THE GATHERING  : Röportaj No:158 | 30
''HAYRANLARIN TEPKİSİNDEN KORKMUYORUM!''

Vokalist değişikliğine rağmen Hollandalı grup The Gathering, kariyerinin en sağlam albümlerinden biri olan ''The Wast Pole''la yüzleri güldürdü. Grubun yeni vokalisti Sirje sorularımızı yanıtladı.

THE GATHERING
THE GATHERING

Silje Wergeland kimdir? Neler yapar? Müzikal geçmişi nasıldır? En çok kimleri dinler?
Norveç'in Bergen kentinde oturuyorum. Ailemde müzik ile iç içe büyüdüm. Babam caz müzisyeniydi. Annem her zaman folk şarkıları mırıldanırdı. Kız kardeşim benim gibi piyano çalar ve şarkı söylerdi. Büyük babam muhteşem bir tenordu. Ailece bir ara geldiğimiz zamanlarda sürekli şarkı söyler dururduk. Altı yaşımda şarkı söyleyip piyano çalmaya başladım. Fakat bir genç olarak çok utangaçtım. Octavia Sperati'nin kurucu üyelerinden biriydim. Grupla tam tamına 8 sene çaldım. Sanırım şarkıcı olarak rock/metal kariyerim böyle başladı. Birkaç şan dersi aldım ve "rock müzikte vokal" temalı 3 tane seminer verdim. Her türlü müzik dinlerim fakat Emperor, Metallica, Pink Floyd, Black Sabbath, Tori Amos, Kate Bush, Gojira, Cocteau Twins favorilerimdir.
Müzikte herhangi bir idolüm yoktur... Fakat Hard rock'ın ilk senelerinde heavy metal gibi bir türü yaratan, uzun zamandır aynı işi yapan ve ellerindeki küçük teknik donanımlarla muhteşem albümler çıkaran Black Sabbath, Iron Maiden, Metallica gibi gruplara mütevazı bir saygı besliyorum. Müzikten farklı olarak; yer küremizi korumak için yaşama tarzını değiştirmeye çalışan veya ona önem veren insanları da seviyorum.
The Gathering'e katılmadan önce, Octavia Sperati'nin üyesiydin. Ben de bir Octavia Sperati hayranıyım. Özellikle Grace Submerged albümünü çok seviyorum. Fakat 20 Temmuz 2008'de Octavia Sperati ara verdiğini duyurdu. Bu kararı almanızdaki nedeni öğrenebilir miyim? Octavia Sperati'yi yan proje olarak mı sürdüreceksin? Yani demek istediğim sen, The Gathering'e katılsan da Octavia Sperati çalmaya devam edecek mi yoksa grup sona mı geldi?
Çok teşekkür ederim! Bunu duymak çok hoş! Son zamanlarda Octavia Sperati, birkaçımız için önceliklerimizin üstünde değildi. Bir süredir havada asılan duran bir şeydi. Ara vermemiz hiç birimiz için şaşırtıcı olmadı. Doğal bir "mola". Octavia Sperati'nin ara vermesinin The Gathering'e katılmamla bir alakası yok. Bu, hepimizin kararıydı. Grup için yapılması gerekenin en iyisiydi. Şu anda Octavia Sperati için gelecek planımız yok.
Pekâlâ, o zaman The Gathering hakkında konuşabiliriz. Gruba katılma kararını nasıl aldığını birazcık anlatır mısın?
Dürüst olmak gerekirse, üzerinde çalışacağım diğer projeler arıyordum. Blabbermouth'ta (Roadrunner isimli müzik şirketinin bir haber kaynağı sitesi) The Gathering'in yeni vokal aradığını görünce, bu işin tam bana göre olduğunu anladım. Muhteşem bir şeydi! Grubu tabii ki önceden tanıyordum fakat bana göre esas önemli olan yeni materyaller duymak ve onların sesime nasıl uyacağını görmekti. Grubun yaptığı müzik hemen kalbimi kazandı.
Seçmeler için ne yaptın? Gruba göndermek için sen mi şarkı kaydettin yoksa grup mu sana kaydetmen için şarkı örnekleri gönderdi?
The Gathering'e 3 tane Octavia Sperati parçası gönderdim. Böylece önceden yaptığım işe dair bilgileri olacaktı. Daha sonra birkaç kez e-postalaştık. Yapacakları işe dair hiçbir prensip belirtmeden, kaydetmem için 2 tane sözsüz parça gönderdiler. Tabii ki grubun melodik vokal sevdiğini biliyordum. Paçalar için vokal çizgileri ve şarkı sözleri yazıp, kaydettim ve gruba geri gönderdim.
Seçildiğini öğrendiğinde, ne yaptın?
İlk başlarda The Gathering elemanları farklı şarkıcılar kullanmak istiyordu yani sadece ben olmayacaktım fakat birlikte çalışmaya başladıktan sonra bu fikirlerinden git gide vazgeçtiler. Kesin bir an yok, doğal bir gelişimdi. Fakat tabii ki çok mutlu oldum.
The West Pole ile ilgili sorularıma geçmeden önce, dürüstçe albüm hakkında ne düşündüğünü söyler misin? Her zaman yapmayı umduğun bir şey miydi?
Hayır, daha da iyisiydi. Çok farklı katmanlardan oluşan bu albümü tekrar ve tekrar dinleyebiliyorsun ve her dinleyişinde yeni şeyler keşfediyorsun.
Yaratma süreci nasıldı? Herhangi bir katkın oldu mu yoksa sen geldiğinde her şey bitmiş miydi?
Çok eğlenceli ve ilham vericiydi. Uzun çalışmalar ve heyecanlı dakikalar geçirdik. Albümü yaparken kendimizi arkadaş, meslektaş olarak gördük. Söylediğim şarkı sözlerini ben kendim yazdım, vokal çizgilerini ben kendim yaptım. Tabii ki bazı bölümlerde birlikte çalıştık fakat şarkıların çoğu özellikle enstrümantal bölümleri ben geldiğimde çoktan bitmişti. Sadece 'You Promised Me A Symphony'i ben yazdım ve şarkıdaki piyano kısmı ben çaldım.
The West Pole albümünde birbirinden yetenekli iki tane bayan vokal bulunuyor: Hollandalı söz ve şarkı yazarı Anne van den Hoogen ve Meksikalı Marcela Bovio (Stream of Passion solisti). 'Capital of Nowhere' şarkısında Anne, 'Pale Traces' şarkısında ise Marcela sana eşlik ediyor. Bu şarkıcılar hakkında ne düşündüğünü kısaca anlatır mısın?
Marcela veya Anne'nin her ikisiyle de tanışma fırsatını bulamadım fakat albümde kullandıkları vokaller çok güzel. Dürüst olmak gerekirse The Gathering'e katılmadan önce ikisini de dinlememiştim fakat şarkıları başarıyla seslendirdiler.
ANNEKE MEVZUSU
Grubun eski vokalistti Anneke Van Giersbergen ve gruptan ayrılışı hakkında ne düşünüyorsun? Anneke hayranlarının seni beğenmeyeceğinden korkmuyor musun?
Bunun hakkında çok fazla kafamı yormuyorum. O, hayatına yeni bir yön verdi ve sanırım çoğu insan, seçimine büyük bir saygı gösteriyor, tıpkı The Gathering’in onsuz müziğe devam edeceğine gösterdikleri gibi. Hayır, açıkçası, hayranlarından korkmuyorum :) Eminim ki bunun, onun ve grup için yeni bir başlangıç anlamına geldiğini anlıyorlardır. Dürüst olmak gerekirse, hem Anneke, hem de grup çalmaya devam ettiği için hayranların mutlu olduklarını düşünüyorum.

"The West Pole" albümünün arkasında bir konsept var mı?
Hayır, tam anlamıyla bir konsept yok. Fakat grubun aklına gelen ilk fikir, albümdeki her şarkının bir binayı temsil ettiği hayali bir şehrin olmasıydı. Fikirlerini bana da söylediler, bende bu fikri birazcık ileriye götürdüm. Benim düşündüğüm şey, şehirde bulunan her şeyin, insanların, evlerin, duyguların ve daha birçok şeyin albümde temsil edilmesiydi.
Ya albümdeki şarkı sözleri?
Bu hayali şehirde veya kasabada her şeyi bulabilirsin. "The West Pole"da aşk hikâyeleri de var, ölümler de, tartışmalar da, aile problemleri de. Yazdığım şarkı sözlerine kendi hayatımdan da kısa kesitler ekledim. Kimisi diğerlerine göre daha kişisel, kimisi hayali, kimisi gerçek.
Son soruma geçmeden önce soracağım en önemli sorum şu: Türkiye hakkında ne düşünüyorsun? Türkiye'ye konser vermek amacıyla gelme gibi bir planınız var mı?
Türkiye'ye gelmeyi çok isterim. Hiç gelme fırsatını bulamadım fakat her zaman Türkiye'nin destansı bir tarihi olduğunu düşünmüşümdür. Resimlerden gördüğüm kadarıyla da baya büyük güzel bir ülke. Avrupa ve Asya kültürünün her ikisini de iyi bir şekilde yaşadığınızı biliyorum. Kıbrıs'ın yarısını da kontrol ediyorsunuz :) Yemeklerinizin de güzel olduğunu duydum. Fakat maalesef, Türkiye'ye gelme gibi bir plan olup olmadığı hakkında henüz bir şey bilmiyorum. Diğerlerinin de orda çalmaktan çok mutluluk duyacağına eminim.
Zamanını ayırdığın için teşekkür ederim. Türk hayranlarına söylemek istediğin başka bir şey var mı?
Çok ama çok teşekkür ederim. Bazı Türk TG hayranlarından güzel mesajlar aldım. Hepsini tek tek okudum. Teşekkürler! Umarım bir gün güzel ülkenizde çalma fırsatı bulabiliriz.
Röportaj: Murat Arat

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.