PESTILENCE  : Röportaj No:135 | 24
''BU DA BİZİM 'PAINKILLER' ''

Eski usul death metal da hakkaniyetli bir dönüş içerisinde son yıllarda. Bir yandan dağılmamış gruplar kaliteli işlerle varlıklarını sürdürüyorlarken diğer yandan yokluklarını hissettiğimiz isimler metal arenasına yeniden çıkıyorlar. 2009'un en iddialı dönüşlerinden biri de Hollanda'nın klasikleşmiş isimlerinden Pestilence tarafından gerçekleştirildi.

PESTILENCE
PESTILENCE

GERİ DÖNÜŞ
"Resurrection Macabre" yeni ve belki de en iyi Pestilence albümünün adı. Kökleri seksenli yıllara dayanan bir grubun yeni albüme en iyisi demenin riskinin farkındayım ama en azından kayıt kalitesi ve prodüksiyon bazında bu iddiaya karşı çıkan olmaz sanırım. Vokalist ve gitarist Patrick Mameli ile bir telefon röportajı yapıp bu kendi çapında efsane ismin bugününü konuştuk. Pestilence'ın doksanlarda dağılmasından sonra C-187 projesi dışında müzikle ilgili bir şey yapmamış. "Sadece ailemle ilgilendim, böyle bir sürece ihtiyacım vardı" diyor. Şu anda da mümkün olan en sert ve brutal müziği yapmaya ihtiyaç duyuyormuş.

"Şu anki Pestilence bir grup mu yoksa bir solo proje mi?" diye soruyorum. Mameli yaptığı müziği mütevazi olmadan sahiplense de bunun bir solo proje olmadığını söylüyor: "İnsanların bir bölümünün bunu benim solo projem gibi göreceğini biliyorum ama bu bir grup. Bu, Pestilence'ın şu anki yüzü. Ben bu müziği tek başıma yapamazdım ve eski elemanlar burada olmak istemediklerinden yeni insanlarla çalıştım." Diğer gitarist Patrick Uterwijk'in, albüm kaydına yetişememiş olsa da, kadroda olmasının bunun "Mameli ve saz arkadaşları" şeklinde bir toplanma olmadığını ispatladığına inanıyor. Albümü Judas Priest'in "Painkiller"ına benzettiğimi söylüyorum, hem prodüksiyon kalitesinin inkar edilemez farkından hem de yeni davulcunun teknik bakımdan gruba katmış olduklarından dolayı. "Bunu söylemen çok ilginç, çünkü ben de herkese 'bu da bizim 'Painkiller' diye anlatıyorum albümü'" deyip devam ediyor: "Bu albümde farklı bir davul tekniği kullanmaya niyetliydim. Peter Wildoer da bunun için doğru isim oldu. Bu kadar güçlü bir kayıt olmasında önemli faktörlerden biri."

ESKİ DEFTERLER
Pestilence niye dağıldı? 1993 çıkışlı "Spheres" albümü ve hayran kitlesinde oluşturduğu negatif tepki yüzünden mi, yoksa elemanlar arasındaki anlaşmazlıklar mı? Patrick Mameli'nin tarafından bakıldığında her ikisi de. İlkinin ikinciyi beslediğini düşünüyor. "Bir yerden sonra elemanlar arasında iletişim kalmazsa müzik yapmanın da imkanı olmuyor" diyerek fazla polemiğe girmeden özetliyor durumu. Peki ekstrem metal kitlesine küskün mü "Spheres"in jazz ve fusion etkilenimli oluşundan dolayı kabul görmediğini düşünürsek? Death metal fanlarını muhafazakar bulup bulmadığını soruyorum, bunu sormamın temel nedeni gayet brutal bir death metal albümyle dönmüş olması. "Buna muhafazakarlık demem aslında" diyor; "Her grup zaman geçtikçe müziğine yeni öğeler katmak ister ancak takipçilerinin onları beğendiği noktadan çok başka bir yere gittikleri takdirde de bundan hoşlanmamalarını anlayabilirim." Ne yaptıklarından pişman, ne de yaptıklarının bir bölümünü beğenmedikleri için hayranlara kızgın kısaca ifade etmek gerekirse.

C-187 projesinden de konuşuyoruz haliyle. Acaba devam edecek mi? Cevap ne yazık ki olumsuz. "Resurrection Macabre" için söylediği şeyin burada da geçerli olduğunu belirtiyor. "C-187 de ancak o kadroyla devam edebilir. O insanlarla o müziği yapabilirim. Ancak buna zamanımız olacak gibi gözükmüyor." Grubun yanlış tanıtıldığı için harcandığını düşünüyor. "Kapağa Pestilence'dan Patrick, Cynic'den Sean falan yazınca insanlar bunun bir death metal projesi olduğunu düşündü. Promosyon da bizim isimlerimiz üzerine kurulmuştu ki, bu yanlış bir stratejiydi. C-187 ile ilgilenebilecek olanları dışladı ve beğenmeyecek kitleye satılmaya çalışıldı."

BUNDAN SONRASI
Pestilence'ı Türkiye'de görme şansımız olacak mı peki? Şu anda bildiği kadarıyla bu yönde bir teklif yok. Müziği bıraktığı yıllarda tatil için Bodrum'a gelmiş. Türkiye'nin çok azını gördüğünü ama gördüğü kadarını çok sevdiğini anlatıyor. Eğer bir teklif gelirse "Ressurection Macabre" turnesinin bir ayağını da buraya taşımaktan memnun olacağını belirtti. Son olarak, Pestilence'ın tek albümlük bir dönüş yapmadığını belirterek içinizi rahatlatayım. Dinleyen birileri oldukça ekstrem müzik yapmak için burada olacaklar.

Röportaj: Özgür Öğret

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.