ASENA  : Röportaj No:151 | 28
''SOPRANOLARI METAL'E YAKIŞTIRAMIYORUM''

''Uçurumlar Arasında'' isimli ilk albümüyle ve 'Yeter ki Susma' klibiyle karşımıza dimdik dikilen heavy metal kraliçemiz Asena'yla görüştük...

ASENA
ASENA

Seni Karakedi'yle tanıyorduk, solo albüm yapma kararını nasıl aldın?
Bunun en büyük sebebi Karakedi olarak türümüzün çok kemikleşmiş olması ve müzikal olarak daha rahat olabileceğimiz bir projeye ihtiyaç duymamızdı.
Albümde müthiş bir vokal performansına şahit oluyoruz. Gotik metalle birlikte kadın metal vokalistleri daha çok opera vokali yapmaya başlasa da sen hala oldschool heavy metal vokali yapıyorsun...
Albümdeki performansımdan ben de memnunum, bu aslında garip sayılabilir :) Genelde memnun olmadığımız birkaç yer mutlaka kalıyor. Ancak bu sefer hepimiz genel halinden memnunuz. Evet, ben oldschool bir vokal tarzını benimsedim ve bunun da heavy metal için gerekli olan ve korunması gereken bir stil olduğunu düşünüyorum. Çoğu insan bana kızacaktır sanırım ama ben sopranoları metal müziğe yakıştıramıyorum. Bu çok içten gelmesi gereken, tamamen duygu yüklü bir müzik türü ve gırtlaktan gelen koyu bir sesle söylenmesi gerekir bence. Sesin kalınlığı ya da inceliği değil mesele, sadece ben o tür bir vokalde bunu hissedemiyorum. Günümüzde tabii ki çok iyi kadın vokaller var ama daha Doro gibi tüylerimi diken diken eden biri olmadı maalesef. En çok yaklaşanı Guano Apes'teki Sandra Nasic olabilir sanırım.
EN SEVDİĞİ 5 ALBÜM:
Iron Maiden - "Piece of Mind"
The Cult - "Electric"
Pantera - "Cowboys From Hell"
Faith No More - "King For a Day...”
Slayer - "Show No Mercy"

Şarkı sözlerinde kişisel öfkenin merkezinde daha çok ikili ilişkilerde yaşananların rol oynadığı görülüyor, Karakedi'de olduğu gibi toplumsal itirazlar albümün isyankâr havasını daha iyi yansıtabilir miydi sence?
Haklısın, ancak bu daha öznel bir albüm. Belki de solo proje olması nedeniyle daha çok bunu tercih ettik. Yine de Karakedi havasının sezilebildiği iki parça var, 'Kadılar Bayramı' ve 'Yoktur Eşin'. Sert ve asi, isyankâr bir duruş sergilemek gibi bir kaygım da yok açıkçası :) Bu konuda kendimi yeterince kanıtladığımı düşünüyorum ve parçalar yapılırken geçirdiğim dönemle de alakalı olarak bu şekilde olması gerekti.
SORU-CEVAP:

İzlediği En İyi Konser:
2003 Dio İstanbul konseri ve 2005'te İstanbul Yedikule Zindanları'ndaki Manowar konseri

Verdiği En İyi Konser:
2005'te Rockistanbul'daki Karakedi konseri

Kaç Dövmesi Var?: 5.
"İnşallah dururum artık bu dövme konusunda yoksa bir süre sonra Yakuza’lara döneceğim diye korkuyorum." diyor:)

Vokalist Olarak Onu En Çok Etkileyen 3 İsim:
Janis Joplin
David Coverdale
Philip Anselmo

"KARAKEDİ DAĞILMADI, DAĞILMAYACAK."
Karakedi bar programlarına ve konserlere devam ediyor. Peki, ikinci bir albüm yapmayı düşünüyor musunuz?
Burada bir yanlış anlamayı da düzeltmek istiyorum yeri gelmişken :) Karakedi dağılmadı ve dağılmayacak. Solo albümler kafaları karıştırıyor maalesef ama biz bu albümü de beraber yaptık zaten. Karakedi albümü yapmayı da düşünüyoruz ama zamanını bilemiyorum. Tek söyleyebileceğim yaptığımız zaman gerçek bir thrash albümü olacak :)
'90'ların başlarında Hazy Hill, Dr.Skull (Not: Dr.Skull davulcusu Alper Karakedi'nin kurucusudur.), Mindvortex, Dark Phase gibi kült isimleri doğuran Ankara'nın günümüzdeki halini nasıl değerlendiriyorsun? O günlerdeki ruh ve üretkenlik sence bugün de mevcudiyetini koruyor mu?
Ankara metal'i de tüm Türkiye'de olduğu gibi garip bir döneme girdi gibi. Çok iyi işlerin yanı sıra çok kötü işler yapılıyor, sayıca çok fazla grup var ama istikrar pek yok. Her sene gruplar dağılıp başka gruplar kuruluyor ve tam birbirlerine alıştıkları ve gerçek işler çıkartabilecekleri zaman ortalıktan kayboluyorlar ama bu da değişecektir. Haa ruh dersen yok, o ruh o zamana özeldi belki de :) Yoklukların arasında çırpınarak yapılmış işler başka bir tat bırakıyordu belki de.
Albüm kapağında soyadını kullanmamışsın, dansöz Asena'yla karıştırılabileceğinden korkmadın mı? :)
Korkmam mı? Korktum elbette :) Karıştırılıyor arada internette forumlarda falan ama yapabileceğim pek bir şey yok sanırım. Adımı değiştirecek halim yok sonuçta. Zaten biri mutlaka çıkıp "Ne dansözü be?" falan deyip araya giriyor her zaman :)
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.