LORDI  : Röportaj No:154 | 29
CANAVARLA GÖRÜŞME

Lordi'nin yarı insan yarı boğa canavarı OX ile Foça'da konakladıkları Hanedan Otel'in bahçesinde görüştük...

LORDI
LORDI

Asıl adı Samer El Nahhal. Babası Mısırlı, annesi Finli. 2005’ten beri Lordi’de OX’un maskesini takıyor ve bas çalıyor. Sahnede “Cehennem Boğası”, “Boynuzkafa” gibi lakaplara sahip bir yaratık, gerçek hayatta ise hafif kekeme, utangaç, Finlilerin tersine yanık tenli, XXL bir Mötley Crüe tişörtü giyen bir ızbandut. 13 yaşından beri bas çalan Samer, Rob Zombie, WASP, Twisted Sister, RATT gibi grupların coverlarını çalan gruplarda çalar dururmuş. Bir gün Nightwish’in davulcusu Jukka’nın düğününde çalmış. O gün Lordi’nin davulcusu Kita da oradaymış, ikisi de Mötley Crüe fanıymışlar. Kita’nın da Mötley Crüe coverları yapan bir grup projesi varmış. O grup için bascıya ihtiyacı varmış, “Seni arayacağım!” demiş. Birkaç gün sonra aramış ama Lordi için aramış. Samer de bu teklife atlamış tabii.

Maskelere alışman zor oldu mu?
En başta zordu, evet. Öğrenmem biraz zaman aldı. En büyük zorluk, maskeyle çalarken aşağıyı görememek, bu yüzden bakmadan çalmayı öğrenmeniz gerekiyor. Yüksek topuklu botlar giyiyoruz, onlarla yürümek de epey zor.
Peki yeraltında çalan bir müzisyenken, bir anda ünlü oldun ama maskeden dolayı seni kimse tanımıyor. Bu sence iyi bir şey mi?
Bence çok iyi. Finlandiya'da ünlü olan müzisyenlerin çoğu bir yere giderken sıkıntı çekiyorlar, insanlar gelip bir şeyler istiyor, konuşmak istiyorlar. Ben zaten ilgi odağı olmayı seven biri değilim.
BASIN TOPLANTISI NOTLARI
Röportajdan sonra Amen, Ox, Awa ve Kita'nın katıldığı bir basın toplantısı oldu. Fotoğraf çekimi yapılmadı. Awa'nın şirinliği ve güzelliğiyle gönüllerde taht kurduğu toplantıdan notlar şöyle:

* Amen (gerçek adı Jussi Sydänmaa) daha önce İstanbul’a turist olarak gelmiş.

* Udo (ex-Accept) ile, daha sonrasında Twisted Sister’dan Jay Jay French’le iki defa sahne alışlarını unutamıyorlar.

* Maskeler ve kostümler başlarına bela oluyormuş. Bir keresinde Amen alev almış hatta. Zaten kendisi Foça’daki konserde de düştü kehkeh.

* “Dark Floors” filminden onlar da hoşnut değil ama “KISS’in KISS Meet The Phantom of the Park’ı kadar da kötü değil” diyorlar.

* Yeni albüm kışın çıkacak. Daha parti modunda bir albüm olacakmış.

Ama bir kıza yanaşıp "Ben Lordi'nin basçısıyım." dediğinde "Hadi oradan!" yanıtını alman da kuvvetle ihtimal..."
(Gülerek...) Evet, ama n'aparsın...
Eurovision'daki basın demeçlerinizle ilgili bir eleştirim var. Bay Lordi, kazandıktan sonra hep "rock müzik" tanımını kullandı, hiç "metal" kelimesini ağzına almadı. Oysa grubun kazanmasının en büyük sebebi metalcilerin yaptığı kampanyalardı...
Bence orada kendi müziğimizi ifade etmeye çalışıyordu, sonuçta Lordi'nin yaptığı müzik günümüzün heavy metal'i ile karşılaştırıldığında o kadar "metal" tınlamıyor. Ama rock derken metal'i de kapsadığını düşünüyorum.
"Dark Floors" isimli filmde oynadınız, pek iyi eleştiriler almadı. Ne dersin?
Orijinal finali değiştirmelerine uyuz oldum bir tek, onun dışında memnunum. Eğlenceliydi.
Maske ve makyajların hepsinin tamamlanması ne kadar sürüyor?
Elemandan elemana değişiyor. Benimki 40 dakika sürüyor. Bay Lordi'ninki ise 4 saate yakın sürüyor!
Maskeli diğer gruplara baktığımızda maskeyi taktıklarında o karaktere uygun hareket ettiklerini görüyoruz (bkz: Gwar) ama Lordi'de durum farklı. Siz normal takılıyorsunuz...
Bunu kendi aramızda konuştuk birçok kere. Sonra rol yapmamızın saçma olacağına karar verdik. Doğal bir hareket olmazdı bence. Ben de bunun böyle olmasını tercih ederdim.
Röportaj: Doğu Yücel, Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.