TRIVIUM  : Röportaj No:137 | 24
''EN ÇALIŞKAN GRUPLARDAN BİRİYİZ''

19 yaşındayken ''Ascendancy'' gibi bir çağdaş metal başyapıtına imza attı. 20 yaşındayken Roadrunner derlemesi için King Diamond'dan Dani Filth'e kadar usta isimlere şarkılar yazdı. 22 yaşında ''Shogun''la samuraylığa soyundu. Yeni Dalga Amerikan Metali'nin lider grubu Trivium'un çekik gözlü kahramanı Matt Heafy hattımızın diğer ucundaydı…

TRIVIUM
TRIVIUM

"Shogun"ı Japon savaş sanatları teması üzerine kurmadan önce bu konuda araştırmalar yaptınız mı, Samuray filmleri falan izlediniz mi mesela?
Aslında müziğin çoğu sözleri yazmadan önce hazırdı, o yüzden müzikleri yazarken etkilendiğimi söyleyemem ama sözlerde Shogun'ı kullandığımda ikisinin mükemmel bir uyumla bir araya geldiğini fark ettim. Albümde bu konuya doğrudan değindiğim tek bir şarkı olsa da albümün genel hissiyatına dağıldı bu. Albümü yazmadan önce Samuray filmleri izlemedim, daha önce izlediklerimden sahip olduğum bir birikim vardı. Daha çok, yakın zamanda izlediğim bazı eski Japon savaş filmlerinden beslendim.
Felsefe ve Yunan Mitolojisi ile ilgili çok fazla şarkı sözü yazıyorsun. Kendini bir kitap kurdu olarak tanımlayabilir misin?
Kesinlikle daha fazla okumalıyım, bunu söyleyebilirim:) Yunan mitolojisi ve felsefe kolej günlerimdeki derslerden edindiğim donanımla yazdığım şeyler. Karşılaştığım hikayeleri okumayı seviyorum, farklı içeriklere sahip dergiler okuyorum, ama çok sıkı bir okur değilim.
Şarkı isimlerinde ve sözlerinde fark ettiğim bir şey var, "tion" kafiyesini sürekli kullanıyorsun. 'A Gunshot To The Head Of Trepadation', 'Declaration', 'Ignition', 'Detonation', 'Entrance Of The Conflagration', 'Contempt Breeds Contamination', 'Insurrection'... Nedendir?
Vaov! Biliyor musun, bundan bahseden ilk kişisin ve bunu duyduğuma çok memnun oldum. Bu kafiyeyi kullanmamın teknik bir sebebi olabilir, bir önceki mısranın sonu "ow" hecesiyle biterse ya da o mısra "ow" hecesiyle başlıyorsa "tion" ile bitirmek tınısal bir bütünlük yaratıyor. Ama bunu da farkında olmadan yapıyorum. Seçtiğim kelimelerde genelde "tion" vurgusu oluyor, bunu neden yaptığımı bilmiyorum, umarım bir gün bulurum çünkü ben de merak ediyorum:)
"Shogun"da, "The Crusade"den sonra gelen "Çok Hetfieldvari olmuş" eleştirisi yüzünden mi metalcore'a özgü vokale geri döndün?
Öncelikle metalcore vokali olarak bahsettiğin şeyi yaparken hep eski death metal gruplarından ya da bir dönem çok ağır bir şekilde takıldığım black metal vokal tarzlarından etkilendiğimi söylemeliyim. Biz her zaman oldschool metal kafadarlar gibi takıldık ve ne yapıyorsak eski gruplardan etkilendik. Metalcore tanımı daha sonra çıkan bir tabir oldu. "The Crusade" döneminde bu vokal yerine daha çok şarkı söyleyen bir tarz gütmüştüm. Hetfield'e benziyor diyenler beni etkilemedi. "Shogun" şarkılarını oluştururken de brutal vokal yapmıyordum ama albümde gerçekten agresif rifler vardı ve doğal bir şekilde birkaç bölümde bunları yapmaya başladım. Travis (Smith) de o anda "bir şeyler eksik diyordum, işte buymuş" diyince taşlar yerine oturmuş oldu.
"Shogun" Metal Hammer'ın 2008 okur anketinde yılın en iyi üçüncü albümü seçildi. İşin ilginç yanı aynı ankette en kötü dördüncü albüm de oldu "Shogun". Ne diyorsun?
Kulağa çok mantıklı geliyor hahaha! Herkesin sevebileceği o gruplardan biri değiliz. Daha farklı yollar seçtiğimiz için çok sevilen ya da nefret edilen grup arasında geçiyoruz. O yüzden şaşırmadım.
Peki aklınızın bir köşesinden sizi sevmeyenleri tavlamak geçiyor mu?
Hmmm. Bu konuda bir gayret göstermeyeceğimi kesinlikle biliyorum. Sırf bizi sevsinler diye başka bir grubun klonu olmayacağımız ya da onların istediği yönde ilerlemeyeceğimize eminim. Bu grubu çok genç yaşlarda kurduk ve o zamanlarda bile cesurca yapmak istediğimiz şeyi yaptık ve bunun arkasında durmaya devam edeceğiz.
"The Crusade" albümü pek iyi eleştiriler almadı hem eleştirmenlerden, hem de fan'lardan. Bu yüzden bir hayalkırıklığı yaşadınız mı?
Bence "The Crusade" kendi içinde iyi bir albümdü, o dönemdeki bakış açımızı doğru bir şekilde yansıtan bir albümdü. Elbette daha iyi bir karşılama bekliyorduk ama sonuçta "Shogun"un başarısının altında "The Crusade" tecrübemizin de payı vardır mutlaka.
OZZFEST OLAYI: "BİZ DE YUMURTA YEDİK!"
Aslında ben de size uyuz olan tayfadandım. Sonra Iron Maiden'ın Ozzfest'te Sharon Osbourne'un çetesi tarafından yumurta yağmuruna tutulma vakası yaşandı. Ertesi gün sizin Ozzfest'te grupça Maiden tişörtleri giydiğinizi okudum, merak edip "Ascendancy"i dinledim ve o günden beri de hayranınız oldum. Sanırım birçok Maiden fan'ını kazandınız bu cesur hareketinizle. Peki rock camiasının en güçlü isimlerinden biri olan Sharon Osbourne'a kafa tutarak bir şey kaybettiniz mi?
Bayağı bir şey oldu. Bir konserde bize de birkaç yumurta atıldığına bile şahit olduk! Ama bunları hiç umursamadık. Bir de, Ozzfest'in geriye kalan konserleri boyunca konserlere Maiden tişörtleri ile çıkmanın yanı sıra backstage'de de hep Maiden'ı çağrıştıran şeyler yaptık, kulise Maiden posterleri astık, Eddie maketleri ile etrafta göründük, sahnede Iron Maiden coverladık ve benzeri hareketler :) Bu süre boyunca soğuk bakışların merkezinde olduk ama kimse de karışmadı bize, yani sahneye çıkmamızı sorun etmediler. Ama Ozzfest biter bitmez tüm ilişkimiz kesildi, sonraki Ozzfest'lere çağrılmadık, çağrılsak da gitmezdik zaten. Belki de bu duruşumuz sayesinde Iron Maiden ile turneye çıkma fırsatı elde ettik ve bunu hiçbir şeye değişemez. Hem yaptığımız şeyi çok da önemsemiyoruz, bunu yapmamız gerekiyordu. Bir heavy metal efsanesine o şekilde davranamazsınız!

"Ascendancy"den sonra birçok dergi tarafından "The Next Metallica" (Yeni Metallica) diye anıldınız. Başka efsanelerle de eşleştirildiniz. Ne düşünüyorsun bu tabirler hakkında?
Bu gruplarla Trivium'un aynı cümlede geçiyor oluşu bile çok güzel, onur verici ama biz kendimiz olmayı tercih ediyoruz. Çok kısa süredir piyasada olsak da birçok grubu etkilemeyi başardık, bu yüzden de doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Medya bu tip tabirleri kullanmayı seviyor, bir sorunumuz yok.
Roadrunner United'da dört takım kaptanından biriydin, King Diamon, Dani Filth, Michale Graves (ex-Misfits) gibi usta isimlere şarkılar yazdın, zor bir iş miydi bu?
Zordu, çok zordu, özellikle tüm şarkıları yazabilmek için çok kısa bir süreye sahiptim, sadece 2 haftada o şarkıları yazdım. Ama sonuçlardan çok memnun kaldım. Bu kadar kısa sürede, birbirinden çok farklı tarzlarda şarkılar ortaya çıkardım.
Özellikle King Diamond'ın söylediği 'In The Fire'a tapmıştım...
Çok teşekkürler dostum.
Geçenlerde "Ascendancy"de beraber çalıştığınız ünlü prodüktör Andy Sneap kendi forumunda yeni gruplara yönelik olarak sert açıklamalar yaptı. Söylediğine göre genç gruplar sadece riflerle ve kaba fikirlerle stüdyoya giriyorlar, çok kısa süre içinde plak firmalarının dayatması üzerine 12-13 şarkı yapmak zorunda kalıyorlar, bu yüzden de kötü sonuçlar ortaya çıkıyor. Sneap'in bu mesajında Trivium'u kastettiği söyleniyor. Ne dersin?
Bizden bahsetmesi imkansız çünkü Andy bizim herhangi bir albümümüzde prodüktörlük yapmadı, sadece mix yaptı. O yüzden de bizim nasıl prova yaptığımızı, stüdyoya girmeden önce şarkılarımızın hazır olup olmadığını bilmesine imkan yok. Bence kendisi çok yetenekli bir ses uzmanı. Yeni gruplara getirdiği eleştirisinde haklı olduğu yönler olabilir ama diğer grupların nasıl çalıştığını bilmediğim için bir şey diyemem. Ama biz, bu piyasadaki en çalışkan gruplardan biriyiz. Albüm kaydına girmeden önce çok fazla demo kaydediyoruz ve aşırı prova yapıyoruz. Hayatımız neredeyse tamamen müzikten oluşuyor, bazen tek bir şarkı için onlarca demo yapıyoruz.
Türkiye'de epey bir fan'ınız var ama buraya hiç gelmediniz. Bir gün sizi burada görme ihtimalimiz var mı?
Bu bizim elimizde değil ama oradaki hayranlarımıza çalmayı çok isterim. Bizim mesleğimizin en güzel yanlarından biri farklı ülkeleri gezip, bize uzak kültürleri tanıyabilmek. Bir de, ben tam bir yemek manyağıyım!:) Ve oranın yemeklerinin çok iyi olduğunu duymuştum. Eğer gelirsem ne var ne yoksa süpürürüm :)
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.