TIM ''RIPPER'' OWENS  : Röportaj No:145 | 26
ARTIK SIRA KENDİ OYUNUNDA!

Kadrosunda; efsane isimleri barındıran Hail!, 27 Nisan gecesi çok eğlenceli bir konser verdi İstanbul'da. İşte o konserden önce, vokalist Tim ''Ripper'' Owens ile, kaldıkları otelin lobisinde buluştuk. Kendisi, Türkiye'de sadece Headbang'e konuştu.

TIM ''RIPPER'' OWENS
TIM ''RIPPER'' OWENS

YILDIZLARIN TERCİHİ HEADBANG!
Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi Headbang, rock / metal müzik dahilinde dünyaca ünü yıldızlarla özel röportaj yapma konusunda Türkiye’de kolay kolay geçilemeyecek bir rekoru elinde bulunduruyor. Gündemde olan gruplar; yeni albümleri ya da DVD’leri sonrasında, röportaj vermek için Türkiye’den çoğunlukla sadece Headbang’i seçerken, ülkemize gelen yabancı gruplar da röportaj vermek için ilk olarak Headbang’i tercih ediyor. Nisan ayı sonunda İstanbul’da ağırladığımız, son yılların en heyecan verici “toplama grup” oluşumlarından Hail! de, özel röportaj için sadece Headbang’i seçti. Grup elemanlarının hepsiyle röportaj yapma imkanımız olmasına rağmen, özellikle Tim “Ripper” Owens’ı istedim. Zira grubun gitaristi Andreas Kisser ile Sepultura’nın son albümü arifesinde, bas gitarist David Ellefson ile de F5’ın yeni albümü sonrasında birer röportaj yapmıştım zaten. Evet, Ripper ile de röportaj yapmıştım ama hem onla yaptığım röportaj 2 yıl önceydi, hem de kendisinin bu ay ilk solo albümü yayınlanıyor ve bu albümden laflamak için güzel bir fırsattı bu.

RIPPER İLE YÜZ YÜZE
İlk olarak, bu kadronun (Hail!) nasıl oluştuğunu anlatabilir misin?
Geçtiğimiz sene Los Angeles'taki NAMM'de (A.B.D.'nin en büyük müzik fuarlarından biri) David'le birlikte takılmış, birkaç farklı müzisyenin de desteğiyle, kısa bir konser vermiştik. Sadece cover çalmıştık. Aradan birkaç ay geçtikten sonra, menajerim hem David'e hem de bana, böyle bir projeden bahsetti. Kulağa fena gelmiyordu. David, hemen Jimmy DeGrasso'yu (davulcu) ikna etti. Sonrasında bir şekilde Andreas'a ulaştık ve ona bu projeden bahsettik. Kendisi de Sepultura ile takvimini uydurabildiği sürece bu grupta olmak isteyeceğini söyledi.
Peki neden ilk konserlerinizi Şili'de verdiniz?
Andreas ile Brezilya'da takılıyorduk o sırada. Menajerimiz de oradaydı. Andreas, Sepultura ile turneye çıkacaktı ve bir an önce bu grupla bir şeyler yapmalıydık. Menajerimizin konser ayarlayabildiği ilk ülke Şili oldu ve orada 10 gün içinde 6 konser birden verdik. Muhteşemdi. Dinleyiciler çıldırmış gibilerdi. O konserlerden sonra bu projeye uzun soluklu bakabileceğimizi düşündük. Sonra bu olayı resmi olarak duyurduk ve farklı yerlerde konser ayarlamaya başladık.
Grubun ismine nasıl karar verdiniz?
Bilmiyorum, sanırım Andreas'ın karısı söylemişti bunu ya da menajerimiz olabilir tam hatırlamıyorum ama bence güzel oldu. Çaldığımız şarkıların sahipleri olan tüm baba gruplara bir “selam” niteliği taşıyor bence anlam olarak. Güçlü bir isim ve eğlenceli.
Peki ya çalacağınız şarkılara nasıl karar verdiniz?
Öncelikle David ve Andreas'tan dolayı Megadeth ve Sepultura'dan birkaç şarkı seçtik. Sonrasında benden dolayı birkaç Judas Priest şarkısı seçtik. Ardından ise herkesin eşlik edebileceği, en çok bilinen metal marşlarını düşündük ve aralarından en fazla aşina olduklarımızı seçtik zira prova yapmak için çok zamanımız olmadı. Şu anki repertuarımızı geliştirebiliriz gelecekte.
Bu grup hep cover çalan bir proje olarak mı kalacak, yoksa ileride orijinal Hail! şarkıları da duyabilir miyiz?
Açıkçası eğer bu projeyi bir albüme doğru ilerletebilirsek o zaman beste yapmaya başlayabiliriz ama asıl gruplarımızdaki yoğunluklar sebebiyle buna nasıl zaman ayırabiliriz bilmiyorum.
Iced Earth'ün senden sonra, Matt Barlow ile kaydettiği son albümü dinledin mi?
Dinlemedim.
Peki Iced Earth'te geçirdiğin günler hakkında ne söyleyebilirsin kısaca?
Güzeldi, iyi vakit geçirdim, eğlendim. Sonrasında aldıkları karara da saygı duyuyorum ve ayrılmama üzülmedim. Hem onlar hem kendim için daha iyisi oldu diyebilirim.
Peki Judas Priest'in son albümü "Nostradamus"u dinledin mi?
Evet, dinledim.
Nasıl buldun?
Gayet iyi. Çok dolu bir albüm. Yolda arabamla giderken dinleyebileceğim bir albüm değil. Oturup kafa patlatılmış bir eser, konsantre olarak dinlemek gerekiyor. Çok güçlü partisyonlar var ve heyecan verici birçok şarkı var. Tarzlarını her zaman değiştirirler ama özlerinden de hiç kopmazlar. Bu, Judas'ta en sevdiğim şeydir.
En sevdiğin Judas Priest albümü hangisi?
Screaming For Vengeance"
RIPPER KİMDİR?
• Gerçek adı Timothy S. Owens.

• 1967 Ohio (A.B.D.) doğumlu.

• British Steel adlı Judas Priest tribute grubundayken, bir Judas Priest şarkısı olan "Ripper"ı, takma adı olarak kullanmaya başladı.

• Bugüne kadar yer aldığı gruplar sırayla; Brainicide, British Steel, Winter's Bane, Judas Priest, Iced Earth, Beyond Fear, Yngwie Malmsteen's Rising Force ve Hail!

• Rob Halford'un ayrılığı sırasında Judas Priest'te söyledi, Halford geri dönünce ayrıldı.

• Matt Barlow'un ayrılığı sırasında Iced Earth'te söyledi, Barlow geri dönünce ayrıldı.

• "Rock Star" adlı filmin senaryosunun, Ripper'ın Judas Priest döneminden esinlenerek yazıldığı bilinir.

Biraz da solo albümünden konuşalım artık. Sonunda bir solo albüm yapmayı başardın. Neler hissediyorsun?
Sonunda bunu yapabilmem çok güzel. İnsanlar Beyond Fear'da kaydettiğim albümü de solo albümüm olarak görüyordu ama orada bir grubum vardı ve o bir Ripper değil Beyond Fear albümüydü. Solo albüm kreatif olarak özgür olduğun bir şey, grup elemanlarınla orta yolu bulmak zorunda değilsin ve bu yaratıcılığını körüklüyor. Bu albüm için birçok harika müzisyen ile kayıtlar yaptım ve bu açıdan bile çok önemli bir albüm oldu. (Not: Albümde çalanların bazıları şunlar: Bob Kulick, Rudy Sarzo, Simon Wright, James Lomenzo, Jeff Loomis, Dennis Hayes, Steve Stevens, Billy Sheehan, Doug Aldrich, David Ellefson, Bobby Jarzombek ve Chris Caffery)
Gerçekten müthiş bir kadro var, peki teklifini kabul etmeyenler oldu mu?
Zaman problemi nedeniyle oldu. Andreas'ın (Kisser) da çalmasını isterdim ama son dakikada söyledim ve takvimler uymadı. Trivium'dan Corey de bu sebeple çalamadı bu albümde.
George Lynch ve John 5 da benzer sebepler ile albümde yer alamadılar.
Albümün ismi neden "Play My Game" (Oyunumu Oyna)?
Anlaşma yaptığım firma bu ismi önerdi. Albümdeki bir şarkının adı bu. Albüm ismi ile ilgili bir fikrim yoktu ve bu da başlık olarak seçebileceğim en iyi şarkıydı. Anlamı da iyi. "Artık sıra bende, biraz da benim oyunumu oynayacağız" diyorum insanlara!
Son olarak, Malmsteen ile albüm kaydetmeye ve turneye çıkmaya devam edecek misin?
Umarım. Kendisiyle mükemmel anlaşıyoruz ve birlikte çok iyi bir albüme ve turneye imza attık. Tekrar birlikte çalışmak isterim onunla.
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.