben bile önyargılıydım Türkçe sözler konusunda. Ama denememiştim bile. Sonra denedim ve inanılmaz güzel tepkiler aldım. İsteyince oluyor, olmaz diye bir şey yok. Moribund Oblivion ile yüzümüzü tamamen yurtdışına çevirmiş durumdayız, hedefimiz Avrupa ve dünya piyasaları ama Groza daha Türkiye'ye yönelik bir şey. O yüzden Türkçe sözler yazdım. Groza'daki avantaj şu; tek kişi düşünüyor, karar alıyor ve hemen uygulamaya başlıyor. O yüzden hemen 3. albüme ulaştım 3 senede. M.O. çok daha eski bir grup ama orada demokrasi var. 4 kişi hareket ediyoruz. Herkesin ortak beğenileriyle bir şey yapmaya çalışıyorum, bu da süreci yavaşlatıyor tabii ama gene de M.O. yerli piyasaya göre hızlı üreten bir grup. Fakat Groza bir kaç yıl içinde diskografi olarak geçer Moribund Oblivion'ı."

Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.