HATEBREED  : Röportaj No:147 | 26
YIKIM İÇİN GERİ SAYIM...

Duyduk duymadık demeyin ahali! Hatebreed, 25 Haziran gecesi İstanbul'dan alevler yükseltmeye geliyor! Grubun beyni Jamey Jasta, Türkiye'deki ilk konserleri öncesi, sadece Headbang'e konuşuyor! Bandanalarınızı çekin, yumruklarınızı sıkın, tişörtlerinizi çıkarın ve mosh-pit'te çarpışmaya hazır olun!

HATEBREED
HATEBREED

HARDCORE & METAL KARDEŞLİĞİ
Günümüzde iyiye giden şeyler de olmuyor değil. Bunlardan biri de, eskiden çok daha sıklıkla yaşanan “tür kavgaları”nın belirli bir ölçüde azalmış olması. Yani, herhangi bir sanat dalında; kendi zevkine yakın bulduğu bir türü / akımı sahiplenen bir insan ile, başka bir türü / akımı benimseyen biri arasındaki tartışmaların hissedilir ölçüde azalmasından veya bu tartışmaların artık pek de kavga dövüş şeklinde geçmemesinden bahsediyorum. Sanatsal olgulara bakış açısı ve vizyonların genişlemesine dair arzumuz, üzerinde titizlikle durduğumuz şeylerden biri. Hatebreed de, hem hardcore hem de saf metal seven kitlelerin ortak paydasında yer alabilmeyi başarmış gruplardan biri mesela.

JAMEY JASTA DER Kİ:
Hatebreed’in Türkiye’de vereceği ilk konser öncesi tek röportajı, ilklerin dergisi olarak yine biz gerçekleştirdik! Buyurun, Jasta anlatıyor: “Yıllardır Türkiye’de çalmak için uğraşıyoruz, 2004 yılında son anda iptal olmuştu, bu sefer geliyoruz ve muhteşem bir gece yaşayacağımıza eminiz! Türkiye’deki hayranlarımızdan Myspace, Facebook ve e-mail yoluyla o kadar çok mesaj alıyorum ki, bu konser için fazladan heyecanlıyım diyebilirim. Yeni setlistimiz hazır, süper bir konser olacak! Yeni albümümüz ‘For The Lions’ta, bize bu müziği sevdiren ve bu müziğin bizde birer tutku olmasını sağlayarak hayatlarımızı değiştiren devlere saygıda bulunmak istedik. Bilirsiniz, ormanlarda krallar aslanlardır. Bu albümde şarkılarını seçip çaldığımız grupların hepsi de kendi ormanlarında birer aslan, birer lider. Kendimizi de onlar sayesinde birer aslan kadar güçlü hissediyoruz artık! Farklı tarzlardan şarkıları, kendi tarzımıza uydurmak eğlenceli bir riskti ama ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnunuz. Grupların en popüler şarkılarını değil de, daha zor ve riskli şarkıları seçtik ki, sınırlarımızı zorlayalım. Sonunda bu iş o kadar hoşumuza gitti ve şarkıların asıl sahiplerinden o kadar güzel geri dönüşler aldık ki, ‘For The Lions Part 2’ bile yapabiliriz gelecekte! Önümüzdeki konserlerde de bu albümden en az 4 şarkıyı çalmayı düşünüyoruz!”

JAMEY JASTA FIRLAMASI:
• 1977, West Haven (A.B.D.) doğumlu.

• Hatebreed’in yanı sıra diğer proje grupları; Icepick ve Kingdom Of Sorrow.

• Icepick’te Danny Diablo ile, K.O.S.’da ise Crowbar ve Down’dan Kirk Windstein ile takılıyor.

• Son birkaç yıldır, MTV’nin efsanevi metal programı “Headbangers Ball”u sunuyor.

• Skid Row’un eski vokalisti Sebastian Bach’ın yeni solo albümü için, geçtiğimiz aylarda Bach ile stüdyoya girdi ve şarkı yazımlarında katkıda bulundu.

• Pop gruplarının şarkılarından oluşan bir cover albümü yapsalardı, seçeceği gruplardan aklına gelen ilk üçünün U2, Nirvana ve Weezer olduğunu söyledi.

• En sevdiği Hatebreed albümü şu sıralarda “The Rise Of Brutality”ymiş.

• Birlikte turladıkları en iyi grupların Slayer ve Slipknot olduğunu düşünüyor.

• Hatebreed’i tek cümlede “Katıksız agresifliğin pozitif dışa vurumu!” şeklinde özetledi.

SAYGIDA KUSUR YOK!
1994 yılında New Haven, Connecticut’ta (A.B.D.) kurulan Hatebreed, bugüne kadar yayınladığı 5 albümle, artık sadece A.B.D sınırları dahilinde değil, dünyanın geri kalanı için de hatırı sayılır bir “sert müzik temsilcisi”. İlk albümleri “Satisfaction Is The Death Of Desire”dan (1997), geçtiğimiz ay yayınladıkları cover albüm “For The Lions”a kadar geçen süre boyunca çıtayı her zaman yükselttiler. 1980’lerin ortasından itibaren filizlenmeye başlayan post-punk döneminde New York, bugün tüm dünyaya yayılmış olan hardcore çılgınlığının da ilk tarlalarındandı. Hatebreed ise bu “sahne”nin en “birleştirici” gruplarından biri. Zira New York hardcore’unun ataları Agnostic Front, Madball ve Sick Of It All (Bu üç grubu da Türkiye’de ağırlamış olmamız ne büyük gururdur arkadaş) tarafından yeni nesil gruplar arasından en çok onurlandırılanı Hatebreed. Yanakları sıkılacak derecede çocuksu bir ifadesi olan ve fakat sahnede adeta bir King-Kong misali devleşen (Gönderme: İstanbul konseri afişi) vokalist Jamey Jasta da, yıllardır bıkmadan usanmadan bu büyük hardcore sahnesinin unutulmaz isimlerinin tişörtleri ile salınıyor. Bilinçli ve saygı duyulması gereken bir tavır… Bunu yaparken metal’i dışlamaması (mesela Napalm Death, Sepultura, Metallica ve Obituary gibi devlere hayranlıklarını her fırsatta dile getirmesi) ve birbirinden ayrıymış gibi görünse de aslında aynı babanın çocukları olmalarından dolayı aralarında kan bağı olan hardcore ve metal’i kusursuzca birleştirmesi de takdire şayan.

EZİP GEÇEN SESLER ORDUSU!
Jamey Jasta tarafından yazılan şarkı sözleri, grubun çok sevilmesindeki önemli etkenler arasında. Zira Hatebreed’deki öfke, isyan ve nefretin temeli sağlam. Sokaklardan çıkan, gerçek tehlikelerden, öfkelerden ve bizzat gündelik hayata dair sorunlardan beslenen bir üslup onlarınki. Peki ya camları, çerçeveleri ve hatta duvarları kıracak güçteki müzikleri?... Geçtiğimiz aylarda yeniden yuvaya dönen gitarist Wayne Lozinak ile orijinal kadrodan 3 elemanı ile yola devam eden ekibin, sert gitar tonu konusunda ne kadar iddialı olduklarına, 25 Haziran gecesi konsere gidecek olanlar en yakından şahit olacaklar! Gidemeyecek olanlara ise grubun “Supremacy” (2006) albümünü öneririm. Muhteşem bir sound ve son derece sağlam besteler içeren neredeyse kusursuz bir hardcore / metal ürünüdür!

JAMEY JASTA SEÇTİ; SERT MÜZİĞİN EN İYİ 5 VOKALİSTİ:
1. Corey Taylor (SLIPKNOT)
2. James Hetfield (METALLICA)
3. Tom Araya (SLAYER)
4. Roger Miret (AGNOSTIC FRONT)
5. John Joseph (CRO-MAGS)

KONSERE HAZIRLANMA ÖDEVİ!
1- Esneme / gerilme hareketleri: O gece tıklım tıklım kalabalıkta çok geniş bir pogo dönemeyecek olsa da, bizim seyircimiz ateşlidir. En ufak alandan bile maksimum enerjiyi yaratır. Sahneden atlamak, atlayanları tutmak, düşenleri kaldırmak için de sağlam bir efor sarf edeceksiniz, sıkı çalışın!

2- Şarkıları ezberleme: Hatebreed konserleri, kitlenin yumruklarının havada sıkılı bir şekilde geçtiği, herkesin tek bir ağızdan tüm şarkıları marş gibi söylediği konserlerdir. Grubun son DVD’si “Live Dominance”ı (2008) izlemediyseniz, bir göz atın.

Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.