SINCE YESTERDAY  : Röportaj No:144 | 26
HEDEF BÜYÜK!

Ankaralı grup Since Yesterday, uzun süredir üzerinde çalıştığı albümünü tamamlamaya çok yakın. Ama biz daha fazla bekleyemedik ve grubun Amerikalı prodüktör Will Putney ile kaydettiği albümü ''The Artificial Truth'' çıkmadan bir röportaj gerçekleştirdik.

SINCE YESTERDAY
SINCE YESTERDAY

Türk rock-metal tarihinde bir ilke imza attınız. Hatta bu röportajı yapmamın nedeni de bu gelişmeler. Bize kısaca bilgi verir misin?
Albümün prodüktörlüğünü, miks, mastering ve kayıtlarını New Jersey - The Machine Shop Stüdyoları'ndan Will Putney üstlenirken, kendisine kayıt sürecinde Midasın Kulaklığı Stüdyosu'ndan ve Suicide grubundan tanıdığımız Erkan Tatoğlu eşlik etti. Albümün kapağını ise metal ve hardcore dünyasının en ünlü çizerlerinden, Derek Hess (In Flames, Sepultura, Deftones vs.) hazırladı. "The Artificial Truth" adlı albümümüzde, toplamda 9 adet şarkı bulunuyor. Konuk vokal performanslarıyla TNK grubundan Caner Karamukluoğlu, Suicide grubundan Erkan Tatoğlu ve grubun eski vokalisti Can Güçyener albümde yer alan isimler arasında. Kayıt süreci için daha detaylı bilgi almak isteyenler grubumuzun Myspace sayfasını inceleyip, hazırladığımız videoyu izleyebilirler. www.myspace.com/sinceyesterdaytr
Yabancı bir prodüktörle, hele bu kadar büyük bir isimle çalışırken ruh haliniz nasıldı? Yaptığı işlerin kalitesi ortada olduğu için uyarılarına ve yaptığı değişikliklere ses çıkarabildiniz mi?
Başlangıçta oldukça heyecanlıydık. Ancak kayıt esnasında o kadar yoğun bir tempo söz konusuydu ki zihnimizi sürekli meşgul tuttu. Kendisi pek heyecanlanmamıza fırsat tanımadı. Will Ankara'ya gelmeden önce bir prodüktör ile çalışmanın mantığına kendimizi hazırlamıştık, uyarıları ve düzeltmeleri bilakis kendimiz istemiştik. Sadece bir şarkıdaki gitar ve davullardaki düzeltme ricasını açık ve net bir şekilde geri çevirdik. Onda da tüm grubun yaptığı işe güveni ve bu işin arkasında güçlü bir şekilde durmamız nedeniyle takdirini kazandık.
Albüm hangi firmadan ve ne zaman çıkacak? Daha doğrusu prodüktörünüz bağlantıda olduğu büyük firmalara sizi tanıtacak mı?
Albümün şu an miks ve masteringi New Jersey The Machine Shop Stüdyoları'nda devam etmekte. Süreç uzun ve istenmeyen gecikmeler söz konusu olabiliyor. Yakında tarih ve firma ile ilgili kesinleşmiş detayları da verebilmeyi umuyoruz. Elbette ki prodüktörümüz ile birlikte firma konusunda da ortak bir çalışma yapabiliriz. Kendisi bu sektörün ve hedeflediğimiz firmaların tam merkezinde çalışmaktadır.
Bu kadar büyük bir özveri gösterip, cebinizden para harcamanız, yaptığınız müziğe olan inancınızın bir kanıtı. Peki, diyelim ki her şey yolunda gitti, iyi bir firmadan albüm çıktı, video yayınlanıyor. Bunu destekleyecek, yurtdışında aylarca sürecek turne temposuna hazır mısınız? İş, okul, aile durumları buna izin veriyor mu?
Aslında tüm bu yaptığımız işlere bakıldığında bir zincirin halkaları olduğu görülebilir. Asıl hedefimiz zaten yurt dışında aylarca turlamaktı. O atmosferi hayatlarımıza sokabilmek ve yaşamaktı. Bunu yaşayabilmek için sıkı bir albüm kaydetmemiz, işinde başarılı isimlerle çalışmamız ve tarzımıza uygun bir firmayla anlaşabilmemiz gerekiyordu. İşte gördüğünüz üzere adım adım ilerliyoruz ve o son halkanın uzun turneler olmasını istiyoruz.
WILL PUTNEY
Will Putney’in prodüktör olarak çalıştığı bazı isimler şöyle: King Crimson, Lamb of God, Suicide Silence, Fall Out Boy, Clutch, Every Time I Die

Gündeme her gelişiniz yaptığınız başarılı bir işle olsa da yine de Türkiye'de yaptığı işin kalitesine oranla az tanınan, az konser veren bir grup olmanızı neye bağlıyorsunuz?
Ülkemizdeki müzik endüstrisinde her zaman bir maddi sıkıntı söz konusu oldu. Sektöre Avrupa'daki ve Amerika'daki gibi "booking" mantığı pek yerleşmedi. İstekli ve gönülden bağlı bazı şahıslar her daim bir şeyler yapmaya çabaladı. Onlarda kendilerince haklı olarak işi çoğu zaman çeşitlilik yerine eş, dost grubu mantığı ile çevirmeyi tercih ettiler. Kendi grubumuz açısından baktığımızda, konserler konusunda son yıllarda oldukça zayıf bir şehirdeyiz. Albüm ile birlikte yurt içi ve yurt dışı konserlerimizin hız kazanacağını düşünmekteyiz. Umarız öyle olur ve başta İstanbul olmak üzere diğer şehirlere de ulaşabiliriz. Bizi oralarda bekleyenler olduğunu biliyoruz ve buradan Headbang aracılığıyla hepsine sevgilerimizi iletiyoruz.
Röportaj: Emre Şahin

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.