NORTHERN LIGHTS  : Röportaj No:148 | 27
GÜNEŞ KUZEYDEN DOĞAR

Ermenistan'da konser veren ilk Türk heavy metal grubu olan Northern Lights ilk albümü ''Return To Logan's End'' ile karşımızda.

NORTHERN LIGHTS
NORTHERN LIGHTS

Northern Lights, yani “Kuzey Işıkları”, bir başka bilinen adıyla Aurora çok nadir görülen bir doğa olayı. Kuzey yarımkürede, özellikle kuzey kutbuna yakın olan ülkelerde görülen bu inanılmaz ışık olayları güneşteki fırtınalardan yayılan fotonların dünyanın kuzey ve güney kutuplarındaki iyonlarla çarpışıp çok farklı renklerde dans eden ışıklara yol açması neticesinde oluşuyor. Türkiye’deki Northern Lights da birçok açıdan nadir bir müzik olayı. Toprağı sıksan death-thrash-black metal grubunun fışkıracağı ülkemizde prog-power yapan bir gruba rastlamak oldukça güç. Üstelik onlar 12 yıldır bu yolda tavizsiz bir şekilde ilerliyorlar. Kemancı’nın nefis bahçesinde yaptığımız röportajda da konu dönüp dolaşıp tarzlarından dolayı organizatörlerin, plak firmalarının, dergilerin onlarla çok ilgilenmediğine geliyor. Aynı zamanda Fallen’ın davulcusu da olan Emre Kırıkyapan “Bizim Türkiye’de konser vermemiz, yurt dışında konser vermemizden daha zor” diyerek düşündürücü bir tespit yapıyor. Seyirciye de taş geliyor tabii, konserlere gelmediklerinden, gelenlerin de kollarını bağdaş kurup dikildiklerinden dem vuruyor NL üyeleri. “Romanya konseri, şu kadar senelik müziğe verdiğimiz ızdırabın bir gecelik geri alımıdır” diyor basgitarist Onur Çakır. Hakikaten grubun Myspace'ine bakarsanız Romanya ve Ermenistan konserlerinin ne kadar coşkulu geçtiğini görebilirsiniz. Ermenistan konserinin tabii bir başka anlamı var. “Rock The Borders” yani “Sınırları Sallayın” festivalinde sahne alan grup o günü unutamıyor. Herhangi bir taşkınlığa mahal vermemek için komandoların sardığı sahnede kısa sürede seyirciyle iletişim kurup inanılmaz bir coşkuya neden olmuşlar. Peki neden burada o iletişimi kuramadılar şu güne dek? Vokalist Barış Bal, “Türkiye’deki dinleyiciler Iron Maiden, Dream Theater dinliyorum zaten diye düşünüp repertuarlarına buralı bir grup eklemeyi akıllarından geçirmiyorlar” derken Onur “Dream Theater’a 5000 kişi geliyor, Fates Warning’e 300 kişi, aynı mantık işte” diyerek onu destekliyor.

İLK ALBÜM, İLK HİKAYE
NL, iki demodan sonra nihayet ilk albümünü müzik dükkanlarının raflarına koydu. İlginçtir, bir “ilk albüm” olsa da çok detaylı ve uzun yıllar boyunca tasarladıkları bir konsept hikayeye dayanıyor şarkılar. “Bu albüm konsept anlamıyla, hem de müzik anlamıyla bizim ilk albümümüz olmamalıydı. Bu sanki bir grubun üçüncü, dördüncü albümü gibi” diyor Barış ve hikayeyi anlatıyor: “40’lı yaşlarda bir adamın her gece gördüğü bir rüyadan belli bir yerde uyanmasının devamını anlatıyor hikaye. Rüyasında gidemediği, çocukluğunun geçtiği Logan’s End adlı kasabaya dönüşü anlatılıyor. Aslında Logan’s End bir uçurumun ismi oradaki. Rüyanın sonunda, kahramanımız yaşadıklarının bir kabustan mı yoksa bastırdığı hayatından karelerden ibaret olduğunu mu anlamaya çalışıyor. Bir albüme ancak bu kadar hikaye sıkıştırabiliyorsunuz, bu hikayenin daha ciddi detayları benim kafamda. Bir gün, hayatımın bir döneminde, inşallah, Allah kısmet ederse bunu bir kitaba dönüştürmeyi istiyorum.” Hikaye güzel ama tabii bizim de özdeşlik kurabileceğimiz bize özgü mekanlar, karakterler, isimler olsa daha iyi olmaz mıydı diye bu defa ben serzenişte bulunuyorum, “O da ileride olur” diyorlar. Şimdiden Türkçe şarkı yazma konusunda adım atmış durumdalar. Albümdeki ‘Flame and Clouds’ şarkısının Türkçe versiyonu ‘Kıyamet Sokakları’nı yakında yayınlayacaklar.

PROGRESİFTEN KASIT...
Grubun gitaristi Serhat Güven (ki kendisini Fallen ve Electric Circus gibi gruplardan da tanıyabilirsiniz) grubun müziği için “sadece rock veya metal de diyebilirsiniz” dese de NL’in tarzını en kabaca progresif-power olarak açıklayabiliriz. Fakat Barış altını çiziyor; “Progresiften kastımız şarkıların hiçbirinin tekdüze olmaması. Şarkıların çok fazlaca düşmesi, çıkması, hızlanması, yavaşlaması… Deneysel bir progresiflik söz konusu değil. En progresif öğeler olan ‘Where I’ve Never Been’de bile ortalama dinleyici oradaki ölçülerin 3-8, 7-8, 11-8, 21-8 gibi ölçüler olduğunu fark etmeyecek. Şarkıların içine yedirilmiş durumda her şey. Deneysel bir progresiflikten söz etmiyoruz yani.” Evet, kuzey kutbuna yakın değiliz, “kuzey ışıkları” olayı bize yabancı ama Northern Lights’ın müziği yakamoz gibi parıldıyor ve Türk heavy metal’inde nadiren karşılaştığımız bir türü aydınlatıyor…

www.northernlights.web.tr
http://www.myspace.com/nlonline

Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.