BRUTAL TRUTH  : Röportaj No:142 | 25
BAZI GERÇEKLER ACITIR!

''Yeteri kadar hızlı değil, yeteri kadar gürültülü değil'' deyip son kurşunlarını sıkmalarının üzerinden, dile kolay, tam 12 yıl geçmişti ki New Yorklu grindcore tanrıları Brutal Truth şanlarına yaraşır bir albümle mezardan kalktı. Yüreğimizde milli bayrama eşdeğer coşkular yaratan bu olayı kendisi de hâlihazırda efsane bir isim olan basçı Dan Lilker'la konuştuk.

BRUTAL TRUTH
BRUTAL TRUTH

Bu soruyu şimdiye kadar binlerce kez duyduğundan eminim ama tekrar birleşmenizin ardındaki hikayeyi kısaca anlatabilir misin bize?
Her şey dalga dalga gelişti diyebilirim. İlk olarak, Katrina kasırgasında stüdyolarını ve ekipmanlarını kaybeden Eyehategod yararına yayınlanacak bir toplama albüm için grubun bir parçasını coverlamak üzere bir araya geldik. Sonra "Neden olmasın?" deyip bir konser ayarladık. Bu gerçekleştiğindeyse pek çok insanın ne kadar heyecanlandığını gördük, myspace sayfamız bundan sonra ne yapacağımıza, yeni bir albüm kaydedip kaydetmeyeceğimize ilişkin sorularla bombardımana tutuldu resmen. Görünüşe göre bizim için büyük bir talep vardı. Bu çok gurur verici bir durum açıkçası. Ne var ki orijinal gitaristimiz Gurn kayıttan sonra ailevi yükümlülükleri nedeniyle evine dönmeyi tercih etti.
Brutal Truth elemanlarının hemen hepsinin farklı projeleri de mevcut. Bu durumda grubu yeniden toplamanızda zaman sorun olmayacak mı?
Evet, yani gruptaki herkesin en az başka bir grubu daha var. Ama Brutal Truth önceliğimiz, dolayısıyla diğer gruplarımızla ilgili plan yaparken Brutal Truth'un takvimini göz önünde bulundurmak zorundayız.
Birkaç festivalde sahne almak ve "This Comp. Kills Fascists Vol.1" adlı toplama albüm için 3 parça kaydetmek gibi hamlelerle üzerinizdeki ölü toprağını silktiniz tamam da yepyeni bir uzunçalar kaydetmek için motivasyonu nereden buldunuz bunca yıl sonra?
Demin de dediğim gibi, bizi gaza getiren grindcore camiasının o yoğun ve hararetli tepkisi oldu. Basitçe, eğer yepyeni bir Brutal Truth albümü yaparsak insanların bunu çok beğeneceğini hissettik ve yaptık!
Yeni albüm söz konusu olduğunda, Brutal Truth'un "Sounds Of The Animal Kingdom"da bıraktığı yerden devam ettiğini ve söz gelimi "Kill Trend Suicide'la kıyaslandığında daha doğrudan ve yalın bir yol tutturduğunu düşünüyorum. Sen ne dersin?
Bu ilginç aslında. Pek çok insana göre "Sounds Of The Animal Kingdom" bizim en manyak ürünümüz. Yeni albümümüz de onunla pek çok ortak nokta barındırmakla birlikte, bence, yeni gitaristimiz Erik sağolsun, şarkı yazımında oldukça kendine has bir havaya sahip.
Bob Dylan'ın propaganda şarkıları yazmasında yanlış olan ne? (Yeni albümde 'Bob Dylan Wrote Propaganda Songs' diye bir parça var da - Utku)
Hiç, hiçbir şey! O şarkı bir Minutemen coverı ve aslında Bob Dylan'ın sosyal konulardaki tavrından öven sözlere sahip. Dylan için ilk punk falan derler bilirsin. :)
Daha önce albümlerinizde çeşitli ekolojist/hayvan hakları savunucusu örgütün (PETA, Earth Liberation Front, American Anti-Vivisection Society gibi) adı geçerdi. Bu tavrınız hala sürüyor mu, açıkça desteklediğiniz herhangi bir aktivist grup var mı?
Bu albümümüzde bahsettiğin tür örgütlerden hiç bahsettik mi bilmiyorum. Ben şahsen et yiyorum ama genel olarak bu tür önemli davaları destekliyoruz.
Grindcore türünde kült statüsünde bir grubun elemanı olarak yeni çıkan isimleri takip edebiliyor musun?
En son Misery Index, Rotten Sound, Blockheads, Inhumate, Sublime Cadaveric Decomposition gibi şahane gruplarla çaldık. Tabii bunların hiç biri yeni isim sayılmaz ama en azından bize göre yeniler :)
Peki, bu yaz sizi Türkiye'de görme fırsatımız olacak mı?
Şu an için planlanmış bir şey yok ama artık bir şekilde mutlaka ülkenize gelip çalmayı çok istiyoruz. Hem böylelikle kahvenizi, lezzetli yemeklerinizi deneyebilirim :) Cidden adamım, Brutal Truth'un Türkiye'ye gelmesi muhteşem bir şey olur, umarım bir gün bunu gerçekleştirebiliriz!
Röportaj: Utku Usta

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.