EPICA  : Röportaj No:153 | 28
DİKKAT! GÖZ KAMAŞTIRIR!

Ağustos ayında İzmir Foça'da düzenlenecek Rock Tatili, 13 Ağustos'ta ''Headbang Günü'' ile başlıyor ve Epica, özel konuklarımızdan biri oluyor. Güzeller güzeli vokalistleri Simone Simons ise Türkiye'ye üçüncü ziyaretleri öncesinde sorularımızı yanıtlıyor, meraklarımızı gideriyor, heyecanımızı arttırıyor!

EPICA
EPICA

ROCK TATİLİNE HAZIR MIYIZ?
Önceki yıllarda Zeytinli’de (Edremit) Dalyan Sahili’nde düzenlenen ve organizasyon ekibinin çıtayı giderek yükseltmesiyle paralel olarak, bu sene İzmir’de İngiliz Burnu’na (Foça) taşınan, eski adıyla Zeytinli Rock Festivali yeni adıyla Rock Tatili’nin ilk günü; tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi, şu an elinizde tuttuğunuz derginin ismi ile anılıyor ve sert müzik gruplarının sahne alacağı konsept bir program ile eğlence başlıyor. “Headbang Günü”nde sahne alacak olan iki yabancı gruptan biri, daha önce ülkemizde 2 defa ağırladığımız, kadın vokalli senfonik metal gruplarının en iyilerinden biri olan Hollandalı topluluk Epica.

HEADBANG GURURLA SUNAR…
Madem “Headbang Günü”nün en büyük konuklarından biri Epica, biz de Headbang olarak, özel bir şey yapmalıydık ve grubun 1985 doğumlu, göz kamaştırıcı güzellikteki vokalisti Simone ile özel bir röportaj yaptık. Yine ve sadece Headbang’e özel…

Selamlar Simone. Geçtiğimiz yıl neredeyse ölümcül bir hastalığa yakalandığını duymuştuk ve bir süre gruptan uzak kalıp tedavi gördün. Sonrasında iyileştin neyse ki, geçmiş olsun diyerek başlayalım. Nasıldı o günler?
Öncelikle, ölümcül bir hastalık değildi. (Sadi: Simone'un hastalığına neden olan virüsün adı tıp dilinde MRSA.) Gençlerin daha kolay atlatabildiği, yaşlılar için ise tedavisi daha zor bir hastalıktı. 2007'nin sonuyla 2008'in başında bu hastalıkla mücadele ettim. Çok ağır çalıştım ve düzenli olmayan bir hayatım vardı, bunun sonucunda da vücudum halsiz kaldı. Tedavi için kullanılacak bir ilacı olmayan bir hastalıktı, tek tedavi dinlenmekti ve ben de onu yaptım. Şu anda harika durumdayım. %200 sağlıklıyım tekrar!
Hastalığın sırasında, Amanda Somerville Epica'nın vokalisti oldu ve grupla birlikte turneye çıktı. Kendisi ve grupla sergilediği performans hakkında neler söylemek istersin?
Symphony X ile turlama kararı almıştık. O zamana kadar iyileşebileceğimi düşünmüştüm. Fakat doktorların hala güçsüz olduğumu söylemesiyle bir B planı da yapmalıydık. Amanda bizim B planımız oldu. Çünkü grupla hem çok yakındı, hem bizi iyi tanıyordu, hem de tüm şarkıları biliyordu ve sesi de benimkine benziyordu. Benim için zor zamanlardı. O turneye çıkabileceğime emindim ama bu çıkmam gerektiği anlamına gelmiyordu. Neyse ki şimdi iyileştim. Sağlık, hayattaki en önemli şey.
"The Divine Conspiracy" hem ismiyle, hem de tüm dinlerin aynı olduğunu ve tanrı tarafından insanlığa bir sınama olarak gönderilmiş olduğunu savunan fikirsel içeriğiyle oldukça ilginç bir albümdü. Bu fikri işlemeyi nereden akıl ettiniz?
Hikaye ve konsept Mark'ın (Jansen - gitarist) fikriydi. Ama hepimiz dinlerle ilgiliyizdir. Şu çok açık ki; eğer dualar ettiğimiz bir Tanrı varsa, bu tüm herkes için aynı Tanrı olmalıdır. En önem vermemiz gereken şey, birbirimize karşı saygıdır. Başkalarının hayatı nasıl yaşamak istedikleriyle ilgili fikirlerinde onlara özgürlük tanımalıyız. İnsanlara ilham vermek iyidir ama onları bir şeye zorla inandırmak değil! Hepimiz özgürüz!
Yine aynı albümde, 'Living a Lie' şarkısının sonuyla 'Fools of Damnation'ın başında bir Ezan sesi var. Neden?
Çünkü Ezan çok güzel bir şey ve o kısma da tam uydu.
"The Divine Conspiracy" albümünden sonra sesinin, Evanescence vokalisti Amy Lee'ye benzediğini söyleyenler çoğalmıştı...
Onun sesinin büyük bir hayranı değilim.
DAHASI VAR!
• Simone’un dediğine göre; Epica’nın kelime olarak anlamı şuymuş: Epica, hayatın tüm sorularının cevaplarını bulabileceğiniz, evrendeki bir yerin adıdır.

• En beğendiği vokalistler: Öncelikle Anneke Van Giersbergen ve Tarja Turunen. Sonrasında Mikael Akerfeldt (Opeth), Lady Gaga, Imogen Heap, Michael Jackson ve Roy Khan (Kamelot).

• Güzelliğini korumasındaki sırları; sürekli jimnastik, bolca uyku ve bolca meyve tüketimi.

• Güzelliği ile alakalı aldığı en ilginç teklifi açıklıyoruz, ilk defa Headbang’de!: "18 yaşımdayken, Playboy Dergisi’nin Hollanda edisyonu için teklif almıştım ama kabul etmedim."

• TV dizilerinden en çok “South Park”, “Desperate Housewives”, “Heroes” ve “Sex And The City”i seviyor.

Peki, yeni albümle ilgili ayrıntılara geçelim. "Design Your Universe"ün yaratım sürecinden bahsetmeni istesek?
Mark, stüdyoya girmeden evvel başlamıştı zaten şarkıları yazmaya. Ne zamanki şarkıların yapısı oluşmaya başlıyor, o zaman sözleri ben ve Mark ortaklaşa yazmaya başlıyoruz. Vokal melodilerini ise ben yazıyorum. Ayrıca bu albümde Yves ve Coen de şarkı yazımına katkıda bulundu. Önce davulları kaydettik. Ardından gitarları ve basları ev stüdyolarımızda hallettik. Piyano kısımları, vokaller ve koro kısımları ise Gate Studio'da kaydedildi. Grup olarak evrim geçirmenin önemli olduğuna inandık. Her yeni albümde bir sonraki aşamaya geçmeliyiz diye düşündük. Yeni bir grup arkadaşımız var, Isaac (Ad Sluijter'in yerine dahil oldu.) ki kendisi muhteşem bir gitarist. Yazım sürecine de dahil oldu, ki bunu açıkça duyabilirsiniz. Hepimiz, bunun en güçlü Epica albümü olduğuna inanıyoruz. Ve yeni şarkıları konserlerde çalmak için sabırsızlanıyoruz!
Mark Jansen'den ayrılman, grup içindeki ilişkileri ne şekilde etkiledi?
Pek etkilemedi, hepimiz profesyoneliz ve tek amacımız Epica'yı devam ettirmek :)
Grubun albüm fotoğraflarında ne çok seksi ne de çok masum pozların var. İkisi arasındaki dengeyi nasıl kuruyorsun?
Sadece kendim olarak :) Nasıl hissediyorsam öyle davranıyorum ve aynen öyle de görünüyorum :)
Müziğe başlamandaki ana ilham kaynaklarından birinin Tarja Turunen olduğunu biliyoruz. Kendisinin Nightwish'ten ayrılması ve sonrasındaki gelişmeler hakkında neler söylemek istersin?
Tarja'nın Nightwish'ten ayrıldığını duyduğumda şok olmuştum. Herkes, yeni vokalistin kim olacağını merak ediyordu. Ne bekleyeceğimi bilmiyordum. Anette muhteşem bir vokalist ama Tarja'nın tarzından tamamen farklı bir tarzı var. Bazıları Anette'nin sesini sevdi, bazıları sevmedi. Ben sevdim ama Tarja'nın sesi, benim zevkime daha yakın.
Son olarak, seni bekleyen Türk hayranların ve tüm Headbang okurları için neler söylemek istersin? (Sadi: bkz. Dünyanın en klişe röportaj sorusu. Hehehe)
Bunca yıl boyunca bize verdiğiniz o muhteşem destek için teşekkür ederim. Türkiye'ye yeniden gelmek ve Türk hayranlarımızla yeniden buluşmak için sabırsızlanıyoruz!
Röportaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.