IRON MAIDEN  : Röportaj No:143 | 25
666 NUMARALI UÇAK SİNEMA SALONLARINDAN KALKIYOR!

''Flight 666'' Iron Maiden'ın müzikseverlere sunduğu son sürpriz. ''Metal: Bir Metalcinin Yolculuğu'' ile ''Global Metal''in yaratıcıları Sam Dunn ve Scot McFadyen'in çektiği film önce 42 ülkede sinema salonlarında, sonra DVD ve CD çalarınızda! Dahası da var...

SAM DUNN & SCOT McFADYEN
SAM DUNN & SCOT McFADYEN

Uçaklar kalkarken havaalanında “bilmemkaç sefer numaralı uçak kalkmak üzeredir” diye anons yapılır ya, aynı zamanda bu “kod” uçak inerken kule ile kokpit arasında kullanılan resmi timsaldir, işte Iron Maiden’ın bu niyetle kullandığı kod: “Flight 666”. Bundan 26 yıl önce “The Number of the Beast”te İncil’de şeytanın oğlunun numarası olarak geçen bu üç sayıyı şarkılarında kullandıklarında muhafazakarlar ayağa kalkmış, din adamları Iron Maiden plaklarını törenlerle yakmıştı. Şimdi ise Maiden bunu gururla uçağının üzerine yazabiliyor, ilk sinema filminin ismine ekleyebiliyor. Iron Maiden elemanları tek tek bakıldığında -inanılmaz müzisyen kabiliyetlerini saymazsak- sıradan İngiliz centilmenleri gibi görünebilirler ama beraber yaptıkları her şeyde bir sihir var, bu öyle bir sihir ki üzerinde Iron Maiden logosu olan her şeye doğru insanı çekiyor ve asla bırakmıyor. Şimdi Maiden son sihir gösterisi olan, efsanevi Powerslave turnesinin yeni sürümü olan “Somewhere Back In Time”ın belgeseli ile karşımızda, üstelik bu defa Eddie modern zamanların sihir salonları olan sinemalardan yükseliyor.

9 MAYIS’TA SİNEMALARDAYIZ...
Kamera arkasındaki ekibi çok yakından tanıyoruz, “Metal: Bir Metalcinin Yolculuğu” ve “Global Metal” gibi ödüllü belgesellere imza atan Sam Dunn ve Scot McFadyen. Film aslında Türkiye dışında Maiden günü olarak lanse edilen 21 Nisan’da tam 42 ülkede vizyona girdi. Türkiye’de gösterilmesi sakata binmişti, Baytu Event Management (UK) firmasının girişimiyle biraz gecikmeli olarak bu hayale biz de kavuşuyoruz. 9 Mayıs cumartesi günü İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 7 sinemada “Flight 666”i izleme şansına ulaşacağız. Bu gösterimlerdeki katılımımız ülkemizde bir Iron Maiden konseri görebilme olasılığımızı yükseltebilir, bu yüzden çok önemli. Her sinema salonunda saat 20:00 ile 21:30 arasındaki seansta tek gösterim olacak, bu konudaki gelişmeleri www.headbang.com.tr’den takip etmeyi ihmal etmeyin, yıkalım şu sinemaları yahu:) İstanbul’daki film gösteriminden sonra Studio Live’da bir Iron Maiden gecesi tertip edilecek, canlı gruplar Maiden cover’layacak ve video gösterimleri olacak. Bu geceyle ilgili gelişmeleri de takip etmeyi ihmal etmeyin.

SONRA DA EVLERDEYİZ...
“Flight 666” 25 Mayıs’ta çok özel formatlarda (Çift DVD, özel paketli çift DVD, blu-ray, çift audio live CD ve çift plak versiyonları) piyasaya sürülecek, evde de izleyebileceksiniz. Henüz Türkiye’de bu özel formatların hepsinin yayınlanıp yayınlanmayacağı belli değil. Tahminen de buraya gelişleri Haziran’ın ortasını bulur.

"FLIGHT 666", 9 MAYIS'TA NEREDEN KALKIYOR?
İSTANBUL'DA
İstinye park
Mecidiyeköy Profilo
Caddebostan CKM

ANKARA'DA
Ankamall
Cepa

BURSA'DA
Carrefour

İZMİR'DE
Forum Bornova

sinemalarında gösterilecek.

"IRON MAIDEN TARİHİNİN BİR PARÇASIYIZ"
Bu ön bilgileri verdikten sonra isterseniz bu filmin yaratıcıları Sam Dunn ve Scot McFadyen ile telefonla yaptığımız röportaja geçelim...
Iron Maiden'a dayalı bir belgesel film yapma fikri nasıl oluştu?
Scot: Rod Smallwood (Iron Maiden'ın efsanevi menajeri) ilk filmimizi izledikten sonra bizi aramış "Bu heavy metal için şu ana kadar yapılan en iyi şey" demişti. İkinci filmden sonra bize e-mail attı, "Bir gün Iron Maiden hakkında da belgesel yapmalısınız. 2010'da yeni albüm için stüdyoya girecekler, o albümün stüdyo çalışmalarından belgesel yapabilirsiniz" dedi, sonra o fikir kaldı öyle. Bir gün "Somewhere Back In Time" turnesiyle ilgili basın bültenini okuduk. Okur okumaz bunun muhteşem bir belgesele dönüşeceğini düşündük. Bruce'un uçağı kullanıyor oluşu, birçok ülkeye ilk defa gidiyor oluşları, turnenin nostaljik önemi, uçağın Maiden'a özel bir uçak oluşu gibi bir sürü etken vardı.
Sam: Grupla beraber olduğumuz sürenin neredeyse tamamı boyunca çekim yaptık. Önceleri biraz tereddütlü görünüyorlardı, etraflarında sürekli kameraların bulunmasından dolayı rahatsızdılar. Sonuçta çok uzun bir süredir medyayla dostça bir ilişkide bulunmayan bir gruptan söz ediyoruz. Fakat ilk bir hafta beraber vakit geçirdikten, beraber tenis ve golf oynayıp, birbirimizi daha iyi tanıdıktan sonra onların güvenini kazandık. Şovları çektik, röportajlar yaptık, backstage görüntüleri aldık, neredeyse her yerde peşlerindeydik... 500 saatin üzerinde çekim yaptık!
Tüm bunu 110 dakikalık bir filme indirgemek zor olmalı!
Scot: Çektiğimiz 500 saatlik materyali sadece bilgisayarlara aktarmak 700 saat, neredeyse 10 hafta sürdü! Ondan sonra tüm bunları izlemeye ve sahneleri ayıklamaya başladık. Sadece altı ay konser görüntülerini kurgulamakla geçti. Bir altı ay da belgeseli kurgulamak aldı. Amaçladığımız şey bunu sadece bir belgesel değil, bir sinema deneyimine dönüştürmekti.
Anladığım kadarıyla "Flight 666" konser görüntüleriyle de seyirciyi bir Maiden konserindeymiş gibi hissettirecek...
Scot: Evet, bir Maiden belgeseli yapmanın yanı sıra ikinci amacımız bir Maiden konserine gitmenin nasıl bir şey olduğunu seyirciye hissettirmekti. Biz klasik konser DVD'lerindeki kurgu mantığını pek sevmiyoruz. Oturuyorsunuz ve ekranda filme alınmış bir konseri izliyorsunuz, bence bundan daha ötesini vaat etmeli bir konser videosu. Biz tüm konserleri HD formatında beş kamerayla çektik, her konserde kameraları farklı yerlere koyduk ve gruptan aynı kıyafetleri giymelerini istedik. Böylece farklı performanslardan en iyilerini yakaladık. Seyircilerin içinden, sahnenin arkasından geniş açıyla da çekimler yaptık ve tüm bunları sinematografik bir kurguyla bir araya getirdik. Bu bir belgesel olsa da, konserlerin Maiden dünyasının büyük bir kısmını kapsadığını bildiğimiz için bu filmin %40'ının konser görüntülerinden oluşması gerektiğini biliyorduk.
Film boyunca baştan sona çalınan kaç şarkı var?
Scot: İki şarkı. 'Hallowed Be Thy Name' ve 'Run To The Hills' baştan sona çalıyor. Diğerlerini bölüm bölüm görebiliyorsunuz, malum Maiden'ın şarkıları uzun. Sadece 'Rime Of The Ancient Mariner'ı koysanız belgesel biter hahaha.
Spoiler olmasını istemem ama bir yandan da favori sahnelerinizi çok merak ediyorum...
Sam: Grup Kosta Rika'ya indikten sonra yaşananlar çok ilginçti. Kosta Rika sonuçta çok küçük bir ülke, grup da bu yüzden birkaç bine çalarız düşüncesiyle oraya gelmişti. Ama Rod Smallwood gruba "konserin mekanı değişti, bir futbol stadyumuna almak zorunda kaldık ve orada sold out oldunuz" dedi. Grup çok şaşırdı. Ülkede bir Maiden rüzgarı esiyordu. Gruptan ayrı olarak mekana gittik çekim yapmaya. Orada bir adam elinde megafonla içinde bulunduğumuz aracın Maiden'ın aracı olduğunu söyledi! Bir anda yüzlerce genç karavanı sallamaya, kafa sallamaya ve içinde olduğunu sandığı grup üyelerine fan selamları vermeye başladı. Hepsinin gözlerinden grubun nihayet ülkelerine gelmesinden dolayı nasıl bir heyecan duydukları okunuyordu. İnanılmaz bir atmosferdi.
Scot: Kolombiya konseri çok acayipti. 60.000 kişi vardı ve hayranlar çok heyecanlıydı. Askeri baskı altında yaşayan bir halk vardı orada, bir sürü olaylar çıktı zaten. Nicko McBrain'in attığı bagetlerden birini kapan bir genci çektik. O bagetlere sahip olmanın onun için ne kadar değerli olduğunu hissedebiliyordunuz. Aslında çok fazla sahne var böyle...
Onları daha yakından tanıdıkça hiç daha önce kafanızda oluşturduğunuzla çakışan bir durum oldu mu? Atıyorum, "Dave Murray'i utangaç bilirdim ama çakalın önde gideniymiş" gibi bir şey dediniz mi? :)
Scot: Yok öyle bir şey olmadı ama mesela en başlarda Steve Harris tuhaftı. Nasıl tanımlayacağımızı da bilemedik, onu okumak gerçekten çok zordu. Sonra aslında gerçeğin çok basit olduğunu anladık; o sadece utangaç bir adamdı:) Böylesine başarılara imza atmış, sahnede devleşen bir adamın aslında utangaç olduğunu tahmin edemezdim:)
Sam: Maiden'ı çok küçük yaşlardan beri takip etmeme rağmen yaptıkları işin ne kadar zor olduğunu, MTV ve radyoların desteğinden yoksun, "trendy" bir grup olmadan, sadece inandıklarına sahip çıkarak, taviz vermeden bu noktalara gelmiş olmaları gerçekten imkansıza yakın bir görev ve ben bu filmi çekmeden önce bir hayran olarak bunun ne kadar zor olduğunu bilmediğimi fark ettim.
Çekim yapamadığınız özel anılarınız var mı grup elemanlarıyla?
Sam: İlk konserden sonra nedense kendimi Nicko ile Steve'in olduğu araçta buldum. Nicko'nun sıcak bir insan olduğunu biliyordum ama Steve'in benim orada bulunmamdan hoşnut olup olmadığını ya da ne düşüneceğini bilemiyordum. Zaten sonraki 6 hafta boyunca da hep bunu düşündüm:) Ama sonra Nicko şakalar yapmaya başladı ve rahatladım. (Not: Sam neden kastın bu kadar ya :p 1998 İstanbul konserinden bir anımı anlatayım. The Marmara Hotel'in önündeyiz, yaklaşık 500 kişi içerideki Maiden elemanlarını görmeye çalışıyor. Otel görevlileri uzaklaştıramıyor kalabalığı. Sonra Steve Harris iniyor. Kapıdan çıkıyor, gayet herkesle konuşuyor, imza veriyor ve kalabalığı uzaklaştırmak için meydana kadar kalabalıkla birlikte yürüyor! Biz hiç kasmamıştık orada :p)
RAKAMLARLA SOMEWHERE BACK IN TIME
• Flight 666, Somewhere Back In Time turnesinin 45 gün süren ilk ayağını konu alıyor.

• Toplamda bir yılı aşkın bir süreye yayılacak olan turnenin bu ayağında grup sadece 45 gün içinde 5 kıtada, 21 şehirde, 23 konser verdi.

• Bu ilk ayakta Maiden 500.000’in üzerinde insana çaldı.

• Bu süre zarfında grup 50.000 mil kat etti.

• Turnenin toplamında 90 konser verdiler ve 2.000.000’a yakın bilet sattılar.

• En çok bilet Brezilya’daki Sao Paulo’da satıldı: 95.000!

• Ed Force One isimli Boeing 757 marka uçak özel olarak modifiye edildi, arka koltukları çıkartılarak 12 tonluk sahne malzemesinin sığması sağlandı. (Bu yüzden son güne kadar uluslararası havacılık kanunlarından izin alamadılar)

• Bruce Dickinson Astraeus Havayolları’nın profesyonel pilotu. 50 yaşında.

Sam, "Metal: Bir Metalcinin Yolculuğu"nda Bruce'la röportaj yapmadan önce "Bir gün Bruce ile röportaj yapacağını küçük Sam'e söyleseydiniz şoke olurdu!" gibi bir şey söylüyordun. Şimdi ise yaşadıkların inanılmaz olsa gerek?
Sam: Bundan da önemli olan bir şey var; o da Iron Maiden hikayesinde artık bir yere sahip oluşum, Iron Maiden için yapılması gereken bir şeyi yapmanın getirdiği bir gurur var. Bu muhteşem müzik için bir şey yaptık, Maiden ordusunun bir parçası olduk. Ben inanıyorum ki, Iron Maiden tarihinin bir parçası olduk.
"BİZİMLE MAIDEN'IN ÜLKELERİNE GELMESİ İÇİN EN ÇOK ENDONEZYALILAR VE TÜRKLER KONUŞTU"

"Flight 666"i büyük bir kıskançlıkla izleyeceğiz çünkü Iron Maiden daha önce Türkiye'de orijinal kadrosuyla hiç çalmadı. İşin ilginç yanı, "Flight 666"ın gösterildiği ülkeler arasında Iron Maiden izlememiş tek ülke Türkiye. Bunun hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum.
Scot: Tüm bu ziyaretlerimiz boyunca Maiden'ın ülkelerine gelmesi yönünde bizimle sürekli olarak konuşan iki millet vardı, Endonezyalılar ve Türkler. Bunu Rod'a ve grup elemanlarına ileteceğiz.
Buradaki birçok metalcinin merak ettiği soru: "Global Metal"de neden Türkiye yoktu?
Sam: O belgeseli yapmadan önce 30 ülkenin olduğu bir liste çıkardık ve Türkiye onlardan biriydi. Ama sonuçta bütçemiz çerçevesinde gidebileceğimiz belli sayıda ülke vardı ve bu ülkelerin hep birbirinden ayrıksı özellikleri olması gerektiğini hissettik. Şunu söyleyebilirim ki, "Global Metal"i bir seriye dönüştürürsek ya da "Global Metal" 2-3 olursa Türkiye mutlaka orada yer alacak.
Belgesel çekimleri boyunca Steve Harris ile futbol oynama şansınız oldu mu?
Sam: Hayır maalesef çünkü onlar oynarken biz onu çekmekle uğraşıyorduk :) Brezilya'dayken çok ilginçti, Steve'in kendi takımı İngiltere'den geldi maç yapmaya ve konserleri izlemeye. Orada Brezilya Fan Club'ıyla (kadroda Sepultura'dan Andreas Kisser da vardı) maç yaptılar. Bu her defasında oluyormuş, bir geleneğe dönüşmüş. Sepultura elemanları da maçı izleyenler arasındaydı. Iron Maiden kazandı.
Tüm bu yolculuklarınız boyunca insanların üzerinde en çok hangi grubun tişörtünü gördünüz?
Scot: Açık ara farkla Iron Maiden. Slayer, Metallica da peşinden gelir. Sanırım Iron Maiden merchandise yönünden dünyanın en büyük grubu.
"MAYHEM BİZİ LİSE ÖĞRENCİSİ SANDI"
Mayhem ve Gaahl'ın röportajları çok dikkat çekmişti, neler diyebilirsiniz?
Scot: Aslında Gorgoroth elemanları da çekimler dışında çok iyi, kibar insanlardı. Çekim günü benim doğum günümdü, bana ufak bir hediye almışlardı.
Sam: Bence Mayhem üyeleri sadece çok sarhoştu ve bizim sadece mezuniyet projesi çeken iki liseli olduğumuzu sandılar. Eminim onlar da bu belgeselin bu çapta yayınlanışına şaşırmışlardır.
Sam, "Metal: Bir Metalcinin Yolculuğu"ndan önce tanınmamış sıradan biriydin ama şimdi filmleri izleyen herkes seni tanıyor, metal dünyasında bir şöhretin oldu. Neler oluyor bir festivale, konsere gittiğinde?
Sam: Tanıyorlar, konuşuyorlar falan, imza alanlar bile oluyor. Evet, durum biraz gerçeküstü gerçekten. Ama bence benim tanınıyor olmamdan daha çok bu filmlerin ciddi oranlarda izleniyor oluşu önemli. İlk iki filmimizde, hatta şimdiki üçüncü film "Flight 666"da da yapmak istediğimiz şey, diğer insanların bu müziğe karşı duydukları önyargıyı yıkmak, onlara ve metal dinleyicilerine bu müziğin farklı yönlerini göstermek idi. Ve bunda da başarılı olduk, metal'le alakası olmayan ne kadar çok insandan güzel yorumlar aldığımızı bilemezsiniz. Kerry King'in karısı ailesine izletmiş "Metal: Bir Metalcinin Yolculuğu"nu, neden Kerry King gibi bir adamla evlendiğini onlara anlatabilmek için :)
Scot, diğer yandan bu işte beraber olsanız da çoğunluk seni tanımıyor. Sam'i kıskanıyor musun bu yüzden?
Scot: Haha. Yok hayır. Bu işte en baştan beri birlikteydik, her şeyi paylaşıyoruz onunla. Fikir de benden çıkmıştı.(Aha biraz kıskanıyor ki özellikle belirtti bunu:p)
Gelecek projeleriniz? Sanırım Rush ile ilgili bir belgesel var...
Sam: Rush'ın hem çekimleri, hem de kurgusu bir yandan devam ediyor. Bir de geçenlerde VH1'dan "Metal: Bir Metalcinin Yolculuğu"nda tablo olarak gösterdiğimiz alt türlerin her biri hakkında belgesel yapmamız üzerine bir teklif aldık. Bakalım...
Youtube'da bir yorum dikkatimi çekti, Sam için "Metal'in son peygamberi" diye yazmış...
Sam: Bunu hak ettim mi bilemiyorum ama güzel bir kompliman tabii.
Scot: Bence de peygambere benziyorsun, aynı İsa gibisin, saçlar maçlar haha.
Sam: Peruk o dostum!:p
Son olarak eklemek istedikleriniz...
Sam: Türkiye'de bu kadar tanındığımızı bilmiyorduk, herkese destekleri için teşekkürler.
Scot: Bence "Flight 666" Maiden fanları olduğu kadar Iron Maiden fan'ı olmayanlar için de çok iyi bir film. Eğer bu gruba olan sevginizi anlayamayan arkadaşlarınız varsa onları da götürün, neden sizin bu grubu bu kadar sevdiğinizi daha iyi anlayabilirler. Ve hali hazırda zaten Maiden fan'ıysanız, yanınıza kağıt mendil almayı unutmayın, buna ihtiyacınız olacak! :)
Yazı ve Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.